Urlopy w równoważnym czasie pracy

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w równoważnym czasie pracy jest taki sam jak zatrudnionego w systemie podstawowego czasu pracy. Różni się jednak sposobem jego udzielania. Dla zatrudnionego 1 dzień urlopu może obniżyć jego wymiar o 12, a nawet 16 godzin.
 
System równoważnego czasu pracy polega na możliwości wydłużania czasu pracy w pewnych dniach (do granic wskazanych w przepisach) przy odpowiednim jego skróceniu w innych dniach.
Równoważny czas pracy występuje w następujących przepisach Kodeksu pracy:
• art. 135 § 1 – możliwość przedłużenia dobowego czasu pracy w niektórych dniach do 12 godzin; zrównoważenie krótszym dniem pracy lub dniami wolnymi w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca;
• art. 135 § 2 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może być przedłużony do maksymalnie 3 miesięcy – musi to być „szczególnie uzasadnione”,
• art. 135 § 3 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może zostać przedłużony do maksymalnie 4 miesięcy – przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych,
• art. 136 – maksymalne dobowe wydłużenie czasu pracy do 16 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy,
• art. 137 – dobowe przedłużenie do maksymalnie 24 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych (w niektórych przypadkach także 3 lub 4 miesiące).
• Jak udzielamy urlopów
Obecnie urlopu udzielamy w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu. Nie ma znaczenia ani system, ani też wymiar czasu pracy obowiązujący daną osobę – zawsze urlop powinien zostać przeliczony na godziny i udzielany w taki właśnie sposób. Takie postanowienie podyktowane zostało właśnie mnogością systemów i rozkładów czasu pracy w obecnych przepisach Kodeksu. Inne jego udzielanie mogłoby prowadzić do licznych paradoksów.
PRZYKŁAD
Pracownik wykonuje pracę przez 3 dni w tygodniu po 10 godzin, a przez 2 po 5 godzin. Gdybyśmy udzielali mu urlopu w wymiarze dziennym, to biorąc urlop na dni o wydłużonym czasie pracy wykorzystywałby tylko 3 dni urlopu, a faktycznie zwalniałby się tym samym z 3/4 tygodniowego wymiaru czasu pracy.

Wymiar przysługującego pracownikowi, z uwzględnieniem ukończonej szkoły i stażu pracy, urlopu podawany jest nadal w dniach. Zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
• W „nierównym” rozkładzie czasu pracy
Równoważny czas pracy charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem czasu pracy w poszczególnych dniach. Prawidłowe udzielanie urlopu będzie związane z wykorzystaniem w poszczególnych dniach różnej liczby godzin urlopu.
PRZYKŁAD
Rozkład czasu pracy Jana K. w danych dwóch tygodniach wygląda tak:
• od poniedziałku do środy – praca po 12 godzin,
• czwartek wolny,
• piątek – 5 godzin,
• poniedziałek i wtorek – znowu po 12 godzin,
• środa – 10 godzin,
• czwartek – 4 godziny,
• piątek – 4 godziny.
Janowi K. przysługuje rocznie 26 dni urlopu. Przeliczając to na godziny otrzymujemy 208 godzin (dzień urlopu równy jest 8 godzinom).
Pracodawca udziela mu urlopu na okres od poniedziałku do następnej środy (razem 7 dni roboczych, gdyż czwartek jest dniem wolnym). W okresie tym powinien przepracować 75 godzin. Z godzinowego rocznego wymiaru urlopu odejmujemy zatem 75 godzin i pozostają do wykorzystania 133 godziny (czyli dokładnie 16,62 dnia).

Jeżeli pod koniec roku pozostaną pracownikowi godziny urlopu, które nie wynoszą pełnych 8 godzin (np. 5), można mu udzielić urlopu na część dnia pracy (art. 1542 § 4 k.p.). Rozliczenie „pozostałości” dnia może nastąpić bądź pod koniec roku, bądź w czasie udzielania ostatniego urlopu w danym roku.
PRZYKŁAD
W stosunku do Marka S. – pracownika ochrony – często jest wykorzystywana możliwość stosowania maksymalnych, 24-godzinnych wydłużeń dobowego wymiaru czasu pracy. Rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – zaczyna pracę o 20.00, kończy o 20.00 we wtorek,
• następnego dnia, tj. w środę – ma wolne,
• czwartek – pracuje od 10.00 do 20.00 (10 godzin),
• piątek – pracuje przez 24 godziny od godz. 10.00 (a więc do 10.00 w sobotę),
• niedziela – wolna,
• poniedziałek – pracuje od 20.00 do 6.00 we wtorek (10 godzin),
• wtorek – pracuje od 20.00 do 20.00 w środę,
• środa, czwartek i piątek wolne.
Marek S. bierze urlop w piątek w pierwszym tygodniu. Należy uznać, że urlop ten będzie obejmował także część soboty (ponieważ urlop powinien zostać udzielony na cały dzień pracy – w tym przypadku 24 godziny). De facto urlop ten obniży roczny wymiar urlopu o 24 godz.: 8 godz. = 3 dni. Jeżeli wnioskowałby o urlop na te dwa tygodnie, wykorzystałby 92 godziny urlopu (tyle powinien w tym okresie przepracować; pamiętajmy, że urlopu udzielamy tylko w dniach, które są dla pracownika dniami pracy), czyli 11,5 dnia.

• Urlopy „niepełnoetatowców”
W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy musimy w pierwszej kolejności przedstawić roczny wymiar urlopu w stosunku do części etatu, na jaki dana osoba jest zatrudniona. Jeżeli jest to np. 1/4 etatu i pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to roczny wymiar urlopu wynosić będzie 6,5 dnia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia, czyli będzie to 7 dni. Równe jest to 56 godzinom. Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym (zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na wymiar czasu pracy), oczywiście w dniach, które są dla tego pracownika dniami pracy.
Inaczej jest w sytuacji, w której pracownik zatrudniony na niepełnym etacie ma w 5-dniowym tygodniu pracy dni pracy i dni wolne.
PRZYKŁAD
Pracownik Józef H. jest zatrudniony na 3/4 etatu przy pracach polegających na dozorze urządzeń.
W danym tygodniu rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – 12 godzin,
• wtorek – zawsze wolne,
• środa – 8 godzin,
• czwartek – 2 godziny,
• piątek – 6 godzin.
Po zsumowaniu czasu pracy w tym tygodniu widać, że jest to tydzień wyrównywania wcześniejszych przedłużeń (liczba godzin pracy tej osoby wynosi 28 godzin; 3/4 etatu to tygodniowo 30 godzin, a mamy do czynienia z systemem czasu pracy, w którym występować mogą nawet znaczne wydłużenia w poszczególnych tygodniach).
Józefowi H. przysługuje 26 dni urlopu. 3/4 z tego to 19,5 dnia, zaokrąglamy wynik do 20 dni i po przeliczeniu na godziny otrzymujemy 160 godzin. Tydzień urlopu obniży ten wymiar o wskazane 28 godzin (pamiętając, że urlopu udzielamy tylko na dni pracy – w tym przypadku poniedziałek, środę, czwartek i piątek). Pozostaną zatem 132 godziny urlopu do wykorzystania.

W każdym przypadku należy precyzyjnie określić dni, na które udzielany jest urlop. Od wymiaru godzinowego pracy w danym dniu zależy też wielkość wykorzystanego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Marek Rotkiewicz
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Urlopy w równoważnym czasie pracy
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...