Poważne zagrożenia nierównowag makroekonomicznych w 6 krajach

© Danicek - Fotolia.com / Fotolia
Komisja Europejska wskazała w środę 12 państw, które mają problemy z nierównowagami makroekonomicznymi, zagrażającymi konkurencyjności. W sześciu z nich KE oceniła zagrożenia jako poważne (m.in. we Francji), a w przypadku Hiszpanii i Cypru - bardzo poważne.

W ramach okresowego przeglądu polityki gospodarczej krajów UE (tzw. semestr europejski) KE przyjęła w środę rekomendacje dla poszczególnych krajów UE. To analiza, która ma na celu uchwycenie zagrożeń związanych z nierównowagą wewnętrzną gospodarki.

"12 krajów (Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Włochy, Węgry, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania - PAP) zostało napiętnowanych jako te, które wymagają bardzo ścisłej obserwacji" - powiedział polskim dziennikarzom komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, co potem powtórzył na konferencji prasowej komisarz walutowy Olli Rehn. Nie ma wśród nich Polski.

Cztery kraje, w których nierównowagę i zagrożenia określono mianem poważnych z perspektywy konkurencyjności tych gospodarek w Europie i w przekroju globalnym, to: Włochy, Węgry, Słowenia i Francja. W przypadku dwóch - Hiszpanii i Cypru - te zagrożenia zostały określone jako "bardzo poważne".

Francja, zdaniem KE, zanotowała najwyższy spadek konkurencyjności w UE - w sensie deficytu handlowego i utraty konkurencyjności na rynku międzynarodowym. To jest też problem Wielkiej Brytanii i Włoch. Tego problemu nie mają Niemcy, najbardziej konkurencyjna gospodarka Europy, dzięki której UE ma 20 proc. udziału w światowym handlu. Jednak KE wytknęła Niemcom, że nie podnoszą pensji wraz ze wzrostem produktywności pracy, przez co ich "gospodarka nie może się rozpędzić".

"Wiarygodność tych rekomendacji polega na tym, że sięgają najsilniejszych gospodarek w UE, a nie tylko małych Węgier czy innych małych i średnich krajów" - ocenił Lewandowski.

Jak powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, rekomendacje zostały przyjęte "bez ulegania pokusie ich rozwadniania". Te bardzo szczegółowe rekomendacje zaproponowane przez KE dla każdego kraju będą musiały teraz zostać przyjęte przez państwa. Zanim formalnie przyjmą je ministrowie finansów, zgodę będą musieli dać na najbliższym szczycie UE 28-29 czerwca także sami przywódcy.

Kraje będą miały rok na ich wdrożenie. W razie nie zastosowania się do nich krajom strefy euro grożą kary finansowe przewidziane w przepisach tzw. sześciopaku.

Ogólnie KE rekomenduje krajom kontynuowanie reform strukturalnych. "Szczególna uwaga musi być poświęcona bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży. Obecny poziom bezrobocia jest nie do zaakceptowania" - powiedział Barroso. Apelował o wdrożenie tzw. obligacji infrastrukturalnych na duże transeuropejskie projekty energetyczne, transportowe czy telekomunikacyjne. Jeszcze raz zaapelował o zwiększenie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Osobne rekomendacje KE przyjęła dla strefy euro, tak by pogłębić integrację nękanej od czterech lat kryzysem zadłużenia unii walutowej.

"Musimy podjąć konieczne kroki w kierunku pełnej unii monetarnej. KE będzie adwokatem ambitnego podejścia. To obejmuje m.in. stworzenie unii bankowej ze zintegrowanym nadzorem europejskim i europejskim systemem gwarancji bankowych" - powiedział Barroso. Przypomniał, że KE przedstawiła już natomiast swoje stanowisko ws. obligacji stabilizacyjnych (euroobligacje), czyli przynajmniej częściowej wspólnej emisji papierów dłużnych przez kraje eurolandu.

KE przyznaje, że proces zacieśniania integracji strefy euro może wymagać zmiany traktatu; konieczne będzie też zapewnienie demokratycznego poparcia dla tego procesu.

Barroso powiedział też, że "należy rozważyć" możliwość bezpośredniej rekapitalizacji banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), o co od miesięcy apeluje wielu ekonomistów, mając na uwadze głównie banki hiszpańskie. Tymczasem będący w trakcie ratyfikacji w krajach euro traktat o EMS przewiduje, że wsparcie z EMS mogą dostawać kraje, które dopiero potem mogą zasilić swoje banki, ale to zwiększy ich dziury budżetowe.

Do szczytu w czerwcu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma przygotować w ścisłej współpracy z szefem KE, przewodniczącym eurogrupy i prezesem Europejskiego Banku Centralnego raport na temat metod pracy nad wzmacnianiem unii gospodarczej.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...