Dlaczego inwestorzy boją się inflacji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji

 

 

Inflacja, czyli wzrost cen albo inaczej spadek siły nabywczej pieniądza, jest jednym z najistotniejszych wskaźników analizowanych przez inwestorów. Jest tak dlatego, że inflacja określa, jaką część zysku nominalnego (podawanego zwykle w większości publikacji) tracimy, gdybyśmy chcieli coś rzeczywiście kupić (z powodu wzrostu cen tego, co chcemy kupić). Inflacja ma dwojakie znaczenia dla inwestorów. Z jednej strony informuje o sile nabywczej ich pieniędzy. Po wtóre, jest wskaźnikiem pokazującym stan gospodarki, a zwłaszcza jej zbilansowanie - popyt wyższy od potencjalnego wywołuje wzrost cen (inflację). Obserwowany obecnie wzrost cen wskazuje, że w gospodarce narasta presja popytowa, generowana przez ceny żywności, wzrost płac, szybki wzrost zatrudnienia i wysoką dynamikę kredytu konsumpcyjnego. Przykładowo, 3 grudnia, po ogłoszeniu prognozy inflacji (indeks CPI, w ujęciu rok do roku) na poziomie 3,5 proc. w listopadzie (poziom najwyższy od lutego 2005 r.) przez Ministerstwo Finansów, rynek zareagował tak nerwowo, że stawki FRA (kontrakty pokazujące oczekiwania zmian rynkowych stóp procentowych) zaczęły dyskontować kolejne cztery podwyżki stóp w horyzoncie sześciu miesięcy, a najbliższą podwyżkę już w grudniu. Wydaje się, że reakcja była przesadna, jednak pokazuje ona, jak bardzo inwestorzy instytucjonalni obawiają się inflacji. Szczególną awersję wykazują posiadacze obligacji o stałych płatnościach odsetkowych, a tych jest większość. Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji (ich spadek). Spadek cen wcześniej drożej kupionych obligacji to strata w przypadku konieczności wcześniejszego ich sprzedania. Ostatnio także inwestujący w akcje wykazują szczególne zainteresowanie inflacją. Poza skalą makro, czyli negatywnym wpływem rosnących stóp procentowych na gospodarkę, szczególnie zajmuje ich komponent inflacji, jakim jest wzrost wynagrodzeń. Rosnące płace to negatywny sygnał dla spółek. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy firm, których marża jest silnie uzależniona od płac i tych z dużym udziałem płac w całości kosztów. Ponadto od dłuższego czasu obserwujemy podbieranie pracowników przez podmioty zagraniczne, oferujące lepsze wynagrodzenia. Dochodzi do sytuacji, że brakuje kadry, a żeby zatrzymać pracowników, firmy muszą płacić im więcej. Z problemem tym boryka się budownictwo, handel i wyspecjalizowane usługi, a wpływ tych sektorów na indeksy jest niebagatelny. Presja płacowa cały czas narasta i wpływa na inflację. Procesy inflacyjne, jakie ostatnio obserwujemy, słusznie niepokoją inwestorów. Rosnącą inflacja nie zawsze jest przewidywalna.


ADAM WIŚNIEWSKI

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Infor.pl
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

pokaż więcej
Proszę czekać...