Skutki prawne poręczenia pożyczki

Monika Burzyńska
rozwiń więcej
inforCMS
Poręczenie pożyczki polega na tym, że poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela spłacić dług, na wypadek gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Stronami umowy są więc pożyczkodawca i poręczyciel.

W umowie poręczenia należy określić dłużnika i dług główny, którego wykonanie jest poręczane. Jeżeli strony umowy poręczenia nie postanowią inaczej, odpowiedzialność poręczyciela obejmuje obok zobowiązania głównego (kwoty pożyczki czy kredytu) również świadczenia uboczne, tj. odsetki umowne za udzielenie pożyczki, odsetki za opóźnienie bądź zwłokę w zapłacie raty, a nawet koszty związane z dochodzeniem roszczeń przez wierzyciela.

Poręczyciel odpowiedzialny jest jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że pożyczkodawca może żądać spełnienia świadczenia (w części bądź w całości) od dłużnika głównego albo od dłużnika głównego i poręczyciela łącznie, ale może również żądać spełnienia świadczenia wprost przez poręczyciela. W umowie poręczenia strony mogą ustalić korzystniejsze dla poręczyciela przesłanki jego odpowiedzialności. Mogą więc zapisać w niej postanowienie, zgodnie z którym poręczyciel będzie zobowiązany spłacić dług za pożyczkobiorcę dopiero wtedy, gdy egzekucja z jego majątku okaże się bezskuteczna.

Nie trzeba odpowiadać za cały dług

Poręczenie nie musi dotyczyć całego długu. Może być ograniczone tylko do jego części (np. 50 proc. pożyczki) albo do konkretnej wysokości (np. 100 tys. zł). Oznaczenie maksymalnej wysokości, do jakiej poręczyciel będzie ponosił odpowiedzialność, musi nastąpić z góry. Wskazanie zakresu tej odpowiedzialności powinno nastąpić w chwili składania przez poręczyciela oświadczenia o przyjęciu poręczenia za dług. Należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy oznaczenie górnej granicy odpowiedzialności poręczyciela nie jest ścisłe lub nie zostało dokonane w sposób niebudzący wątpliwości, to mogą być problemy z wykazaniem, iż doszło do dokonania ważnego poręczenia do wysokości z góry oznaczonej. Poręczyciel nie będzie wówczas mógł ograniczyć swojej odpowiedzialności. Warto więc jasno i precyzyjnie formułować zapisy w tej sprawie.

Istnieje również możliwość ograniczania w czasie trwania poręczenia. W takich przypadkach z upływem terminu umowa poręczenia wygaśnie, nawet jeśli dług główny będzie nadal istniał. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie są pewne, czy w dalekiej przyszłości będą mogły sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą poręczenie np. pożyczki. Poza tym można także poręczenie uzależnić od spełnienia określonego warunku. Poręczyciel nie musi być bezinteresowny. Oferując poręczenie, może załatwić swoje interesy.

PRZYKŁAD: PORĘCZENIE MOŻE BYĆ TERMINOWE

Bliski krewny poprosił Janusza M. o poręczenie mu pożyczki. Jej spłacanie ma potrwać cztery lata. Jednak Janusz M. zamierza przejść na emeryturę, która będzie niska. Dlatego wolałby ograniczyć poręczenie do momentu przejścia na emeryturę. Czy poręczenie może być ograniczone w czasie?

Poręczenie jest uważane za bezterminowe wówczas, gdy w umowie nie wskazano okresu, w ciągu którego poręczyciel będzie ponosił odpowiedzialność. Aby poręczenie było terminowe, poręczyciel w pisemnym oświadczeniu powinien więc zaznaczyć, że przyjmuje na siebie odpowiedzialność za spłatę kredytu, gdyby kredytobiorca nie spłacił go w ciągu okresu oznaczonego w umowie poręczenia. Zastrzeżenie terminu ma istotne znaczenie dla poręczenia i powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Nie jest konieczne podawanie konkretnej daty kalendarzowej. Można wyznaczyć termin poprzez wskazanie określonego zdarzenia, którego wystąpienie będzie ograniczać w czasie istnienie poręczenia.

Ochrona poręczyciela

Przepisy przyznają poręczycielowi korzystanie z zarzutów, które przysługują dłużnikowi. Poręczyciel nie traci tych zarzutów, nawet jeżeli dłużnik się ich zrzeknie albo uzna roszczenie wierzyciela. Oznacza to, że poręczyciel może powoływać się na to, że termin świadczenia jeszcze nie nadszedł. Może również podnieść zarzut dotyczący przedawnienia roszczenia wierzyciela. Poręczyciel może też potrącić wierzytelność przysługującą dłużnikowi względem wierzyciela.

PRZYKŁAD: TRZEBA OCENIĆ RYZYKO NIEWYPŁACALNOŚCI

Andrzej W. poręczył kuzynowi pożyczkę. Bank brał pod uwagę łagodne kryteria przy badaniu jego zdolności kredytowej. Później okazało się, że nie jest on w stanie spłacać rat. Andrzej W. zastanawia się, czy może bronić się, przedstawiając bankowi zarzut nienależytego ocenienia zdolności kredytowej.

