Wpisy ochronią przed pozwami z Niemiec

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Wiele nieruchomości na ziemiach zachodnich nie ma uregulowanej sytuacji prawnej. Tymczasem do sądów wpływa coraz więcej pozwów od byłych właścicieli niemieckich o zwrot pozostawionego mienia.

W listopadzie br. weszły w życie przepisy ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, które mają ten palący problem rozwiązać.

W całym kraju rozpocznie się inwentaryzacja nieruchomości, które od zakończenia drugiej wojny światowej przeszły na własność Skarbu Państwa, natomiast faktycznie ani Skarb Państwa, ani gmina nie posiadają ich w swoim władaniu. Sześć miesięcy mają starostowie na sporządzenie wykazów tych nieruchomości i przekazanie ich wojewodom, marszałkom województw, burmistrzom i prezydentom miast. Wykaz obejmie także budynki z mieszkaniami zajmowanymi przez lokatorów na podstawie tzw. przydziałów kwaterunkowych lub innych decyzji administracyjnych. Skarb Państwa oraz samorządy mają rok, by wystąpić o wpisanie swojego prawa własności w księdze wieczystej.

Kiedy administracja uporządkuje własność

Ustawa z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 191, poz. 1365) zawiera wykaz dat wiążących administrację rządową i samorządową. I tak:

• do 19 maja 2008 r. starostowie muszą sporządzić wykazy nieruchomości należących do Skarbu Państwa i przekazać je m.in. wojewodom,

• do 19 czerwca 2008 r. wojewodowie powinni opracować zestawienia zbiorcze tych nieruchomości i przekazać je ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej,

• do 19 sierpnia 2008 r. minister właściwy do spraw administracji publicznej, na podstawie wykazów zbiorczych, opracowanych przez wojewodów, powinien sporządzić zestawienie zbiorcze tych nieruchomości dla obszaru całego kraju.

W wykazie oraz w zestawieniach zbiorczych nieruchomości są oznaczone według danych katastru nieruchomości. Podane są też informacje o księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów prowadzonych dla tych nieruchomości, o stanie danych należących do działu pierwszego i drugiego księgi wieczystej oraz inne informacje niezbędne do ustalenia stanu prawnego nieruchomości.

- Dobrze się stało, że porządkowanie spraw własnościowych prowadzone będzie na terenie całego kraju, a nie, jak początkowo planowano, tylko na terenie Ziem Odzyskanych i dawnego Wolnego Miasta Gdańska - komentuje adwokat Roman Nowosielski z Kancelarii Nowosielski, Gotkowicz i Partnerzy.

Jego zdaniem pozwoli to poznać zakres mienia, które jest własnością gminy i Skarbu Państwa, umożliwi racjonalną gospodarkę gruntami oraz ujawni osoby, które tym mieniem władają bez jakiegokolwiek tytułu prawnego, a są uwidocznione w ewidencji gruntów.

WAŻNE!

Od osób, które władają nieruchomością bez tytułu prawnego, a są uwidocznione w ewidencji gruntów, będzie można domagać się uiszczenia opłat za korzystanie z mienia publicznego.

Jak starostowie uporządkują księgi wieczyste

Niektóre nieruchomości, w całym kraju, a nie tylko na Ziemiach Odzyskanych, nie mają jeszcze założonych ksiąg wieczystych albo posiadają księgi założone dopiero po wojnie. Zdarzają się również przypadki, że są księgi wieczyste, ale figurują w nich jeszcze poprzedni właściciele, mimo że po wojnie nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa na podstawie obowiązujących przepisów. Natomiast prawo własności Skarbu Państwa nie zostało do nich do tej pory wpisane.

- Bałagan w księgach wieczystych doprowadził do tego, że nawet jeśli ktoś zawarł z gminą umowę o wieczyste użytkowanie gruntów, które nie miały w księdze wieczystej uregulowanych praw własności przysługujących Skarbowi Państwa albo gminie, to nie mógł zostać wpisany do niej jako użytkownik wieczysty - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Do 19 listopada 2008 r. starostowie muszą złożyć w wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz dokumenty, które stanowiłyby podstawę wpisu tego prawa. W tym samym terminie wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu muszą złożyć również organy jednostek samorządu terytorialnego. Dla nieruchomości stanowiących własność powiatu wniosek złoży starosta, a dla stanowiących własność województwa - marszałek województwa.

W ciągu miesiąca od złożenia wniosku sąd wieczystoksięgowy powinien go rozpoznać.

WAŻNE!

Do księgi wieczystej zostaną wpisane dwie daty: data, kiedy Skarb Państwa stał się skutecznie właścicielem nieruchomości, ponieważ została ona przejęta przez niego na podstawie konkretnych przepisów, oraz data ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej.

