Masz domek letniskowy- zapłać podatek

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
inforCMS
Posiadanie domku letniskowego, oprócz oczywistych walorów wypoczynkowych, wiąże się również z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości. A ten zależy od rodzaju domku.

Opodatkowanie domków letniskowych ciągle sprawia wiele problemów interpretacyjnych. W dokonywanych wykładniach przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) zwraca się uwagę na techniczne elementy konstrukcji oraz związania z gruntem domków letniskowych. Spór sprowadza się jednak do określenia, czy domek letniskowy jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, czy nie jest budynkiem, a zatem nie należy odprowadzać od niego podatku.

Ministerstwo Finansów uznaje, że domki letniskowe o konstrukcji drewnianej posadowione na bloczkach betonowych lub palach są budynkami, ponieważ posiadają przegrody budowlane i dach, a także fundament w postaci pali lub bloczków. Stanowisko takie resort zaprezentował w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8896).

Właściciele domków letniskowych twierdzą, że ich domki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach nie są budynkami, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie są trwale związane z gruntem. Zgodnie z definicją określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który spełnia określone cechy: jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Problem w tym, że ustawy nie wyjaśniają, co oznacza trwałe związanie z gruntem. Resort finansów powołując się na wyjaśnienia ministra budownictwa uznaje, że posadowienie na palach lub bloczkach betonowych oznacza właśnie trwałe związanie z gruntem.

Pojawia się też problem uznania, czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że pojęcie budynek rekreacji indywidualnej nie jest tożsame z pojęciem budynku mieszkalnego. Ponadto organy podatkowe nie są uprawnione do określania kategorii budynków.

Kiedy domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym ?

Jeżeli z dokumentacji budowlanej wynika, że domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym, należy opodatkować go podatkiem od nieruchomości.

Właściciele domków letniskowych mają wątpliwości interpretacyjne dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Pomimo że domki są posadowione na palach lub bloczkach betonowych, często są one podłączone do sieci elektrycznej, wodociągu i kanalizacji. Co więcej najczęściej są to także budynki wyposażone w urządzenia grzewcze, a zatem można w nich mieszkać cały rok, a nie tylko sezonowo. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy należy od takiego domku płacić podatek od nieruchomości. Podatnicy powoływali się na wymóg związania z gruntem, który został określony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wykładni przepisu art. 1a tej ustawy dokonał minister finansów m.in. w odpowiedzi (z 9 sierpnia 2007 r.) na interpelację poselską (nr 8896). Posłowie chcieli wiedzieć, czy budynki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach betonowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Minister finansów powołał się m.in. na wyjaśnienia ministra budownictwa.

Ważne!

Budynek trwale związany z gruntem musi posiadać prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych

Jaki obiekt jest budynkiem

W art. 1a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano pojęcie budynku, odsyłając jednocześnie do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 ust. 2 prawa budowlanego (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.) budynkiem jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. W ocenie ministra budownictwa przez budynek trwale związany z gruntem należy rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych. Trwałe związanie z gruntem - czytamy dalej w odpowiedzi na interpelację - oznacza posadowienie budynku na gruncie budowlanym w sposób zapewniający jego trwałość i stateczność. Z tych wyjaśnień resort finansów wyciąga wniosek, że budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej posadowiony na bloczkach betonowych lub palach (o taki pytali posłowie) jest budynkiem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Resort zajął także stanowisko w piśmie z 28 marca 2006 r. (sygn. LK-833/46/KM/06/195). Uznał w nim, że stawką podatku jak od budynków mieszkalnych lub ich części należy opodatkować budynki, których dokumentacja potwierdza ich mieszkalnych charakter. Jeśli z dokumentów takich jak pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie nie wynika jednak mieszkalny charakter budynku, należy go opodatkować stawką jak dla budynków lub części budynków pozostałych.

Sądy o opodatkowaniu

W sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości domków letniskowych wypowiadał się także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyroki o sygn.: III SA/Wa 2844/06 oraz III SA/Wa 3647/06). Sąd stwierdził m.in., że organy podatkowe nie są uprawnione do samodzielnego określania kategorii budynków w rozumieniu prawa budowlanego, ponieważ określenie takiej kategorii wymaga wiedzy technicznej. Decydujące znaczenie dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od nieruchomości będzie miała dokumentacja architektoniczno-budowlana obiektu. Chodzi o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzją o dopuszczeniu budynku do użytkowania. Dokumenty te powinny precyzyjnie określać rodzaj budynku.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Infor.pl
Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

pokaż więcej
Proszę czekać...