Poręczyciel może podnosić różne zarzuty przeciwko wierzycielowi, ale akurat tego rodzaju uwagi nie stanowią argumentu przemawiającego na jego korzyść. W momencie kiedy decydował się na udzielenie poręczenia, sam powinien upewnić się, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Po prostu samodzielnie powinien ocenić, z jakim ryzykiem wiąże się poręczenie tego zobowiązania. Jeśli pomimo krytycznej oceny zdolności kredytowej zdecydował się wystąpić w roli poręczyciela, to musiał liczyć się z tym, że w przyszłości będzie musiał ponieść konsekwencje niewypłacalności kredytobiorcy.

Można więc stwierdzić, że poręczyciel w ogóle nie może przedstawiać skutecznie kredytodawcy zarzutu dotyczącego niezbadania zdolności kredytowej kredytobiorcy albo że zrobił to w sposób niewłaściwy (np. co do kryteriów lub metody badania).

Poręczenie może dotyczyć zarówno długu istniejącego w chwili zawarcia umowy poręczenia, jak i długu przyszłego. W tym drugim przypadku poręczenie wiąże się z większym ryzykiem. Nie jest znana jego wysokość ani termin spłaty. Z tego powodu w kodeksie cywilnym przewidziano bezwzględnie obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi można poręczyć za dług przyszły, ale tylko do wysokości z góry oznaczonej, natomiast bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie. Daje to pewną ochronę poręczycielowi.

Dłużnik i wierzyciel nie mogą zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Nie są dla niego wiążące czynności prawne, które zwiększają jego zobowiązanie. Przykładem może być niekorzystna dla pożyczkobiorcy ugoda. Jednak poręczyciel może powołać się na czynności prawne, które zmniejszą jego zobowiązanie. Chodzi o sytuacje, kiedy doszło do częściowej zapłaty pożyczki. Innym przykładem może być obniżenie odsetek umownych.

Oprócz tego warto wiedzieć, że poręczyciel, który wykonał zobowiązanie pożyczkobiorcy i wstąpił tym samym na miejsce zaspokojonego wierzyciela, ma prawo żądać od wierzyciela wydania mu wszelkich zabezpieczeń wierzytelności albo środków dowodowych. Jeżeli wierzyciel wyzbędzie się tych zabezpieczeń albo środków, będzie on odpowiedzialny względem poręczyciela za wynikłą stąd szkodę.

Obowiązki informacyjne

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela. W przypadku gdy tego nie uczyni, będzie odpowiadał wobec poręczyciela na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym za szkodę, którą poniósł poręczyciel na skutek braku zawiadomienia w odpowiednim terminie. Przepis regulujący tę kwestię ma charakter względnie obowiązujący. W umowie poręczenia można przyjąć inne rozwiązania. Można w jej treści wyłączyć ten obowiązek albo przewidzieć dodatkowe warunki. W praktyce pożyczkodawcy (kredytodawcy) dążą do wyłączenia tego obowiązku w umowie. Z punktu widzenia poręczyciela lepiej jest nie godzić się na takie ustępstwo. Dzięki obowiązkowi powiadamiania poręczyciel jest w stanie odpowiednio zareagować w stosownym czasie. Zwolnienie wierzyciela z obowiązku powiadamiania o zaległościach bardzo często naraża poręczyciela na zapłatę większej kwoty odsetek albo kosztów dochodzenia wierzytelności.

PRZYKŁAD: MOŻNA PODNIEŚĆ ZARZUT PRZEDAWNIENIA

Karol L. kilka lat temu poręczył pożyczkę, którą jego przyjaciel zaciągnął w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kiedy wierzyciel upomniał się o spłatę długu, jego przyjaciel nie skorzystał z zarzutu przedawnienia. Nasz czytelnik pyta, czy mimo to może powołać się na tę okoliczność.

W przypadku gdy pożyczka ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, to termin przedawnienia roszczenia o jej zwrot wynosi trzy lata. Poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. Może również korzystać z zarzutu przedawnienia, nawet jeśli dłużnik nie skorzystał z tego uprawnienia. Poręczyciel nie traci również możliwości podnoszenia zarzutów, nawet gdy dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy dłużnik zrzekł się możliwości podniesienia zarzutów wobec wierzyciela. Co więcej, przeważa podgląd, zgodnie z którym nawet w przypadku gdy sąd wydał wyrok w stosunku do dłużnika głównego, w którym odmówił uznania powołanych przez niego zarzutów, nie wyklucza to możliwości ich podniesienia przez poręczyciela.

Także dłużnik ma obowiązki informacyjne względem wierzyciela. Jeśli bowiem poręczenie udzielone zostało za wiedzą dłużnika, powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie uczynił, poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co wierzycielowi zapłacił (chyba że działał w złej wierze).

Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Jeśli tego nie zrobi, a dłużnik zobowiązanie wykona, to nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił. W takiej sytuacji poręczyciel może bronić swojego interesu, jedynie wykazując, że dłużnik działał w złej wierze. Ma to miejsce np. wtedy, gdy dłużnik zapłacił dług, wiedząc o tym, że zrobił to już poręczyciel.

Ważne!

Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Dla oświadczenia wierzyciela nie zastrzeżono w przepisach formy szczególnej

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 876-887 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...