Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

REKLAMA
REKLAMA
- Czy ukrywanie majątku przed komornikiem to przestępstwo?
- Revolut - skutecznie chroni przed komornikiem
- Ukrywanie pieniędzy przed komornikiem - co grozi?
- Apel do dłużników
Czy ukrywanie majątku przed komornikiem to przestępstwo?
Zgodnie z art. 300 Kodeksu karnego, osoba, która w obliczu grożącej niewypłacalności lub upadłości podejmuje działania mające na celu udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Działania te obejmują m.in. ukrywanie, zbywanie, darowanie czy niszczenie składników majątku.
REKLAMA
Revolut - skutecznie chroni przed komornikiem
W ostatnich latach zauważalny jest trend przenoszenia środków finansowych na zagraniczne platformy, takie jak Revolut, w celu uniknięcia egzekucji komorniczej. Dzięki temu, że bank jest zarejestrowany na Litwie, a w Polsce jedynie wynajmuje numery IBAN (przez co możliwe są m.in. przelewy od polskich pracodawców), egzekucja komornicza z Revolut jest obecnie niemożliwa.
Przemysław Małecki, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, potwierdza, że niektórzy dłużnicy wykorzystują Revolut do ukrywania środków przed egzekucją . Choć zjawisko to nie jest masowe, stanowi wyzwanie dla polskich organów egzekucyjnych.
Ukrywanie pieniędzy przed komornikiem - co grozi?
Oprócz kary pozbawienia wolności, dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd do wyjawienia majątku. W przypadku odmowy, sąd może nałożyć grzywnę do 1000 zł, zarządzić przymusowe doprowadzenie lub zastosować areszt do jednego miesiąca.
Apel do dłużników
Przemysław Małecki w rozmowie z Infor.pl zaapelował do Polaków, by nie pomagali bliskim i znajomym unikać spłaty zobowiązań. A do dłużników - o uczciwe spłacanie długów. Odnosząc się do procederu lokowania środków na Revolut, przypomniał, że ukrywanie majątku przed komornikiem, w tym przenoszenie środków na zagraniczne konta, może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że działania mające na celu uniknięcie egzekucji są nie tylko nieetyczne, ale również niezgodne z prawem.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA