Kolejny sposób inwestowania

Grzegorz Zalewski
rozwiń więcej
Spośród blisko 80 funduszy zamkniętych działających w Polsce tylko 36 jest notowanych na GPW.

 

Polacy odkrywają nowe możliwości inwestowania swoich pieniędzy. Po latach marazmu coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć fundusze inwestycyjne. Zwiększające się aktywa potwierdzają ich rosnącą rolę jako formy inwestycji. Najpopularniejsze są fundusze otwarte. Poza pewnymi przypadkami, w każdym momencie możemy wpłacić i wypłacić własne pieniądze.

Oprócz nich istnieją ponadto fundusze zamknięte. Mają znacznie bardziej liberalną politykę inwestycyjną - aktywa swoich klientów mogą lokować nie tylko w papiery wartościowe, ale również w instrumenty pochodne, waluty, wierzytelności, nieruchomości, udziały w spółkach z o.o. i wiele innych. Dzięki temu ich strategie oraz uzyskiwane wyniki znacząco mogą się różnić od strategii, jakie oferują fundusze otwarte. Drugą cechą charakterystyczną jest sposób ich dystrybucji. Fundusz zamknięty emituje określoną liczbę certyfikatów. Certyfikaty te można nabyć w ofercie pierwotnej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ofert pierwotnych na rynku akcji. W ten sposób inwestor staje się uczestnikiem funduszu.

Wycofać się z inwestycji można albo zgłaszając certyfikaty do wykupienia, albo - jeśli fundusz jest notowany na giełdzie - sprzedać je na rynku wtórnym (giełdzie). W pierwszym przypadku trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, zgodnie z zapisami statutu funduszu. Niektóre fundusze wykupują certyfikaty raz na miesiąc lub co kwartał. Trzeba się z tym liczyć, przystępując do inwestycji. Należy również pamiętać, że - inaczej niż w przypadku funduszy otwartych - wycena funduszu zamkniętego może się pojawiać raz na miesiąc, a nawet raz na kwartał.

Zbycie certyfikatów na giełdzie również ma swoje ograniczenia. Spośród blisko 80 funduszy zamkniętych działających w Polsce, tylko 36 jest notowanych na GPW. Z tego obrót skupia się zaledwie na kilku z nich. W sierpniu 2007 r. do jakichkolwiek transakcji doszło w przypadku osiemnastu certyfikatów, ale tylko na sześciu łączna wartość transakcji przekroczyła milion złotych. W rzeczywistości codzienne transakcje oraz oferty kupna i sprzedaży mają miejsce tylko w kilku przypadkach. Najbardziej popularne fundusze to Investor FIZ, Investor BiR FIZ, Opera za 3 Grosze FIZ, Arka Nieruchomości FIZ oraz BPH FIZ Sektor Nieruchmości.

Warto również pamiętać, że ceny giełdowe certyfikatów inwestycyjnych mogą podlegać wahaniom, zaś cena na rynku wtórnym może różnić się znacznie od oficjalnej wyceny certyfikatu. Działa tu zwykłe prawo popytu i podaży. W niektórych przypadkach cena giełdowa może się różnić od oficjalnej wyceny nawet o kilkadziesiąt procent, jeśli inwestorzy z jakichś powodów uważają, że dane certyfikaty są atrakcyjne. Najczęściej jednak przy kolejnej oficjalnej wycenie ceny rynkowe wracają w jej pobliże.

 

Grzegorz Zalewski

ekspert DM Banku Ochrony Środowiska i twórca portalu futures.pl

Infor.pl
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!
18 cze 2024

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej
18 cze 2024

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia
18 cze 2024

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
18 cze 2024

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON
18 cze 2024

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?
18 cze 2024

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]
18 cze 2024

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Pracownicy zaskoczeni. Szkolenia, rejestry, Indywidualny rejestr pracowników, lekarze medycyny pracy. Rozporządzenia w lipcu 2024 r.
18 cze 2024

Kodeks pracy: Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników [nowelizacja kodeksu pracy]. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w zagrożonych miejscach pracy. Wynika, to z nowelizacji KP z 23 maja 2024 r.

W jakim wieku renta na stałe
18 cze 2024

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej
18 cze 2024

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

pokaż więcej
Proszę czekać...