Kiedy można wycofać wypowiedzenie

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
inforCMS
Jednostronne wycofanie wypowiedzenia jest możliwe, jeśli dojdzie do adresata przed lub równocześnie z pismem o wypowiedzeniu. W przeciwnym razie będzie konieczne uzyskanie zgody pracodawcy lub pracownika.  

Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli zmierzającym do ustania więzi prawnej, jaką jest stosunek pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wówczas, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Nie jest zatem istotne, czy dana osoba przeczytała kierowane do niej pismo, ważne jest to, że taką możliwość miała.

Pismo wypowiadające umowę można doręczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jednak podczas korzystania z usług pocztowych należy zwrócić uwagę, że nie liczy się w tym wypadku data stempla pocztowego, a data otrzymania pisma przez adresata. Ma to dość istotne znaczenie, biorąc pod uwagę problemy z doręczaniem tradycyjnej poczty przez urzędy pocztowe.

Przykład

Pracownik, przebywający do końca lipca na urlopie bezpłatnym, wysłał listem poleconym pismo rozwiązujące umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem w pierwszym tygodniu kwietnia, przekonany, że pracodawca w kwietniu pismo to otrzyma. Umowa o pracę uległaby wówczas rozwiązaniu z ostatnim dniem lipca. Przesyłka dotarła jednak do adresata dopiero na początku maja, skutkiem czego umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z ostatnim dniem sierpnia.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca już po wysłaniu lub doręczeniu wypowiedzenia mogą dojść do wniosku, że ich decyzja została podjęta zbyt pochopnie i zechcą wycofać się ze swojego oświadczenia.

Skuteczność wycofania wypowiedzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy samo wypowiedzenie już zostało drugiej stronie doręczone, czy też jeszcze do niej nie dotarło (np. wysłane listem poleconym lub kurierem).

Wypowiedzenie wysłane

W sytuacji gdy wypowiedzenie umowy zostało wysłane, ale jeszcze do drugiej strony nie dotarło, odwołać je można drugim oświadczeniem woli. Z treści tego drugiego oświadczenia wyraźnie musi wynikać, że strona, która złożyła wypowiedzenie umowy, wycofuje się z niego.

Jednak takie jednostronne wycofanie się z wypowiedzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy dotarło ono do drugiej strony:

• przed pismem wypowiadającym umowę lub

• równocześnie z wypowiedzeniem.

Przykłady

Pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak na drugi dzień, po rozmowie z jego bezpośrednim przełożonym, zmienił podjętą wcześniej decyzję. Celem skutecznego odwołania wypowiedzenia, jeszcze tego samego dnia wysłał pracownicę działu kadr do domu pracownika, z oświadczeniem informującym o wycofaniu wysłanego wcześniej wypowiedzenia. Ponieważ list polecony jeszcze do tego pracownika nie dotarł, wypowiedzenie zostało wycofane skutecznie.

***

Pracownik wysłał listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę, gdyż otrzymał wstępne zapewnienie podjęcia pracy u innego pracodawcy. Jednak już po nadaniu listu otrzymał telefon z informacją, że podjęcie nowego zatrudnienia będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Jeszcze tego samego dnia nadał kolejny list polecony, w którym oświadczył, że wycofuje się ze złożonego wcześniej wypowiedzenia. Oba listy dotarły do pracodawcy w tym samym dniu. Wycofanie się pracownika ze swojego oświadczenia woli było zatem skuteczne.

Wypowiedzenie doręczone

Inaczej będzie wyglądała kwestia wycofania się ze swojego oświadczenia woli wówczas, gdy pismo wypowiadające umowę zostało już doręczone. W takich wypadkach zmiana decyzji, czyli wycofanie wypowiedzenia, wymaga uzyskania zgody drugiej strony. Zgoda ta może zostać wyrażona w formie pisemnej lub ustnej. Do celów dowodowych, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, najlepiej uzyskać ją na piśmie.

Przykłady

Pracownik pod wpływem impulsu złożył na dziennik podawczy wypowiedzenie umowy o pracę. Na drugi dzień jednak ochłonął i stwierdził, że jego decyzja była zbyt pochopna. Poszedł więc do sekretariatu z zamiarem wycofania wypowiedzenia. Jednak pismo już zostało doręczone (wpisane do dziennika podawczego), a ponadto korespondencja doręczona prezesowi. Pracownik musi zatem uzyskać zgodę prezesa na wycofanie swojego wypowiedzenia.

***

Pracodawca złożył wypowiedzenie jednej z pracownic, mylnie sądząc, że z jej winy z opóźnieniem zostały wysłane towary, co skutkowało koniecznością zapłaty przez firmę kar umownych. Już po doręczeniu wypowiedzenia okazało się jednak, że winę ponosi inny pracownik. Pracodawca zatem musi uzyskać zgodę tej pracownicy na wycofanie wypowiedzenia. Jeżeli jej nie otrzyma, wypowiedzenie jest skuteczne.

Komu złożyć oświadczenie woli

Zarówno wypowiedzenie umowy, jak i oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć pracodawcy lub innej osobie upoważnionej do rozwiązywania umów o pracę. Przy czym złożenie pisma na dziennik podawczy uważa się za doręczenie pisma.

Pracodawca natomiast swoje oświadczenia woli powinien kierować bezpośrednio do pracownika. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 r. (II PK 128/05, OSP/2007/6/75), adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Czy trzeba uzasadniać

Przepisy prawa nie wymagają wskazania, dlaczego strona wypowiadająca umowę zmieniła decyzję. Podanie ich, nie jest konieczne szczególnie wówczas, gdy odwołanie złożonego oświadczenia woli następuje jednostronnie (tj. zanim wypowiedzenie zostanie doręczone lub razem z tym wypowiedzeniem). Jednak w sytuacji, gdy do wycofania potrzebna jest zgoda drugiej strony, podanie argumentów, które skłoniły do wypowiedzenia umowy, a następnie do zmiany decyzji, będzie wskazane nie tylko ze względów grzecznościowych, ale i w celu przekonania drugiej strony do tego, aby wniosek uwzględniła. W szczególności, gdy zmiana decyzji następuje po słabszej stronie stosunku pracy, tj. pracownika.

Wycofanie wypowiedzenia w szczególnych przypadkach

Identyczne zasady dotyczące wycofania wypowiedzenia obowiązują wówczas, gdy zostaje ono złożone pracownikom, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie (np. z uwagi na wiek przedemerytalny lub ciążę). Szczególna ochrona stosunku pracy m.in. przejawia się w zakazie wypowiadania tym pracownikom umów o pracę. Doręczenie wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikom w okresie ochronnym jest obarczone wadą, ale skuteczne. Wycofanie wypowiedzenia doręczonego takiej osobie, formalnie wymaga zatem uzyskania jej zgody.

Jednak w przypadku gdy osoba chroniona złoży wypowiedzenie umowy, a następnie będzie chciała się z niego wycofać, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na wycofanie tego wypowiedzenia.

Beata Naróg

Infor.pl
Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego
23 maja 2025

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?
23 maja 2025

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka
23 maja 2025

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Kilkaset L4 nie będzie honorowanych przez ZUS już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną?

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku
23 maja 2025

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...