Jak bez podatku sprzedać mieszkanie

inforCMS
Na obciążenia podatkowe przy sprzedaży mieszkania musimy przeznaczyć znaczną część środków uzyskanych od nabywcy. Co zrobić by były one jak najmniejsze albo w ogóle ich nie ponosić?

 


Nie zawsze przy sprzedaży domu lub mieszkania trzeba zapłacić podatek. Przed każdą transakcją warto przeanalizować daną sytuację, bo może istnieć możliwość skorzystania z ulg i zwolnień podatkowych. Przedstawiamy na przykładach najbardziej typowe syutacje występujące w obrocie nieruchomościami i związane z podatkowym rozliczeniem transakcji.

Czy sprzedając lokal przed upływem pięciu lat, będzie PIT

Kupiłem mieszkanie w lutym 2007 r. Chcę je sprzedać w listopadzie. Czy w związku z tym będę musiał zapłacić podatek dochodowy od takiej sprzedaży?

Tak

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu nabycia, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek ten wynosi 19 proc. dochodu.

Podstawa prawna

- Art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przy uldze meldunkowej ważna jest data nabycia

Od 1990 roku jestem zameldowany w mieszkaniu rodziców. W styczniu 2007 r. rodzice przekazali mi mieszkanie w formie darowizny. Pod koniec roku chciałbym sprzedać to mieszkanie, korzystając jednocześnie z ulgi meldunkowej. Czy dla skorzystania z tego zwolnienia ważny jest moment nabycia nieruchomości?

Tak

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku - jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że mimo że przepisy nie precyzują tej kwestii, to organy podatkowe i Ministerstwo Finansów stoją na stanowisku, że skoro nowe zasady opodatkowania nieruchomości regulują opodatkowanie dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości nabytej nie wcześniej niż przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to objęty zwolnieniem dwunastomiesięczny okres zameldowania powinien być liczony od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. W omawianym przypadku będzie to od stycznia 2007 r. Zameldowanie na pobyt stały przed dniem nabycia pozostaje bez znaczenia dla zastosowania nowej ulgi meldunkowej. Do okresu zameldowania nie jest liczony okres zameldowania przed 1 stycznia 2007 r.

W konsekwencji, w sytuacji gdy podatnik sprzeda otrzymaną nieruchomość w 2007 roku, będzie stanowić źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym. Aby skorzystać z ulgi meldunkowej i przy zbyciu mieszkania nie płacić PIT, podatnik musiałby je sprzedać najwcześniej 2 stycznia 2008 r., zakładając, że nabył je 1 stycznia 2007 r.

Podstawa prawna

- Art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy ulgę meldunkową może stosować i mąż, i żona

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2007 roku jest zwolniony z opodatkowania w sytuacji, gdy jeden z małżonków był zameldowany tam na stałe przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy?

Tak

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. W przypadku dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości nie znajduje zastosowania wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, ponieważ dochody z tego tytułu zostały wyłączone z możliwości łącznego opodatkowania.

Skoro każdy z małżonków jest odrębnie podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, to również warunki zastosowania nowej ulgi meldunkowej należy rozpatrywać odrębnie dla każdego małżonka. Tym samym każdy z małżonków może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, jeżeli spełnia warunki jego zastosowania. Oznacza to, że w celu zastosowania zwolnienia każdy z małżonków musi być zameldowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć stosowne oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym.

Znajduje to potwierdzenie w art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że zwolnienie, tj. ulga meldunkowa, ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Zatem przychód uzyskany ze zbycia prawa odrębnej własności lokalu w budynku mieszkalnym, przy spełnieniu przesłanki zameldowania jednego z małżonków w przedmiotowym lokalu na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą jego zbycia, będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania PIT tylko w części przypadającej na jednego małżonka.

Podstawa prawna

- Art. 6, art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy sprzedając darowany dom, trzeba zapłacić podatek

W marcu 2007 r. otrzymałem mieszkanie w darowiźnie od babci. Planuję w przyszłości je sprzedać. Czy od takiej transakcji zapłacę podatek dochodowy od osób fizycznych?

Tak

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT obowiązującymi od 1 stycznia 2007 r. sprzedaż nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny lub spadku podlega opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy tego typu transakcjach istnieje możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami nabytymi w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych, przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2006 roku sprzedaż nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny była zwolniona z PIT. Ta zasada nadal ma zastosowanie do nieruchomości nabytych w nieodpłatny sposób do 31 grudnia 2006 r. (nawet jeśli sprzedaż następuje już po 1 stycznia 2007 r.).

Podstawa prawna

- Art. 10, art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy można korzystać ze starych zwolnień podatkowych

W 2005 roku otrzymałam w spadku dom, który zamierzam sprzedać w 2007 roku. Za otrzymane pieniądze chcę kupić mieszkanie. Sprzedając dom ze spadku w stanie prawnym obowiązującym do końca 2006 roku, nie musiałabym płacić PIT. Czy teraz po zmianie przepisów można korzystać ze starych i nowych ulg?

Tak

Obecnie przy sprzedaży nieruchomości można stosować zasady opodatkowania takich transakcji obowiązujące zarówno sprzed 1 stycznia 2007 r., jak i po tej dacie.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do ostatniej nowelizacji ustawy o PIT, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Do nieruchomości i praw majątkowych nabytych po 1 stycznia 2007 r. zastosowanie będą miały znowelizowane przepisy ustawy o PIT. Zatem w zależności od tego, kiedy sprzedawana nieruchomość była nabyta, mogą mieć zastosowanie i stare, i nowe przepisy, w tym stare i nowe ulgi.

Podstawa prawna

- Art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

Czy na poniesione koszty trzeba mieć dokumenty

Kupiłam mieszkanie w maju 2007 r. Musiałam w nim przeprowadzić generalny remont. Teraz planuję sprzedaż tej nieruchomości, bo chcę zainwestować w dom. Wiem, że przy sprzedaży mieszkania mogę uwzględnić poniesione nakłady. Czy muszę mieć na nie dokumenty potwierdzające wysokość wydatków?

Tak

Rzeczywiście przy sprzedaży nieruchomości można uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z tymi nieruchomościami stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Koszty nabycia lub koszty wytworzenia są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez prezesa GUS w Monitorze Polskim.

Podstawa prawna

- Art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy sprzedaż domu trzeba wykazać w rocznym zeznaniu

W sierpniu 2007 r. sprzedałam mieszkanie, które kupiłam w styczniu 2007 r. Wiem, że muszę złożyć zeznanie podatkowe wykazujące taką transakcję. Czy taką sprzedaż trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?

Tak

Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych podatek dochodowy wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw a kosztami, powiększony o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Trzeba podkreślić, że mimo iż sprzedaż nieruchomości wykazywana jest w zeznaniu rocznym, to dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Podstawa prawna

- Art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przygotowała EWA MATYSZEWSKA

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...