Analitycy prognozują spadek inflacji w czerwcu

Stopa inflacji w Polsce nieznacznie zmniejszyła się w czerwcu do 4,8-4,9 proc. liczona rok do roku (rdr) w porównaniu z 5,0 proc. rdr w maju - przewidują analitycy banków zachodnich. GUS ogłosi dane w środę.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) przewiduje 4,9 proc. rdr. Inne: JP Morgan, BNP Paribas, Credit Suisse oraz Barclays Capital oczekują 4,8 proc. rdr.

"Stopa inflacji powinna się umiarkowanie zmniejszyć w czerwcu w porównaniu z majem, ale utrzyma się na poziomie zbliżonym do 5,0 proc. rdr do września" - napisał w komentarzu (EEMEA Macro Weekly) BofA ML.

JP Morgan wśród powodów prawdopodobnej obniżki inflacji wskazuje na statystyczny efekt bazy porównawczej cen żywności i niższe ceny paliw. Zakłada zarazem dalszy wzrost inflacji bazowej do 2,5 proc. rdr z 2,4 proc. rdr. Przewiduje też kolejny szczyt inflacji latem. "Nie przewidujemy większej obniżki stopy inflacji w porównaniu z poziomem 4,8 proc. rdr. W sierpniu oczekujemy, że stopa inflacji znów sięgnie 5,0 proc. rdr, a na koniec 2011 r. wyniesie 4,6 proc. rdr" - sądzi JP Morgan.

BNP Paribas zastrzega, że nowa metodologia kalkulowania inflacji wprowadzona w czerwcu utrudnia prognozy, ale przewiduje, iż w najbliższych miesiącach nastąpi wyraźnie widoczny spadek inflacji w reakcji na tańszą żywność, paliwo oraz niższą presję popytową.

Credit Suisse sądzi, że stopa inflacji nie będzie już tak wysoka jak w maju, a jej spadek oznacza, że stopy procentowe do końca 2012 r. już nie wzrosną. "Stopa inflacji sięgnęła szczytu na poziomie 5,0 proc. rdr w maju. W miarę jak duże ubiegłoroczne zwyżki żywności wypadają ze statystycznej bazy porównawczej, stopa inflacji będzie się zmniejszać przez resztę roku, zmierzając w stronę celu. Umożliwi to RPP utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, o ile nie nastąpią żadne nowe szoki cenowe wywołane podwyżką cen żywności i energii" - napisali z kolei analitycy Credit Suisse.

Barclays Capital sądzi, że na obniżkę stopy inflacji w stronę celu 2,5 proc. +/- 1,0 proc. nie zanosi się, ale mimo to NBP będzie skłonny tolerować to, ponieważ będzie się bardziej niepokoił perspektywą wzrostu.

NBP: inflacja w maju najwyższa w tym roku

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek przez NBP ścieżką inflacji, zawartą w "Raporcie o inflacji lipiec 2011 r.", w 2011 r. ceny wzrosną 4 proc. (rdr), w 2012 r. o 2,7 proc., w 2013 r. o 2,4 proc.
NPB przewiduje, że w tym samym czasie PKB będzie rosnąć w tempie odpowiednio: 4 proc., 3,2 proc., 2,9 proc.

Zastępca dyrektora instytutu ekonomicznego NBP Marcin Kolasa powiedział podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej raportowi, że publikacja nie uwzględnia najnowszych danych makroekonomicznych. "Takimi ważnymi danymi, które przekładają się zwłaszcza na inflację jest to, co można zaobserwować obecnie odnośnie kształtowania się cen surowców rolnych i energetycznych w najbliższych kwartałach" - powiedział. Zwrócił uwagę na wysoki majowy odczyt inflacji, która ukształtowała się na poziomie 5 proc. (rdr), wyżej niż oceniał NBP i rynek. "W najbliższych kwartałach - dwóch, trzech - można się spodziewać ukształtowania się inflacji powyżej ścieżki centralnej" - powiedział.

Kolasa, pytany czy inflacja majowa była najwyższym odczytem w tym roku powiedział, że "wiele szacunków na to wskazuje". Przypomniał, że takie stanowisko wyraziło już Ministerstwo Finansów. "My generalnie nie widzimy powodu do wyrażenia innego zdania na ten temat" - dodał. Zwrócił uwagę, że inflacja, która zwłaszcza w tym roku jest bardzo wysoka, przy umiarkowanej dynamice wynagrodzeń sprawia, że siła nabywcza wynagrodzeń z tytułu pracy najemnej nie rośnie w szczególnie wysokim tempie. "To prędzej czy później musi się odbić na tempie spożycia indywidualnego" - powiedział.

Do głównych źródeł niepewności dotyczących projekcji inflacji i PKB zaliczył przede wszystkim procesy zachodzące za granicą (zwłaszcza w strefie euro), ceny surowców, popyt wewnętrzny, tempo konsolidacji fiskalnej. "Jak się wszystkie czynniki niepewności podsumuje, to wychodzi na to, że dla inflacji one oddziałują w kierunku dodatnim, a w przypadku PKB mniej więcej równoważą się" - powiedział.

Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej powiedziała w poniedziałek w TVN CNBC, że odnotowany w maju poziom inflacji to szczyt. "Wierzę, że inflacja już nie wzrośnie i szczyt mamy za sobą (...), jednak w drugiej części roku należy liczyć się z wzmożona presją inflacyjną" - powiedziała.

Z kolei członek RPP Andrzej Kaźmierczak uważa, że inflacja do końca roku będzie się utrzymywać na poziomie przekraczającym 4 proc., co jest zjawiskiem niekorzystnym i trudnym do zaakceptowania. Kazimierczak powiedział w wywiadzie dla PAP, że proces zacieśniania polityki pieniężnej powinien być kontynuowany. "W miesiącach jesiennych kolejna podwyżka stóp procentowych nie jest wykluczona, ale też nie jest przesądzona. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP jest we wrześniu. Decydujące znaczenie będzie miał wskaźnik inflacji w lipcu i ocena, czy zmierza on w kierunku wyraźnego spadku, czy też utrzymania się na podwyższonym poziomie" - uważa.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek, że w czerwcu wzrost płac był niższy niż wskaźnik inflacji. "Wzrost płac w czerwcu był niższy niż wskaźnik inflacji. Nie ma ryzyka wzrostu płac, który byłby niekorzystny dla perspektyw inflacji" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Z danych GUS wynika, że wynagrodzenie w maju wzrosło rdr o 4,1 proc. zaś mdm spadło o 3,2 proc.

(PAP)

Infor.pl
Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

pokaż więcej
Proszę czekać...