Co to jest rating i dlaczego jest ważny

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Rating to ocena wiarygodności finansowej, obrazująca zdolność podmiotu emitującego dług do realizacji zobowiązań


Rating można uznać za swego rodzaju wycenę dokonywaną i stale aktualizowaną przez wyspecjalizowane agencje. Przyznawaniem ocen zajmują się wyspecjalizowane firmy - agencje ratingowe i instytucje gwarancyjne. Zawsze są to niezależne instytucje, gwarantujące obiektywną ocenę podmiotu, któremu nadawany jest rating. Rating przyznaje się w oparciu o analizę bieżących i historycznych danych ilościowych i jakościowych opisujących działalność emitenta, z uwzględnieniem mających na nią wpływ czynników zewnętrznych. Swój rating posiadają nie tylko konkretne papiery wartościowe i ich emitenci, ale również całe państwa będące emitentami długu. Zdarza się, że podmioty komercyjne pochodzące z konkretnego państwa mają rating wyższy niż samo państwo. Do najbardziej znanych agencji ratingowych należą Moody''''s Investors Service, Standard & Poor''''s oraz Fitch IBCA Ltd. Oceną S & P i Moody''''s są objęte niemalże wszystkie obligacje municypalne, korporacyjne, skarbowe i międzynarodowe.

Na portfele instytucjonalne z góry nakładane są pewne ograniczenia odnoszące się do jakości kredytowej posiadanych w portfelu aktywów. Limity co do jakości kredytowej budujących portfel komponentów nakładają ustawy oraz władze nadzorujące instytucje finansowe. W wielu instytucjach stosowane są dodatkowe ograniczenia mające zwiększać bezpieczeństwo (ograniczać ryzyko). Również inwestorzy indywidualni, inwestując na własny rachunek, powinni upewnić się, co dokładnie kupują i z jakim ryzykiem się to wiąże. Odpowiednia jakość kredytowa emitenta reprezentowana jest przez wysoki rating. Jasne jest, że wybierając lepszą jakość, zapłacimy wyższą cenę, czyli rentowność takiej inwestycji będzie niższa. Jeśli preferujemy wyższe potencjalnie zyski, to należy się pogodzić z podwyższonym ryzykiem (gorszym ratingiem). W przypadku obligacji ich rating wpływa na oprocentowanie, które emitent musi zapłacić, aby przyciągnąć inwestorów. Ogólnie można stwierdzić, że im niższy rating, tym oprocentowanie musi być wyższe. Dlatego obligacje o najniższych ratingach są nazywane śmieciowymi (tzw. junk bonds), ale w zamian za wysokie ryzyko dają relatywnie wysokie zyski. Inwestor indywidualny powinien wybierać inwestycje, których jakość kredytowa (rating) jest zbieżna z akceptowanym przez niego poziomem ryzyka. Idealnym rozwiązaniem jest posiadać poprawnie dobrany portfel inwestycji, który składa się z aktywów o różnym ratingu, w proporcjach uwzględniających preferencje i komfort klienta.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w Axa Życie

Infor.pl
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
13 maja 2024

Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Ile za "wczasy pod gruszą", a co z bonem turystycznym? Tak będą wyglądały wakacje w 2024 roku
13 maja 2024

"Wczasy pod gruszą" i bon turystyczny - te dwa terminy na pewno kojarzą się wszystkim pracownikom. Ale co z nimi w 2024 roku? Czy możemy spodziewać się powrotu tych popularnych form wsparcia? A może czekają nas zupełnie nowe rozwiązania? Sprawdźmy, co przyniesie nam najbliższy rok w kontekście planowania wakacji.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Różnice w wysokości emerytury mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby świadczenie, było jak najwyższe
13 maja 2024

Rzeszowski oddział ZUS wypłaca najwyższą emeryturę w regionie, wynoszącą ponad 22 tys. zł brutto miesięcznie. Z drugiej strony, najniższa emerytura wynosi zaledwie 11 groszy - informuje rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, Wojciech Dyląg.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

pokaż więcej
Proszę czekać...