REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
lekarz, zwolnienie lekarskie, L4, pacjent
Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

ZUS zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, udostępnia podmiotom zewnętrznym dokumentację konieczną do wytworzenia oprogramowania służącego do przekazywania dokumentów elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (e-ZLA) przez Aplikacje Gabinetowe. Aplikacje gabinetowe to programy tworzone przez zewnętrzne firmy informatyczne, służące do przesyłania elektronicznych zaświadczeń lekarskich do ZUS.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 15 maja 2025 r. wydał komunikat – przypomnienie – dla wykonawców aplikacji gabinetowych. Chodzi o przetwarzanie dokumentów e-ZLA, które będzie odbywało się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. W przypadku, gdy aplikacje gabinetowe nie zachowają tego standardu, wystąpią błędy w komunikacji i blokada dostępu do usług systemu ZUS. Zakład podkreślił, że lekarze i asystenci medyczni korzystający z aplikacji gabinetowych, nie będą mogli wysyłać elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) do ZUS. W związku z tym, do 15 czerwca 2025 r. należy dostosować aplikacje gabinetowe do standardu protokołu HTTP/1.1.

HTTP/1.1 to protokół komunikacyjny wprowadzony już w 1997 roku. Współczesne aplikacje, w tym gabinetowe, często automatycznie przechodzą na nowsze wersje, takie jak HTTP/2 czy HTTP/3. Jednak w przypadku usług ZUS, zgodność z HTTP/1.1 jest wymogiem technicznym, którego nieprzestrzeganie może skutkować zablokowaniem dostępu.

Niekompatybilność aplikacji z protokołem HTTP/1.1 skutkować będzie błędami w komunikacji i natychmiastową blokadą dostępu do usług e-ZLA. W praktyce będzie to oznaczać, że lekarz nie będzie mógł wystawić elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA), pacjent nie otrzyma niezbędnego zaświadczenia do uzyskania świadczeń z ZUS, a zwolnienia lekarskie trzeba będzie sporządzać ręcznie – co stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić?

Aby uniknąć zablokowania dostępu do systemu w połowie czerwca, warto rozwiać wszelkie wątpliwości już teraz. Warto upewnić się, że system korzysta z protokołu HTTP/1.1 do komunikacji z platformą e-ZLA. W razie wątpliwości dotyczących konfiguracji, ZUS zaleca niezwłoczny kontakt z dostawcą oprogramowania. Środowisko testowe powinno zostać zaktualizowane do 5 maja 2025 r., a produkcyjne – najpóźniej do 15 czerwca 2025 r. Choć obowiązek dostarczenia zgodnej wersji spoczywa na dostawcach, nie wszyscy jeszcze go zrealizowali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZUS: Pacjenci mogą czuć się spokojnie

REKLAMA

Pacjenci mogą czuć się spokojnie: w sytuacji, gdy będą potrzebowali zwolnienia lekarskiego, otrzymają je bez względu na to, czy dostawca oprogramowania dla przychodni zdążył dostosować swój produkt do wymagań systemu e-ZLA. Aplikacje gabinetowe w przychodniach to tylko jedna z opcji wystawiania zwolnień. Lekarze mogą to robić również za pomocą PUE/eZUS i aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Co więcej, zdecydowana większość producentów już dostosowała swoje aplikacje gabinetowe do wymaganego standardu - przekazał redakcji Infor.pl Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS.

Jak zauważył Dyjak, aplikacje gabinetowe są tylko jedną z dostępnych metod wystawiania e-zwolnień. Równolegle e-ZLA można wystawiać w Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej "mZUS dla Lekarza". ZUS jeszcze na początku kwietnia zapowiedział zmiany w środowisku testowym e-ZLA, by producenci aplikacji gabinetowych mieli czas na dostosowanie swojego oprogramowania i mogli zweryfikować, czy działa prawidłowo. Od 5 maja komunikacja z usługami środowiska testowego e-ZLA odbywa się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. Z docierających do nas informacji wynika, że większość producentów dostosowała swoje aplikacje do wymaganego standardu. Dotychczas nie zanotowaliśmy też zgłoszeń o problemach od producentów - podsumował Dyjak.

Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektroniczne (e-ZLA)

Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie papierowej oraz w formie elektronicznej. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiać mogą wyłącznie zwolnienia elektroniczne (e-ZLA) Obowiązek ten został uregulowany w nowelizacji ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

REKLAMA

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

REKLAMA