Polskie firmy nie są innowacyjne

KE opublikowała w piątek analizę, z której wynika, że wydajność pracy i udział innowacyjnych firm w polskim przemyśle plasują się znacznie poniżej średniej unijnej. Polska jest w połowie stawki, jeśli chodzi o biurokrację, która utrudnia prowadzenie biznesu.

W związku z pogarszającymi się nastrojami w europejskiej gospodarce, Komisja Europejska przedstawiła w piątek wyniki analizy konkurencyjności przemysłu w poszczególnych krajach UE.

Komisja zwróciła uwagę na znaczące różnice; wydajność pracy w przemyśle waha się od 125 proc. wartości dodanej brutto na pracownika w Irlandii do 20 proc. w Bułgarii. Odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw sięga od 80 proc. w Niemczech do 25 proc. na Łotwie. Najbardziej sprzyjające działalności gospodarczej przepisy obowiązują w Finlandii, ostatnie miejsce pod tym względem zajmują Włochy. Polska plasuje się w grupach krajów o najniższej wydajności pracy, najniższej innowacyjności firm oraz zawyżonych obciążeniach biurokratycznych dla biznesu.

Jeśli chodzi o wydajność pracy, KE podzieliła kraje na trzy kategorie. W pierwszej grupie o wydajności pracy "znacznie przewyższającej średnią unijną" znalazły się: Irlandia, Holandia, Austria, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Szwecja i Niemcy. Średnia unijna wynosi 50 proc. wartości dodanej brutto (wartość całkowitej produkcji minus jej koszty) na pracownika. W grupie krajów nieco powyżej lub nieco poniżej średniej są: Wielka Brytania, Francja, Dania, Hiszpania, Grecja, Włochy i Malta. Z kolei Polska wraz ze Słowacją, Słowenią, Węgrami, Czechami, Cyprem, Portugalią, Estonią, Litwą, Rumunią, Łotwą i Bułgarią ma wydajność pracy "znacznie poniżej średniej UE". Nasza wydajność ok. 30 proc. wartości dodanej brutto w przemyśle.

Najgorzej obok Węgier i Łotwy Polska wypada, jeśli chodzi o udział przedsiębiorstw innowacyjnych. Takich firm wśród wszystkich przedsiębiorstw jest w Polsce mniej niż 30 proc. Najwięcej innowacyjnych firm (więcej niż 60 proc.) mają Luksemburg i Niemcy, w przedziale powyżej 50 proc. znalazły się: Belgia, Portugalia, Irlandia, Estonia, Austria, Cypr, Czechy, Grecja, Szwecja, Włochy, Finlandia, Dania, Słowenia i Francja.

Polska jest natomiast "w połowie stawki" pod względem obciążeń administracyjnych dla firm. World Economic Forum zapytał szefów biznesu, które kraje uważają za przyjazne w prowadzeniu działalności gospodarczej, a które nie. Chodzi o liczbę, pozwoleń, regulacji i obowiązków sprawozdawczych nakładanych przez poszczególne państwa na firmy. Skala wynosiła od 1 (najwięcej obciążeń, czyli najmniej przyjazne państwa) do 7 (najbardziej przyjazne). Polska znalazła się w przedziale między oceną 2,5 a 3,5; w tej grupie towarzyszą nam Holandia, Austria, Irlandia, Łotwa, Bułgaria, Wielka Brytania, Niemcy, Słowenia, Hiszpania, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy, a także Francja. Najlepiej wypadły (ocena powyżej 3,5) Finlandia, Estonia, Dania, Cypr, Szwecja i Luksemburg, a najgorzej (ocena poniżej 2,5) Belgia, Portugalia, Grecja, Węgry i Włochy.

"Polska gospodarka dobrze zniosła kryzys i nadal rośnie. Kraj ten korzysta ze swojej pozycji +przystani+ przemysłowej Europy oraz dostawcy usług biznesowych dla wielu europejskich i światowych firm, jednak Polska stoi w obliczu wielu wyzwań i mogłaby bardzo skorzystać, gdyby poprawiła swoje polityki" - oceniła KE w raporcie. Wskazała, że przedsiębiorcy w Polsce narzekają na obciążenia biurokratyczne i nieefektywną administrację. Zdaniem KE, potrzebne są prostsze i bardziej przejrzyste przepisy oraz poprawa wydajności urzędników i sądownictwa, a także usługi e-goverment.

"Ponadto niewystarczająco rozwinięta infrastruktura transportu nie odpowiada rosnącym potrzebom gospodarki" - czytamy. Podobnie źle jest - zdaniem KE - z infrastrukturą energetyczną. "Jest ona niewystarczająca, by odpowiedzieć na konkurencję i zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej" - ocenili analitycy. Poprawa będzie konieczna - wskazują - ze względu na konieczność sprostania wyzwaniom środowiskowym tak, by nie wzrosły przy tym nadmiernie ceny energii.

Komisja uważa, że coraz większym wyzwaniem dla stabilności i wzrostu polskiej gospodarki w długim okresie jest niski poziom innowacyjności. "By stosować i rozwijać nowe technologie (...), polski przemysł powinien rozwijać długoterminowe strategie i więcej inwestować w kapitał ludzki, badania i rozwój oraz wzmacniać pod tym względem potencjał małych i średnich firm" - podkreślili analitycy KE.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...