Pracodawcy proponują "work sharing"

fot. shutterstock / ShutterStock
„Work sharing", czyli dzielenie się pracą, formę organizacji pracy polegającą na redukcji czasu pracy, stosowaną jako alternatywę dla zwolnień pracowników w sytuacji przejściowych trudności pracodawcy - proponuje pracodawcy.

Pracodawcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważają, że przepis umożliwiający taką organizację pracy powinien znaleźć się w Kodeksie pracy.

- To rozwiązanie, które zapobiega bezrobociu.Pracownicy, którym skraca się czas pracy, znaleźliby się bowiem wgrupie bezrobotnych i otrzymywaliby zasiłki z Funduszu Pracy. Dlapracodawcy jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może utrzymaćzatrudnienie, zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych pracowników,specjalistów i nie ponosić wysokich kosztów zwolnień z pracy, anastępnie rekrutacji personelu w warunkach poprawy funkcjonowaniafirmy - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentuDialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Dzielenie się pracą to również dobrerozwiązanie dla osób starszych, których wydajność jest mniejsza iuzasadnia ograniczenie wymiaru czasu pracy. To dobre rozwiązaniedla przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej, kiedynie ma już możliwości korzystania z rozwiązań ustawyantykryzysowej.

Ta forma organizacji pracy nie zwiększa wydatkówbudżetowych na świadczenia społeczne. W Polsce nie ma barierprawnych dzielenia się pracą jako szczególną formą elastycznościzatrudnienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tejformuły na mocy porozumienia stron.

Regulację prawną ułatwiającą dzielenie siępracą zawiera art. 185 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawospółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848). Wmyśl tego przepisu, w razie gospodarczej konieczności walnezgromadzenie, w celu zapewnienia pracy wszystkim członkom, możeskrócić równomiernie czas pracy i zmniejszyć odpowiedniowynagrodzenie bez wypowiedzenia spółdzielczej umowy o pracę lub jejwarunków. Uchwała walnego zgromadzenia powinna dotyczyć, conajmniej jednego działu pracy lub wszystkich członków wykonującychpracę tego samego rodzaju.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu:www.zmianyprawa.infor.pl

Zdaniem PKPP Lewiatan tego rodzaju przepispowinien być wprowadzony na stałe także do Kodeksu pracy.Merytorycznie wiąże się on z art. 91 k.p., jednak powinienprzewidywać prostszy tryb zastosowania - tj. bez koniecznościzawierania porozumienia ze związkami zawodowymi lubprzedstawicielstwem pracowników.

źródło: PKPP Lewiatan

Infor.pl
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!
18 cze 2024

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej
18 cze 2024

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia
18 cze 2024

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
18 cze 2024

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON
18 cze 2024

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?
18 cze 2024

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]
18 cze 2024

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Pracownicy zaskoczeni. Szkolenia, rejestry, Indywidualny rejestr pracowników, lekarze medycyny pracy. Rozporządzenia w lipcu 2024 r.
18 cze 2024

Kodeks pracy: Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników [nowelizacja kodeksu pracy]. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w zagrożonych miejscach pracy. Wynika, to z nowelizacji KP z 23 maja 2024 r.

W jakim wieku renta na stałe
18 cze 2024

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej
18 cze 2024

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

pokaż więcej
Proszę czekać...