Ryzyko prawne na rynku kapitałowym

Jarosław Dominiak
rozwiń więcej
Każdy uczestnik giełdy powinien uwzględniać w swoich poczynaniach ryzyko wadliwych przepisów prawnych regulujących nasz rynek

Decydując się na samodzielne inwestowanie na giełdzie, musimy uwzględnić cały katalog ryzyk, które są wpisane w funkcjonowanie rynku kapitałowego. Nawet jeśli ich nie potrafimy zmierzyć, to trzeba mieć ich świadomość. Istnieje kilka obszarów, co do których nasze przeświadczenie o ich stabilności, jednoznaczności jest tak duże, że nie uznajemy ich za czynniki obarczone sporym ryzykiem. Takim obszarem jest m.in. obowiązujące prawo w zakresie obrotu publicznego i jego sprawna i bezsporna egzekucja przed wymiarem sprawiedliwości. Rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia w Polsce, dowodzi jednak, że również ten aspekt całego otoczenia rynku kapitałowego winien być analizowany pod kątem ryzyka.

Inwestorzy żyjący w otoczeniu rynkowym, gdzie co chwila słychać o wdrażaniu kodeksów dobrych praktyk, o transparentności rodzimego rynku powinni się czuć bezpiecznie. Do tego nad całym rynkiem pieczę trzyma Komisja Nadzoru Finansowego, która wspierana licznymi inicjatywami w postaci sądów arbitrażowych i koleżeńskich powinna z reguły radzić sobie z wszelkimi nieprawidłowościami. Jeśli jednak i to zabezpieczenie okazałoby się niewystarczające, pozostaje system gwarancji, jaki zapewniają instytucje finansowe w Polsce w postaci różnych systemów rekompensat, a jak i to okazałoby się mało, pozostają jeszcze sądy powszechne, do których prawo ma każdy obywatel.

System niby zapewnia poczucie komfortu i pozwala zapomnieć o tzw. ryzyku prawnym, a jednak coś nie działa: prawo, jakie reguluje wszelkie procesy i operacje na rynku kapitałowym, wykorzystywane nawet przez najlepszych specjalistów i instytucje, źle napisane nie zadziała. Tezę o wadliwych lub martwych przepisach, jakie znajdziemy w ustawach dedykowanych rynkowi kapitałowemu w Polsce, uwiarygodniają przypadki m.in. spółki 4media, afery z 4 lutego 2004 r., jaka miała miejsce na kontraktach terminowych, sprawy WGI, zamieszczenia nieprawdziwych informacji w prospekcie emisyjnym Arcusa czy ostatnio próba skazania inwestora za udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji w przypadku łączenia się dwóch spółek i wyznaczania parytetu akcji.

Taką listę każdy z uczestników rynku giełdowego potrafiłby ułożyć na poczekaniu. Trudno mówić o incydentalnym charakterze wspomnianych zjawisk. Skoro ryzyko, nazwijmy je prawnym, jest tak widoczne, to każdy z inwestorów winien je uwzględniać w swych poczynaniach, nawet jeśli nigdy by się z nim nie miał spotkać. Jest jednak jeden pozytywny aspekt całej sprawy, akurat na to ryzyko jako rynek możemy stosunkowo łatwo wpływać. Zmiana wadliwych zapisów z jednej strony znacząco zmniejszy ilość niekorzystnych zjawisk wokół giełdy, a z drugiej wpłynie pozytywnie na pracę i postrzeganie instytucji państwowych, powołanych do czuwania nad porządkiem na rynku kapitałowym.

Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Jarosław Dominiak

prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...