Negocjacje z prywatnymi i publicznymi wierzycielami państwa

fot. shutterstock / ShutterStock
Rząd Grecji rozpoczął w poniedziałek negocjacje "nie tylko kluczowe, lecz i trudne" z przedstawicielami wierzycieli, zarówno prywatnych, jak i publicznych w sprawie restrukturyzacji greckiego długu - poinformował minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos.

"Podejmiemy nadludzkie wysiłki, by uzyskać pożądane rezultaty" - powiedział minister na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z przedstawicielami tzw. trojki oraz szefem światowego stowarzyszenia instytucji finansowych, Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), Charlesem Dallarą.

IIF jest "głównym światowym lobby banków" - wyjaśnia agencja AFP. Trojka to eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej.

Rząd grecki stara się "zsynchronizować" negocjacje z prywatnymi bankami, MFW, EBC i KE w nadziei, że doprowadzą one do końca stycznia do konkluzji, które pozwolą "wyprowadzić Grecję z impasu" - powiedział Wenizelos, który określił tę fazę negocjacji jako "krytyczną".

Według AP przedstawiciele trojki zostaną w Atenach przez tydzień i od ich oceny greckich reform oraz przebiegu rozmów zależeć będzie uruchomienie kolejnej transzy pomocy dla Grecji.

Rozmowy te mają doprowadzić do odblokowania przyjętego w październiku planu pomocowego dla Grecji i wypłacenia Atenom - do końca stycznia - kolejnej transzy kredytu oraz wsparcia banków wierzycieli sumą 89 mld euro - wyjaśnił minister finansów.

Dyskusje rozpoczęte w poniedziałek, to wstępne ustalenia, które przerodzą się we właściwe negocjacje po świętach - powiedział.

Obecna, druga, tura rozmów z prywatnymi wierzycielami ma na celu wymazanie 100 mld euro z liczącego 350 mld euro długu publicznego Grecji.

Minister wykluczył w rozmowie z dziennikarzami wprowadzenie nowych podatków, choć wprowadzone zostaną kolejne środki oszczędności - pisze agencja AP.

Wenizelos podkreślił, że rząd może oczekiwać od Greków ewentualnych nowych poświęceń w styczniu, w zależności od podsumowań tegorocznego budżetu.

Jakkolwiek będzie wyglądała realizacja założeń budżetu, Wenizelos przekaże trudne decyzje o kolejnych cięciach wydatków nowej ekipie rządowej, która powinna zostać powołana po wyborach parlamentarnych przewidzianych na wiosnę.

Obecny rząd koalicyjny, uformowany po dymisji premiera Jeorjosa Papandreu, ma przeprowadzić kraj przez okres kryzysu do czasu powołania nowego gabinetu. Wenizelos przypomniał jednak, że data wyborów pozostaje nieustalona i zależeć będzie od wprowadzenia w życia planu ratowania strefy euro.

Wenizelos wezwał do zachowania do czasu wyborów "całkowitej mobilizacji" wszystkich partii i partnerów społecznych rządu, by nie zostały storpedowane podjęte przez Ateny próby zrestrukturyzowania długu.

Agencja AFP umieszcza podjęte w poniedziałek negocjacje greckiego rządu w kontekście obaw państw strefy euro związanych z ewentualnym obniżeniem ich not przez dwie największe agencje ratingowe Standard & Poor's i Moody's. Giełdy zniżkują, a przywódcy strefy obserwują poczynania gabinetu premiera Lukasa Papademosa "na greckim froncie" z napięciem, tam bowiem zaczął się "efekt domina długów publicznych" - pisze francuska agencja.

AP podkreśla, że Grecja wchodzi w czwarty rok recesji z bagażem rosnącego błyskawicznie bezrobocia, które utrudnia rządowi ograniczanie wydatków i próby uzdrawiania finansów państwa.

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...