Wzrost zainteresowania licencjami dla DJ-ów

fot. shutterstock / ShutterStock
Ponad 350 DJ-ów kupiło już wydawaną przez Związek Producentów Audio Video licencję na odtwarzanie legalnej muzyki skopiowanej na nośnik. "To dobry wynik. Szkoda, że do zakupu licencji skłoniły DJ-ów dopiero liczne kontrole policji" - mówi dyrektor ZPAV Bogusław Pluta.

Przed nami sylwester, później karnawał - czas balów i zabaw, a więc także okres zwiększonej pracy DJ-ów, obowiązujące w Polsce prawo mówi, że DJ powinien odtwarzać muzykę z oryginalnych płyt, a jeśli chce korzystać z kopii posiadanych oryginalnych nagrań, musi mieć na to stosowną licencję wydawaną przez Związek Producentów Audio Video. DJ może również korzystać bez licencji ze specjalnych wydawanych kompilacji.

"Istnieje przynajmniej kilka rozwiązań umożliwiających DJ-om legalną działalność. Procedury zostały maksymalnie uproszczone, by wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Jednak kiedy próbowaliśmy spokojnie przekazywać informacje, że takie licencje są i dają możliwość legalnego grania utworów z kopii, to nie odnosiło skutku. Było tylko marudzenie, że ciężko je wykupić, są niezrozumiałe" - wyjaśnił PAP Pluta.

Jak zaznaczył, dopiero po zwiększonych kontrolach policji w klubach, DJ-e przestali mieć wątpliwości. "Podczas kontroli sprawdzano przestrzeganie obowiązków związanych z publicznym odtwarzaniem muzyki, zarówno przez właścicieli klubów, jak i DJ-ów. Łamiący prawo otrzymywali wezwania do prokuratury, grożą im kary od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Po tych kontrolach zanotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania licencją" - podkreślił Pluta.

Możliwość zakupu licencji DJ istnieje od 2009 r. Wprowadzono ją by zalegalizować tzw. "granie z komputera", czyli granie utworów skopiowanych z legalnego nośnika na cyfrowy. "Zakup licencji oznacza, że mając oryginalną płytę można z niej skopiować utwory na dysk twardy lub pendrive'a i z tego później grać. Wcześniej DJ-e mówili, że mają wszystkie płyty, ale niewygodnie im z nich korzystać i wolą grać z komputera, na który przegrali utwory. I w celu zalegalizowania tej praktyki wprowadziliśmy licencję" - opowiadał dyrektor ZPAV.

Żeby nabyć licencję należy wejść na stronę www.dj.zpav.pl i wpisać swoje dane. Później generowana jest umowa z indywidualnym dla każdego DJ numerem konta, na które należy wnieść opłatę w wysokości 2 tys. zł netto rocznie. Po wpłynięciu środków umowa jest podpisywana i wysyłana do DJ-a z odpowiednim certyfikatem, który należy okazać podczas policyjnej kontroli. "Oczywiście trzeba pamiętać, że przy bardziej dociekliwej kontroli może pojawić się pytanie o źródło skopiowanych piosenek, które musimy potwierdzić" - wyjaśnił Pluta.

Według szacunków ZPAV obecnie na rynku jest ok. tysiąca osób, które traktują zawód DJ-a jako główne źródło utrzymania. Związek ocenia także, iż DJ-ów grywających mniej regularnie jest ok. 3 tys. "Obecnie ponad 350 osób wykupiło u nas licencje, czyli ok. jedna trzecia grających zawodowo. Czyli można powiedzieć, że jest coraz lepiej i rynek zaczyna rozumieć problem. Szkoda tylko, że dopiero wtedy, kiedy paru DJ-ów ma problem zarzutów karnych" - zaakcentował dyrektor ZPAV.

Jak podkreślił szef DJ Promotion Piotr Gryglewicz, licencja DJ może być "pewnego rodzaju antidotum" na problemy z nielegalnym publicznym odtwarzaniem muzyki. "Jako organizacja zrzeszająca profesjonalnych DJ-ów od dawna staramy się wspierać organizacje zbiorowego zarządzania w kwestii unormowania publicznego odtwarzania muzyki" - mówi Gryglewicz.

"Wedle informacji, które docierają do nas od naszych członków licencja stała się ostatnio także swego rodzaju zabezpieczeniem przed kontrolą. Okazuje się, że organy kontrolne nie wnikają z czego się faktycznie odtwarza muzykę w klubach. Sytuacja rodzi więc frustrację wśród osób, które inwestują w legalne nośniki, bo okazuje się, że dokonując zapłaty za licencję można ominąć kwestię pochodzenia nagrań. Można ominąć nie dlatego, że licencja ma lukę prawną, ale według mojej oceny kontrolującym nie chce się wnikać w szczegóły skoro opłata została uregulowana" - zaznacza szef DJ Promotion.

Jego zdaniem warto też informować, że nie ma obowiązku zakupu licencji i że w Polsce dostępne są serwisy dostarczające DJ-om legalną muzykę. "Ważne, by czytelnie informować o możliwościach legalnego odtwarzania muzyki i regularnie kontrolować nawet te osoby, które posiadają już licencje" - podsumował Gryglewicz.

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...