Na giełdę poprzez fundusze

Edward Dąbrowski
rozwiń więcej
Ryzyko związane z umiejętnością podejmowania właściwych decyzji we właściwym czasie można przynajmniej częściowo zminimalizować.

O minimalizację ryzyka można postarać się wtedy, gdy zdecydujemy się inwestować swoje oszczędności poprzez akcje, ale nie bezpośrednio, lecz z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych. Z kolei osoby, które dysponują znaczną kwotą, minimum 100 tys. zł, mogą inwestować na giełdzie pośrednio, zlecając tę czynność domowi maklerskiemu w ramach usługi zarządzania portfelem.

Co dają fundusze

Fundusze inwestycyjne zajmują się pomnażaniem kapitału i charakteryzują się tym, że mają różnoraką strategię. Dostosowują ją do potrzeb klientów (uczestników funduszu), w zależności od poziomu akceptowanego przez nich ryzyka. Najbezpieczniejsze więc fundusze inwestują w tzw. instrumenty pieniężne - głównie lokaty oraz obligacje państwowe. Najbardziej ryzykowne z kolei umieszczają pieniądze uczestników, pozyskane przez sprzedaż jednostek uczestnictwa w funduszu lub certyfikatów, głównie w akcje, a najagresywniejsze - wyłącznie w akcje.

Decyzje zarządzającego

Jeśli więc nie czujemy się na siłach, aby bezpośrednio uczestniczyć w giełdowej huśtawce wzrostów i spadków, możemy wybrać fundusz z grupy akcyjnych i tam ulokować pieniądze, kupując jednostki uczestnictwa. W takim przypadku wszystkie decyzje dotyczące samej gry giełdowej podejmował będzie za nas zarządzający takim funduszem. Nasze ryzyko ograniczy się jedynie do tego, by w odpowiednim czasie nabyć jednostki uczestnictwa oraz, w równie korzystnym momencie je zbyć, czyli, mówiąc fachowo, umorzyć.

Zarządzający funduszem musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu może trafniej od nas podejmować decyzje inwestycyjne na giełdzie. A więc zarówno dotyczące wyboru instrumentów finansowych, które po zakupie znajdą się w portfelu funduszu, kursu, po jakim zostaną one nabyte, jak i momentu sprzedaży tych instrumentów, by zrealizować zyski, zminimalizować straty albo zmienić skład portfela. Czasami bowiem warto sprzedać akcje z niewielkim zyskiem lub nawet stratą, by za uzyskane środki nabyć akcje innej spółki, która rokuje nadzieje na znacznie szybsze, wyższe i bezpieczniejsze zyski.

Co ważne, zarządzający funduszem ma do dyspozycji cały kapitał, który do funduszu wnieśli jego uczestnicy, nabywając jego jednostki lub certyfikaty. Dzięki temu ma większą płynność, może więc komponować portfel ze znacznie większych ilości instrumentów finansowych niż nawet najzasobniejszy inwestor indywidualny. Ponadto płaci zdecydowanie niższe prowizje i ma dostęp do instrumentów finansowych, z których indywidualny inwestor korzystać nie może, np. transakcji pakietowych.

Jaki kapitał

Niestety, większość instytucji oferujących usługę zarządzania portfelem wymaga, by klient oddał im pod opiekę znaczną kwotę. Zazwyczaj jest to minimum 100 tys. zł. Osoby, które ten sam efekt chciałyby osiągnąć w odniesieniu do znacznie niższego kapitału, mogą skorzystać z oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych, które mają produkty portfelowe. Polega to na tym, że klient określa własną strategię inwestycyjną, wpłaca określoną kwotę (jednorazowo lub w formie systematycznego oszczędzania), a na podstawie wybranej strategii układany jest portfel inwestycyjny zbudowany z jednostek uczestnictwa kilku funduszy otwartych lub z jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych (te drugie dotyczą funduszy specjalistycznych oraz zamkniętych).

Także w tym przypadku wystarczy zawrzeć jedną umowę z konkretną instytucją finansową.

Ważne!

Najbezpieczniejsze fundusze inwestują w tzw. instrumenty pieniężne - przede wszystkim w lokaty i obligacje państwowe

PLUSY INWESTOWANIA W FUNDUSZE AKCYJNE

- Przeniesienie ryzyka związanego z operacjami w ramach portfela inwestycyjnego na zarządzającego funduszem.

- Możliwość uczestniczenia w portfelu inwestycyjnym składającym się z dużo większej liczby instrumentów finansowych niż portfel skonstruowany indywidualnie, co poprawia bezpieczeństwo kapitału.

- Zminimalizowanie czasu, który trzeba poświęcić na śledzenie tego, co dzieje się na giełdzie.

- Możliwość łatwego inwestowania w akcje notowane na giełdach poza granicami Polski.

UMOWA O ZARZĄDZANIE

Jeśli nie mamy czasu, ochoty lub powątpiewamy w swoje kwalifikacje do sprawnego poruszania się po rynkach finansowych, a nadto dysponujemy odpowiednio wysokim kapitałem, możemy skorzystać z usługi zarządzania portfelem. Usługi takie oferują praktycznie wszystkie instytucje finansowe: banki, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a ponadto instytucje wyspecjalizowane w pośrednictwie finansowym. W takim przypadku, zawierając jedną umowę, będziemy mieli dostęp do wszelkich możliwych instrumentów inwestycyjnych. W praktyce określimy zakres ryzyka i ewentualnie określimy grupy instrumentów, które akceptujemy, zaś konkretne decyzje o lokowaniu zgromadzonego przez nas kapitału będzie podejmował pracownik instytucji, któremu zlecone zostanie zarządzanie naszym portfelem.

SŁOWNIK INWESTORA GIEŁDOWEGO

Spółka publiczna - spółka akcyjna dopuszczona zgdnie z przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do obrotu publicznego.

Spółka giełdowa - spółka, której akcje są notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Blue chips - grupa najlepszych spółek notowanych na giełdzie, które cechuje bardzo dobra kondycja finansowa, stosunkowo najmniejsze wahania kursów akcji i duży ich pakiet podlegający notowaniom, gwarantujący płynność obrotu.

Dywidenda - część zysku spółki przeznaczana przez zarząd spółki dla akcjonariuszy po ustaleniu wyniku finansowego spółki w roku obrachunkowym. Uchwałę o wypłacie dywidendy i jej wysokości musi podjąć walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Wymiana akcji - wymiana wszystkich akcji danej spółki na proporcjonalnie większą liczbę akcji lub zmniejszenie liczby akcji z jednoczesnym zwiększeniem ich wartości nominalnej. W obu przypadkach suma wartości nominalnej wszystkich akcji pozostaje taka sama. Wymiana akcji służy usprawnieniu obrotu giełdowego.


EDWARD DĄBROWSKI

gp@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...