Czy wykazy ochronią własność Skarbu Państwa

Nawet jeżeli Skarb Państwa nie jest wpisany do księgi wieczystej lub do zbioru dokumentów jako właściciel, to przysługuje mu prawo własności do konkretnej nieruchomości. Może jednak utracić prawo własności wówczas, gdy sam faktycznie nie włada nieruchomością, a aktualny użytkownik wystąpi o jej zasiedzenie.

Od 1 października 1990 r. można nabyć własność państwową przez zasiedzenie, w dodatku na bardziej korzystnych warunkach niż obowiązujące przy zasiedzeniu nieruchomości należącej do osoby fizycznej. Artykuł 10 ustawy z 28 lipca 1990 r. umożliwia w pewnych przypadkach skrócenie okresu zasiedzenia o połowę, czyli do 10 lub 15 lat.

- Sporządzenie przez starostów wykazów pozwoli określić, czy istnieje zagrożenie zasiedzeniem niektórych nieruchomości należących do Skarbu Państwa, którymi faktycznie władają osoby fizyczne - wyjaśnia adwokat Roman Nowosielski.

Już od 2005 roku pierwsze nieruchomości należące do Skarbu Państwa mogły zostać zasiedziane. Zasiedzenie takie rodzi skutki z mocy prawa nawet wówczas, gdy władający faktycznie nieruchomością jak właściciel nie złożył jeszcze w sądzie wniosku. Orzeczenie sądu ma natomiast charakter deklaratoryjny, potwierdzający.

- Natomiast w tych przypadkach, gdy zasiedzenie jeszcze z mocy prawa nie nastąpiło, można wystąpić do sądu z roszczeniem o wydanie nieruchomości, co przerywa bieg zasiedzenia - dodaje Roman Nowosielski.

WAŻNE!

Ustalenie, które nieruchomości należą faktycznie do Skarbu Państwa, mimo że do tej pory nie był on wpisany w ich księgach wieczystych jako właściciel, umożliwi przyspieszenie prowadzenia inwestycji, ponieważ nie trzeba już będzie wywłaszczać ich aktualnych posiadaczy.

Gdzie można uzyskać informacje geodezyjne i prawne

W ramach inwentaryzacji gruntów starostowie jeszcze przez rok, do 19 listopada 2009 r., muszą informować mieszkańców powiatu o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym. Muszą też informować ich o tym, jak powinni uzyskać tytuł prawny do zajmowanej nieruchomości i w jaki sposób ujawnić swoje prawo w księdze wieczystej. Informacje o tym powinni zamieścić w miejscach publicznych na terenie powiatu, a także zamieścić je w lokalnej prasie, radiu i telewizji oraz na stronach internetowych starostwa. W tym celu powinni też opracowywać i rozprowadzać wśród mieszkańców powiatu szczegółowe informacje o czynnościach niezbędnych do ustalenia, czy zapisy w księdze wieczystej są zgodne ze stanem faktycznym, oraz utworzyć na terenie powiatu co najmniej jeden punkt informacyjno-konsultacyjny dostępny dla mieszkańców w godzinach pracy starostwa. W punkcie tym udzielane będą informacje i wyjaśnienia problematyki prawnej i geodezyjnej, niezbędne do sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.

Jakie informacje dostanie mieszkaniec od starosty

Mieszkaniec powiatu powinien zostać poinformowany o adresie właściwego dla niego wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, o rodzaju dokumentów, jakie powinny potwierdzić rzeczywisty stan prawny nieruchomości, zakresie danych objętych działem drugim księgi wieczystej i zasadach dostępu do tych danych w celu ich sprawdzenia. Oprócz tego powinien otrzymać dane niezbędne do ustalenia, że wpis w księdze wieczystej dotyczy całości nieruchomości będącej własnością osoby ujętej w dziale drugim księgi wieczystej i ewentualnych działań, które może podjąć właściciel, w razie gdy dane ujawnione w tym dziale nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości. Musi się także dowiedzieć, jakie czynności są niezbędne w procesie uzgadniania treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

32 mln zł będzie kosztować sporządzenie zbiorczych zestawów nieruchomości

25 mln zł przewidywane koszty prowadzenia akcji informacyjno-konsultacyjnej

170 pozwów złożyli właściciele na Warmii i Mazurach

150 tys. osób mogło wyjechać z Warmii i Mazur do Niemiec w latach 1950 - 1990

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nieuregulowane prawo użytkownika do nieruchomości

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Infor.pl
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

pokaż więcej
Proszę czekać...