Jak rozliczyć stypendia naukowe i socjalne

inforCMS
Stypendia, które przyznawane są na określony przez ustawodawcę cel, zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Niektóre stypendia są jednak zwolnione z podatku tylko w granicach limitu.

Czy jest zwolnienie po skreśleniu studenta

W latach 2001-2005 otrzymywałem stypendium doktoranckie. W 2006 roku zrezygnowałem ze studiów, co spowodowało skreślenie mnie z listy studentów. W lutym 2007 r. otrzymałem informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł, w której wykazano kwotę stypendium. Czy teraz takie stypendium jest zwolnione z PIT?

Tak

Wypłacone stypendium doktoranckie wolne jest od podatku dochodowego, gdyż student spełniał wszelkie warunki, by je uzyskać. Ustawodawca, konstruując zwolnienie, nie ogranicza jego zastosowania przez wprowadzenie instytucji utraty prawa do zwolnienia. Wystarczające jest dla nabycia prawa do zwolnienia tylko, by uzyskane stypendium było otrzymane na podstawie przepisów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Ten warunek był w chwili otrzymania przez podatnika spełniony, a sam późniejszy fakt utraty statusu uczestnika studium doktoranckiego nie odbiera z mocą wsteczną przyznanemu świadczeniu przymiotu stypendium. Przepisy nie uzależniały prawa do zwolnienia od podatku kwoty przyznanego stypendium doktoranckiego od ukończenia studiów doktoranckich, tak więc nie mogło ono w wyniku nieuzyskania tytułu doktora utracić statusu stypendium wolnego od podatku dochodowego, gdyż w chwili jego otrzymania spełniono warunki wynikające z przepisów ustawy o tytule naukowym i stopniach naukowych, jak też był realizowany cel stypendium.

W konsekwencji nie ciążył na szkole obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i wykazania w nim kwoty wypłaconego stypendium, ze względu na przyjęty charakter spornego zwolnienia podatkowego - ma ono bezwarunkowy charakter i jednocześnie nie przewidziano w ustawie instytucji prawnej utraty prawa do już nabytego w tym zakresie zwolnienia od podatku, gdyż prawo do niego podatnik nabywa z mocy prawa.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy od stypendium z USA jest PIT w Polsce

Dzięki tematyce pracy badawczej, którą prowadziłam w ramach doktoratu, zostałam przyjęta na stypendium postdoktoranckie w USA. Za granicą będę przebywała rok z możliwością przedłużenia na trzy lata. Czy amerykańskie stypendium jest opodatkowane w Polsce?

Tak

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w RP uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W opisanym przypadku podatniczka podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Na podstawie polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, w czasie kiedy przebywa okresowo w drugim umawiającym się państwie celem m.in. studiowania lub uczestniczenia w badaniach lub stypendium od organizacji np. rządowej, badawczej lub pedagogicznej, będzie zwolniona od opodatkowania przez to drugie umawiające się państwo na okres nieprzekraczający pięciu lat podatkowych, począwszy od dnia przybycia do drugiego umawiającego się państwa.

Dochód podatniczki z tytułu stypendium wypłacanego przez amerykańską instytucję rządową podlega opodatkowaniu w Polsce.

Podstawa prawna:
- Art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 18 umowy z 8 października 1974 r. podpisanej między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178 z późn. zm.).


Czy stypendium na zakupy jest przychodem

Z wyróżnieniem ukończyłem Akademię Muzyczną, a obecnie doskonalę swoją grę na studiach w Londynie. Minister kultury przyznał mi stypendium, które miało być w całości przeznaczone na zakup instrumentu. Kwota stypendium wynosiła 40 tys. zł. Czy otrzymane stypendium jest opodatkowane PIT?

Tak

Wolne od podatku dochodowego są m.in. stypendia otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Ze względu na fakt, że zasady przyznawane w omawianym przypadku stypendium nie zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, otrzymane stypendium nie korzysta ze zwolnienia od PIT.

Zatem środki pieniężne przekazane tytułem stypendium mieszczą się w pojęciu przychodu. Uzyskany przychód podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym stypendium otrzymał, a w przypadku uzyskania również innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy je zsumować i obliczyć od sumy dochodów podatek dochodowy według skali podatkowej.

Podstawa prawna:
- Art. 20, art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy stypendium na staż korzysta ze zwolnienia

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Tak

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kierownik powiatowego urzędu pracy inicjuje i organizuje szkolenia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, w celu zwiększenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej. Artykuł ten dotyczy szkoleń określonych w tej ustawie, których koszty finansowanie, są ze środków PFRON. Ustawa o PIT natomiast przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zakres zwolnionych od podatku dochodowego świadczeń określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jeżeli zatem przyznane osobie niepełnosprawnej, zarejestrowanej jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego ze środków PFRON, wynika z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 38 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


Czy kolegium musi pobierać zaliczki

Prowadzę kolegium języków obcych. Zamierzam przyznawać stypendia za wyniki w nauce. Źródłem finansowania wydatków na stypendia będą dochody własne. Czy kolegium ma obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy i sporządzania informacji o wypłacanych stypendiach?

Nie

Biorąc pod uwagę fakt, że stypendia pochodzą ze środków własnych szkoły, wypłacane są w oparciu o przepisy ogólnie obowiązujące w zakresie szkolnictwa, w tym również regulujące sprawy związane z wypłatą stypendiów za wyniki w nauce oraz są zatwierdzane przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego, podlegają zwolnieniu z opodatkowania od podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji kolegium nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium.

Podstawa prawna: 
- Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy przy stypendium są 50-proc. koszty

W 2006 roku uzyskałem przychód z tytułu umowy stypendialnej zawartej z ministrem kultury. Czy przy rozliczaniu tego przychodu można zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu?

Nie

Stypendium to jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki. W każdym przypadku stypendium nie może wiązać się z ekwiwalentnym świadczeniem usług przez otrzymującego stypendium, na rzecz przyznającego, ponieważ powstanie wtedy zobowiązanie wzajemne w postaci umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług np. umowa zlecenia lub umowa o dzieło.

Otrzymane przez podatnika stypendium zostało przyznane przez fundatora i przeznaczone przez podatnika na wykonanie określonego programu stypendialnego, co nie jest równoznaczne z uzyskaniem przychodu za stworzenie dzieła i związane z tym przeniesienie praw autorskich do niego na fundatora stypendium lub udzielenie licencji na korzystanie z dzieła. W związku z tym uzyskany przez podatnika przychód z tytułu stypendium nie jest przychodem z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich. Do uzyskanego stypendium nie będą miały zastosowania 50-proc. koszty uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:
- Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...