Starsi pracownicy bez odpraw emerytalnych

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
inforCMS
Od 8 stycznia obowiązują przepisy umożliwiające otrzymanie emerytury z ZUS bez rozwiązywania umowy o pracę. Osoby pobierający emeryturę i pensję, rozwiązując umowę, mogą nie otrzymać odprawy.

Osoby, które zdecydują się na podstawie obowiązujących od 8 stycznia przepisów na wykonywanie pracy i równoczesne pobieranie emerytury z ZUS, mogą nie otrzymać odprawy emerytalnej. Może to być dla nich dotkliwa sankcja finansowa, bo odprawa wynosi tyle co miesięczna pensja. Tak stanowi kodeks pracy. Najbardziej uderzy to w dobrze zarabiających. Eksperci postulują zmiany w k.p., aby jednoznacznie przesądzić, kto ma prawo do odprawy.

Emeryt i pracownik

Pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Takie prawo obowiązuje dopiero od 8 stycznia. Ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. z 2008 r. nr 228, poz. 1507) uchyliła art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem ZUS zawieszał wypłatę świadczenia emerytowi niezależnie od tego, ile dorabia, jeśli pracuje na rzecz pracodawcy, nie rozwiązawszy z nim wcześniej umowy o pracę. Likwidacja tego przepisu oznacza, że pracownicy mogą ubiegać się w ZUS o emeryturę, mimo że wciąż pracują. Jeśli ZUS im ją przyzna, otrzymają ją równolegle z pensją. Takie rozwiązanie dotyczy też osób, które obecnie mają już zawieszone prawo do emerytury, bo nie zwolniły się z pracy.

Pracujący emeryt może mieć jednak kłopot z otrzymaniem odprawy emerytalnej. Zgodnie z treścią art. 921 k.p. każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska ma prawo do odprawy (emerytalnej lub rentowej) pod dwoma warunkami. Pierwszym z nich jest fakt spełnienia warunków do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury. Drugi to rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Po ich spełnieniu pracownik otrzymuje odprawę wynoszącą co najmniej jedną miesięczną pensję. To gwarantuje kodeks pracy. Wyższa odprawa może być określona np. w układzie zbiorowym pracy.

Bez odprawy emerytalnej

Prawnicy nie są jednomyślni, czy taka odprawa emerytalna będzie wypłacana pracującym emerytom. Niektórzy twierdzą, że te osoby, które rozwiążą umowę o pracę już po otrzymaniu emerytury z ZUS, nie otrzymają odprawy. Bo nie spełnią jednego z warunków określonych w k.p.

- Rozwiążą umowę o pracę, ale nie w związku z przejściem na emeryturę - mówi Anna Misiak z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i wspólnicy.

Dodaje, że nie można uzasadniać rozwiązania umowy przejściem na emeryturę, kiedy już się ją otrzymuje. Oznacza to, że ktoś nie otrzyma odprawy, jeśli rozwiąże umowę na przykład po dwóch latach pobierania emerytury i pensji. Dotyczy to również tych, którzy dotychczas mieli zawieszoną emeryturę i w styczniu tego roku lub później złożą do ZUS wniosek o jej odwieszenie.

Korzystne orzecznictwo SN

Niektórzy prawnicy prezentują inne stanowisko. Twierdzą, że pracujący emeryt, rozwiązując umowę, postępuje tak w związku z przejściem na emeryturę. Dlatego otrzyma odprawę. Ich stanowisko nie wynika z literalnego brzmienia przepisu kodeksu pracy, ale z jego wykładni celowościowej. Powołują się przy tym na orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym skład orzekający dokonał takiej wykładni korzystnej dla pracujących emerytów. Chodzi o wyrok z 11 października 2007 r. (III PK 40/07).

Na podstawie dotychczasowych przepisów SN uznał, że sformułowanie przejście na emeryturę oznacza zamianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta. Sąd wskazał, że przewidziana w k.p. odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do tej odprawy.

- Interpretację sądu można zastosować do obecnej sytuacji prawnej pracujących emerytów - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak, partner DLA Piper Wiater.

Dodaje, że firma będzie musiała wypłacić odprawę emerytowi, który rozwiązuje z nią umowę o pracę po 8 stycznia 2008 r.

Według adwokata Bartłomieja Raczkowskiego w pewnej sytuacji pracujący emeryci mogą jednak nie otrzymać odprawy.

- Jeśli rozwiązali umowę o pracę, pobierali emeryturę i otrzymali odprawę. Następnie ponownie się zatrudnili, a po pewnym czasie rozwiązali umowę - mówi Bartłomiej Raczkowski.

Odprawa dla każdego

Prawnicy są zgodni, że każdy emeryt powinien otrzymać odprawę emerytalną. Dla osiągnięcia tego celu niektórzy domagają się zmiany przepisu kodeksu pracy. Dla innych gwarancją otrzymania odprawy przez emeryta jest dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego. Według Anny Misiak przepis należałoby zmienić, tak aby prawo do odprawy emerytalnej miała każda osoba, która rozwiązuje umowę o pracę w związku nabyciem uprawnień emerytalnych.

- Zarówno wtedy, gdy emeryt pracuje, jak i wtedy, gdy żyje tylko z emerytury - mówi Anna Misiak.

Dodaje, że kryterium decydującym o wypłacie odprawy powinno być ukończenie przez daną osobę wieku emerytalnego.

- Firma wypłacałaby odprawę na przykład 65-letniemu mężczyźnie albo 60-letniej kobiecie - mówi Anna Misiak.

Zdaniem Bartłomieja Raczkowskiego art. 921 k.p. nie wymaga zmiany.

- Tak samo dotychczas jak i według nowych przepisów prawo do odprawy powstaje w każdym przypadku przejścia z dochodów z pracy na dochody z emerytury, nawet jeśli przez pewien czas ktoś miał dochody z obu tych źródeł - mówi Bartłomiej Raczkowski.

19 stycznia 2009 r. w GP Kodeks pracy

Najnowsze, uaktualnione przepisy prawne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla kogo odprawa emerytalna

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...