Dystrybutorzy prądu chcą podnieść ceny

Ireneusz Chojnacki
rozwiń więcej
Ze zmianą sprzedawcy energii najlepiej poczekać do momentu przedstawienia nowych cen przez dystrybutorów.

 

Poza ofertą Vattenfall Sales Poland - pakiet stabilny 0,1670 zł netto za 1 kWh, tj. ok. 10 proc. więcej niż w taryfie na 2007 rok - nie ma jeszcze innych ofert sprzedaży energii na 2008 rok. Specjaliści przewidują, że będą się mocno wahać dopóki rynek nie osiągnie równowagi. Gra zacznie się prawdopodobnie od ofert sześciu największych sprzedawców. Spółek obrotu wydzielonych z zakładów energetycznych jest 14, ale wskutek konsolidacji branży osiem z nich jest teraz w Polskiej Grupie Energetycznej, a dwie kolejne w Tauron Polska Energia. Te grupy zamierzają przedstawić jednolite oferty.

- Będące w naszej grupie Enion Energia i EnergiaPro Gigawat przedstawią swoje oferty, ale jeśli nawet nie będą one jednakowe, to na pewno będą bardzo zbliżone - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

PGE już wcześniej zapowiadała jednolitą ofertę.

- Proszę poczekać do 15 listopada - mówi Krzysztof Noga, dyrektor departamentu handlu PGE.

Rynek czeka na decyzje PGE, bo ona zaważy na cenach na całym rynku.

Podobną taktykę powinni zastosować klienci, bo racjonalnego wyboru sprzedawcy będzie można dokonać wtedy, gdy będą znane również ceny dystrybucji na 2008 rok. Może się bowiem okazać, że energię kupimy dobrze, ale dystrybutor z naszego rejonu podniesie ceny i zamiast zarobić, nic nie zyskamy lub nawet stracimy. A z podwyżkami cen dystrybucji - zatwierdza je prezes URE - trzeba się liczyć.

- Ceny mogą wzrosnąć o 6-7 proc., ale nie wiemy, jak wzrosną ceny obcych usług przesyłowych, a w sumie koszty niezależne od nas to ok. 43 proc. - mówi Ewa Tarkowska-Bryg, rzecznik RZE Dystrybucja.

Podobnie szacuje EnergiaPro, która zwraca uwagę, że model określania cen stosowany przez URE nie uwzględnia ani wzrostu płac, ani skutków kosztowych przeszacowania wartości majątku trwałego, do czego doszło w wielu firmach podczas rozdzielania obrotu i dystrybucji.

26 proc. najwyższy udział w sprzedaży energii (Tauron Polska Energia )


IRENEUSZ CHOJNACKI

ireneusz.chojnacki@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...