Jak szybko uzyskać odszkodowanie

Marcin Jaworski
rozwiń więcej

Jak szybko uzyskać odszkodowanie

Brak ważnych atestów urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą i nieprzestrzeganie obowiązków dotyczących konserwacji mienia może być podstawą przynajmniej do zmniejszenia wypłaty odszkodowania, a nawet zupełnej odmowy.

To, jak szybko i czy w ogóle dostaniemy odszkodowanie z polisy ubezpieczenia nieruchomości, zależy od tego, czy przestrzegamy obowiązków i wymogów zawartych w polisie. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Generalnie obowiązują w miarę jednolite zasady i trzeba się do nich dostosować, bo raczej niemożliwe będzie znalezienie firmy mającej mniejsze wymagania. Ponieważ najczęściej zdarzają się pożary, a budynki niszczy wybuch gazu, w praktyce podstawą do wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności jest brak dbałości o instalację elektryczną czy gazową, jeśli są one przyczyną szkody. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie na czas przeglądów instalacji gazowej czy wykonywanie wszelkich poprawek w instalacji elektrycznej przez fachowców.

Ważne!

Jeśli towarzystwo odmawia wypłaty odszkodowania lub ogranicza jego wysokość, powołując się na nasze niedociągnięcia, to musi udowodnić, że spowodowały one szkodę albo przynajmniej przyczyniły się do zwiększenia jej rozmiarów

Dbałość o nieruchomość

O nieruchomość trzeba dbać. Inaczej maleją szanse na odszkodowanie. Standardem jest, że towarzystwa wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wynikające z:

l niewykonania przeglądów technicznych, badań okresowych wynikających z przepisów prawa (np. przegląd kominów, systemu wentylacyjnego itp.),

l nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, w szczególności prawa budowlanego, przepisów przeciwpożarowych,

l błędów w sztuce budowlanej, wad konstrukcyjnych, materiałowych, projektowych,

l prowadzenia prac budowlanych przez osoby nieposiadające stosownych uprawnień,

l prowadzenia prac budowlanych bez stosownych pozwoleń lub po dokonaniu nieuprawnionych zmian w projektach,

l zalania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych przez dach, obróbki blacharskie, zanieczyszczone lub zamarznięte rynny, rury spustowe lub niewłaściwe zabezpieczone drzwi czy okna,

l zamarznięcia wody w centralnym ogrzewaniu, w nieużytkowanym domu.

Dwa ważne terminy

Warto na etapie zawierania umowy zwrócić uwagę na dwa terminy: zgłoszenia szkody i pojawienia się likwidatora towarzystwa. Zwykle ten pierwszy jest krótszy, bo towarzystwa chcą zgłoszenia szkody niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu jednego, do trzech dni. Przekroczenie tego terminu teoretycznie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania - gdy doszłoby do sporu sądowego, mogłoby się okazać, że jeśli opóźnienie nie miało wpływu na wysokość szkody, to zakład ubezpieczeń nie ma podstaw do odmowy. Na wszelki wypadek jednak lepiej wybrać towarzystwo, które daje dłuższy termin na zgłoszenie szkody.

Niestety pośpiech nie działa w drugą stronę i towarzystwa, nakładając na nas obowiązek niedokonywania zmian po szkodzie do czasu przybycia likwidatora, każą na niego czekać od trzech, do nawet siedmiu dni. Dopiero jeśli nie pojawi on się w tym terminie, można zacząć usuwać skutki szkody. Nie dotyczy to oczywiście działań mających na celu zabezpieczenie mienia, np. wstawienia zbitej szyby czy usunięcia wody po zalaniu. Coraz częściej pojawiają się oferty (np. Compensa czy Ergo Hestia), w których przy drobnych szkodach w ogóle nie trzeba czekać na likwidatora. Rozliczamy się wtedy z towarzystwem na podstawie faktury np. za pomalowanie zalanej ściany czy wstawienie uszkodzonego zamka.

Dowody zabezpieczeń

Dopiero po szkodzie towarzystwa pytają nas o dowody na posiadanie odpowiednich zabezpieczeń, np. przed kradzieżą. Chodzi głównie o ważne atesty, bo zwykle są one podstawą do udzielenia zniżek w składce, a przy wyższych sumach ubezpieczenia będą one nawet warunkiem zawarcia umowy. Problem w tym, że atesty po kilku latach wygasają, a muszą być ważne w dniu szkody. Jeśli tak było w naszym przypadku, a dostaliśmy zniżkę, to odszkodowanie będzie zmniejszone o taki sam procent. Gorzej, gdy atestowany zamek był wymogiem niezbędnym do zawarcia umowy. Wtedy towarzystwo może nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

EKSPERT RADZI

l Czy nawet do drobnej szkody muszę wzywać eksperta towarzystwa? To o kilka dni wydłuża naprawienie szkody?

Mniejsze szkody majątkowe i komunikacyjne mogą być likwidowane na telefon, czyli bez oględzin. W naszym przypadku przyjmujemy za nie te, których wartość nie przekracza 2 tys. zł. Chodzi o dość powszechne zdarzenia, jak uszkodzone zamki, szyby czy lusterka w samochodzie, skradzione bądź uszkodzone kołpaki, felgi lub opony. Gdy klient zgłasza taką szkodę telefonicznie, jest informowany przez konsultanta infolinii, że możemy ją rozliczyć bez konieczności dokonywania oględzin. Wówczas oczekujemy jedynie przesłania nam faktury za dokonaną naprawę. Nie rozliczamy tych szkód kosztorysowo.

W przypadku szkód majątkowych często chodzi o przypadki zalań, które likwidujemy w ramach ubezpieczenia mieszkań i domów jednorodzinnych od ognia, i innych zdarzeń losowych czy też odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Po zgłoszeniu przez klienta szkody zalaniowej likwidator dzwoni do poszkodowanego, telefonicznie ustala jej rozmiar i wylicza jej wysokość. W każdym przypadku klient może, jeśli sobie tego życzy, wnioskować o zastosowanie pełnej procedury, czyli z oględzinami - w praktyce zdarza się to jednak sporadycznie. Uproszczona procedura jest oczywiście wygodna dla klientów, ale korzystna również dla towarzystwa. Jej wprowadzenie w znaczący sposób odciążyło czasowo naszych mobilnych likwidatorów, którzy mogą skupić się wyłącznie na oględzinach większych szkód.

Wiesław Puławski

dyrektor Biura Likwidacji Szkód STU Ergo Hestia

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...