REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami

Operatorzy mają teraz obowiązek blokowania SMS-ów od internetowych oszustów, ale to nie rozwiązuje problemu
Operatorzy mają teraz obowiązek blokowania SMS-ów od internetowych oszustów, ale to nie rozwiązuje problemu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Jednak pojawia się nadzieja, że liczba wysyłanych przez oszustów SMS-ów spadnie, bowiem od 25 marca operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani blokować smishing. Idzie okrótkie wiadomości tekstowe, w których nadawca podszywa się pod inny podmiot w celu nakłonienia adresata do określonego zachowania (najczęściej kliknięcie w link prowadzący do spreparowanej przez hakerów strony). 

REKLAMA

REKLAMA

Operatorzy mają wykluczać dostawę fałszywych SMS-ów

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma za zadanie ograniczyć ten proceder, ale go nie wyeliminuje, uważają eksperci.

Zgodnie z zapisami ustawy, kluczową rolę w walce z oszustami spełnia NASK CSIRT (Computer Security Incident Response Team – zespół ds. bezpieczeństwa komputerowego i reagowania na incydenty), zarządzający systemem informatycznym przeznaczonym do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach pomiędzy policją, UKE oraz przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi.
Na podstawie danych zebranych w wyniku tej współpracy CSIRT NASK tworzy wzorce fałszywych wiadomości. Natomiast przedsiębiorcy telekomunikacyjni blokują SMS-y zgodnie z otrzymanymi wytycznymi.

Jak tłumaczy tłumaczy Robert Dziemianko, Marketing Manager G DATA, uruchomienie systemu do wymiany wzorców fałszywych wiadomości jest dobrym posunięciem, które utrudni życie oszustom. Jednak jak zadziała to w praktyce, przekonamy się dopiero po pewnym czasie.
– Napastnicy z pewnością nie złożą broni. Będą sięgać po bardziej wysublimowane metody, a rywalizacja wejdzie na wyższy poziom. Poza tym wzorzec powstaje dopiero po zgłoszeniu incydentu. To oznacza ni mniej, ni więcej, że pierwsza fala ataku nie zostanie zatrzymana, czyli będą też ofiary – uważa Robert Dziemianko.
To jeszcze nie koniec 

REKLAMA

Fałszywe SMS-y są skuteczniejsze niż fałszywe linki

SMS bardzo szybko stał się kluczowym narzędziem komunikacji cyfrowej. Każdy telefon komórkowy może odbierać i wysyłać SMS-y.
Wiadomości tekstowe docierają do odbiorcy niemal w czasie rzeczywistym, co jest ważne, zwłaszcza w przypadkach, kiedy trzeba szybko reagować. Poza tym obsługa SMS-ów jest dziecinnie prosta i mogą z nich korzystać osoby nawet będący na bakier z technologią, w tym ludzie starsi i dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyberprzestępcy znają nie tylko zalety SMS-ów, ale również dane dotyczące skuteczności przeprowadzonych akcji.
Według Constant Contact średni współczynnik klikalności linków zamieszczonych w e-mailach wynosi zaledwie 1,33%, natomiast Klaviyo podaje, że w przypadku SMS-ów wskaźnik ten wynosi od 8,9% do 14,5%. Co ciekawe, Forum Mobile Ekosystem zidentyfikowało aż 14 sposobów oszustw wykorzystujących krótkie wiadomości tekstowe. 

Nawet jeśli telekomy zablokują część SMS-ów wysyłanych przez cybergangi, wiele z nich przejdzie przez sito ze względu na swoją specyfikę. Napastnicy nie będą mogli się podszywać pod banki czy urzędy państwowe, aczkolwiek pozostaje im jeszcze kilka innych opcji.
Wyrafinowane ataki polegają na wykorzystaniu taktyk socjotechniki w celu pozyskania informacji o potencjalnych ofiarach, włączając w to ich miejsce zamieszkania i pracy, oraz z kim nawiązują interakcje w przestrzeni internetowej. Zebrane dane pozwalają tworzyć bardzo realistyczne fałszywe wiadomości SMS.

Jednym z takich przykładów może być SMS od szefa firmy. Większość pracowników kiedy otrzyma wiadomość tekstową od dyrektora generalnego z prośbą o pilną pomoc, od razu przystąpi do realizacji zadania.
Czasami oszuści bazują na ludzkiej chciwości, wysyłając SMS-a o wygranej w loterii, zachęcając do odbioru kuponu rabatowego, czy rozpoczęcia wielkiej przygody w kasynie online, ale pod warunkiem wpłacenia depozytu.
Oszuści chętnie biorą na cel starsze osoby, które mogą być samotne i w związku z tym chętnie odpowiadają na każdą wysłaną wiadomość tekstową. Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod długo niewidzianych członków rodziny, prosząc na przykład o pieniądze, pozwalające wydostać się im z trudnej sytuacji.

Blokowanie SMS-ów przez operatorów: czy całkiem rozwiąże problem oszustw

Kreatywność internetowych oszustów nie zna granic. Dlatego też nie można wyłącznie polegać na przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych, które zablokują tylko część fałszywych SMS-ów.
– Poważnym wzmocnieniem linii obrony jest instalacja na smartfonach oprogramowania antywirusowego. Szczególnie jest to zalecane w przypadku firm, które pozwalają pracownikom na korzystanie z prywatnych urządzeń podczas wykonywania służbowych obowiązków – radzi Robert Dziemianko.
Jednak niezależnie od obowiązujących ustaw, czy różnego rodzaju obostrzeń, najlepszą obroną przed smishingiem jest stosowanie zasady zero zaufania i ignorowanie podejrzanych komunikatów, a zwłaszcza takich, gdzie występują skrócone adresy URL.
Oszuści bardzo często w ten sposób próbują zamaskować fałszywe adresy. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Polscy rolnicy dostaną więcej pieniędzy z UE. Do Polski trafi ponad 40 mld euro

Polska ma otrzymać co najmniej 33,6 mld euro z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034. To więcej niż w obecnej perspektywie finansowej. Dodatkowo całkowita pula środków związanych z rolnictwem może przekroczyć 40 mld euro. Komisja Europejska zapowiada również większe wsparcie dla młodych rolników oraz działania osłonowe wobec rosnących cen nawozów.

Dokupujesz panele fotowoltaiczne, a korzystałeś już z ulgi termomodernizacyjnej? Skarbówka o tym, czy masz prawo do kolejnego odliczenia

W 2020 r. zamontowałeś na posesji panele fotowoltaiczne i rozliczyłeś wkład własny w uldze termomodernizacyjnej. Pięć lat później dokupujesz kolejne panele, magazyn energii i pompę ciepła. Czy po wcześniejszym rozliczeniu fotowoltaiki można ponownie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiada twierdząco – ale pod kilkoma warunkami, o których łatwo zapomnieć.

Emerytura może być wyższa o 1000 złotych. Wystarczy złożenie takiego wniosku

Przez lata pracowali w trudnych, uciążliwych lub niebezpiecznych warunkach, często nie zdając sobie sprawy, że może to przełożyć się na wyższą emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje specjalną rekompensatę dla tych, którzy stracili możliwość skorzystania z wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej po reformie systemu emerytalnego. Nie jest to jednak dodatkowy przelew ani osobne świadczenie. Rekompensata zwiększa podstawę wyliczenia emerytury, a tym samym może podnieść wysokość przyszłych wypłat.

Koniec z 8 niedzielami w roku bez zakazu handlu, a w sobotę sklepy otwarte tylko do godziny 21 – zakupów nie zrobimy już w niedziele poprzedzające Wigilię i Wielkanoc? Zapadła decyzja Sejmu

Likwidacja trzech niedziel handlowych poprzedzających Wigilię Bożego Narodzenia oraz niedzieli handlowej poprzedzającej bezpośrednio pierwszy dzień Wielkiej Nocy, jak również skrócenie czasu pracy sklepów, które obowiązuje zakaz handlu w niedziele, do godziny 21 w soboty – to postulat petycji obywatelskiej, która w dniu 16 lutego 2026 r. została złożona do Sejmu. Decyzja sejmowej Komisji do Spraw Petycji w powyższej sprawie, zapadła w dniu 10 czerwca br.

REKLAMA

Za dwa tygodnie bezsens w ZUS i WZON. Chodzę tam z opiekunem, bo po schodach wyglądam jak wyczerpany himalaista, którego każdy krok waży [świadczenie wspierające]
MFiG: wymiana całego dachu nie może być odliczona w PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tylko wydatki na ocieplenie wskazane w rozporządzeniu

W dniu 7 maja 2026 r. Minister Finansów i Gospodarki wydał ogólną interpretację podatkową w sprawie odliczania i wydatków na pokrycia dachowe w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Minister uznał, że można odliczyć jedynie wydatki na ocieplenie (docieplenie) dachu a nie na wykonanie pokrycia (poszycia) dachowego.

Jak jest ustalany WIBOR. GPW Benchmark: Metoda Kaskady Danych jest zgodna z rozporządzeniem BMR [sprostowanie]

Zdaniem GPW Benchmark S.A., rozporządzenie BMR wprost dopuszcza tworzenie reprezentatywnych wskaźników referencyjnych z udziałem banków jako podmiotów przekazujących dane. Metoda Kaskady Danych jest zgodna z Załącznikiem I do Rozporządzenia BMR i art. 11 BMR, co zostało już wielokrotnie potwierdzone w toku czynności nadzorczych dokonanych przez właściwy organ.

Strefa płatnego parkowania. Na co samorząd może przeznaczyć środki z opłat i kar?

Opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania oraz kary za brak ich uiszczenia mogą stanowić istotne źródło dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Problemem pozostaje jednak transparentność wykorzystania tych środków. Czy samorządy mają tu dowolność?

REKLAMA

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Podanie pacjentowi numeru polisy OC – obowiązek czy wybór lekarza?

W związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych pojawiają się niekiedy sytuacje, gdy pacjent przychodzi z prośbą o podanie numeru polisy. Taka prośba budzi zwykle niepokój - stanowi sygnał ostrzegawczy, iż w niedługim czasie pacjent będzie dochodził roszczeń w związku z udzielonymi mu świadczeniami zdrowotnymi. Ale czy lekarz może odmówić pacjentowi podania numeru polisy ubezpieczeniowej?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA