Warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii

Po 1 maja 2004 r. obywatele nowych państw członkowskich mogą korzystać z przywilejów wynikających z członkostwa w UE również w zakresie zatrudnienia. W grupie państw, które cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków pod względem zatrudnienia, a które nie wprowadziły okresów przejściowych, jest Wielka Brytania.
Warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii
 
Rząd brytyjski zdecydował się na otwarcie granic dla osób, które chcą przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii. Pracownicy z ośmiu państw – Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii, mają dostęp do brytyjskiego rynku pracy poprzez system rejestracji pracowników. Otworzenie rynku pracy dla zarejestrowanych pracowników z krajów wspomnianej „ósemki” oznacza, że Wielka Brytania w przeciwieństwie do większości krajów członkowskich UE gwarantuje, że osoby, które przyjadą do pracy, będą pracować legalnie i będą chronione przez jej prawo pracy.
W celu podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii Polak musi posiadać ważny paszport lub dowód tożsamości. Od 1 maja 2004 r. obywatele polscy powinni zarejestrować się w Wydziale ds. Imigracji i Narodowości (ang. Imigration and Nationality Directorate) brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ang. Home Office).
Niektóre grupy osób nie muszą się rejestrować, np. jeśli pracują na zasadzie samozatrudnienia, jeśli pracowały legalnie w Wielkiej Brytanii przez okres co najmniej 12 miesięcy przed 1 maja 2004 r.
WAŻNE
Wnioski i dalsze informacje dotyczące rejestracji dostępne są w Wydziale Wydawania Formularzy Home Office – (0044) 870 241 0645 (jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub masz problemy ze słuchem, dostępny jest darmowy telefon tekstowy – 00 44 800 389 82 89) lub do pobrania na stronie internetowej www.ind.homeoffice.gov.uk

• Przepisy dotyczące pracowników
Większość przepisów dotyczących zatrudnienia zostało ujednoliconych w jednym akcie prawnym – ustawie o prawach zatrudnienia (Employment Rights Act z 1996 r., zmienionym kilkukrotnie m.in. przez ustawę o stosunkach pracowniczych – Employment Relations Act z 1999 r. oraz ustawę o zatrudnieniu – Employment Act z 2002 r.).

Więcej informacji i porad dotyczących legislacji można uzyskać od Advisory Conciliation and Arbitration Service (ACAS), która ma za zadanie dążyć do polep- szania warunków zatrudnienia i wynagradzania pracowników (informacje na stronie internetowej www.acas.org.uk).
• Forma i treść umowy o pracę
Prawny stosunek między pracodawcą i pracownikiem jest ustalany w drodze umowy. Umowa taka istnieje, gdy obie strony uzgodnią jej warunki. Domniemuje się istnienie umowy już w momencie rozpoczęcia pracy na warunkach zaoferowanych przez pracodawcę.
WAŻNE
Według prawa brytyjskiego umowa o pracę nie musi – co do zasady – zostać zawarta na piśmie.
Pracownik jest jednak uprawniony do domagania się od pracodawcy pisemnego oświadczenia dotyczącego podstawowych warunków zatrudnienia.
Obowiązek zawarcia pisemnej umowy o pracę dotyczy np. umów z praktykantami przyuczającymi się do zawodu. Natomiast oświadczenie w sprawie podstawowych warunków zatrudnienia pracodawca jest zobowiązany do przekazania zatrudnionemu na piśmie w terminie 2 miesięcy od momentu podjęcia przez pracownika pracy.
W treści takiego oświadczenia powinny się znajdować informacje dotyczące:
• wynagrodzenia,
• godzin pracy,
• dni wolnych od pracy,
• okresów wypowiedzenia pracy,
• procedur dyscyplinarnych i odwoławczych.

Jeżeli pracownik nie otrzyma takiego oświadczenia, to może wnieść sprawę do sądu pracy.
• Minimalne wynagrodzenie
Począwszy od 1 października 2002 r. pracownicy są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia przynajmniej na poziomie minimum krajowego (ang. National Minimum Wage – NMW).
Minimalne wynagrodzenie pracownicze wynosi w Wielkiej Brytanii 4,50 funtów na godzinę, z tym że pracownicy między 18. a 21. rokiem życia mogą otrzymywać wynagrodzenie niższe, jednak nie mniej niż 3,80 funtów na godzinę.
Powyższe zasady nie dotyczą np. osób samozatrudnionych, osób poniżej 18. roku życia, wolontariuszy, stażystów i praktykantów (osób przyuczających się do zawodu) poniżej 19. roku życia czy też studentów, którzy świadczą pracę w ramach kursów uczelnianych.
WAŻNE
Więcej informacji można uzyskać:
telefonicznie – informacja brytyjskiego resortu przemysłu i handlu: Department of Trade and Industry – National Minimum Wage, tel. 00 44 (0) 845 6000 678,
w internecie – na stronach: www.dti.gov.uk/er/nmw/index.htm albo www.tiger.gov.uk

• Przepisy dotyczące czasu pracy i urlopów
Przepisy rozporządzenia z 1998 r. w sprawie czasu pracy regulują podstawowe normy czasu pracy dla wszystkich zatrudnionych.
W Wielkiej Brytanii obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy, ale w indywidualnych przypadkach zatrudnieni mogą pracować dłużej. Średni dzienny limit czasu pracy wynosi 8 godzin. Ponadto pracownikowi przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w 24-godzinnym okresie rozliczeniowym i jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. Jeżeli zatrudniony pracuje dłużej niż 6 godzin dziennie, to przysługują mu wówczas przerwy w pracy – 20 min przerwy na każde 6 godzin, przy czym nie mogą to być na początku ani na końcu tego okresu. Dokładny moment należy ustalić z pracodawcą. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego wynosi 4 tygodnie rocznie.
WAŻNE
Zatrudnieni w handlu czy też w zakładach gier losowych (totalizatorach sportowych itp.) nie mogą być zwolnieni, ani gorzej traktowani ze względu na odmowę pracy w niedzielę.
Szczególne przepisy dotyczą pracowników młodocianych (ang. young workers – osoby poniżej 18. roku życia).
Są o­ni uprawnieni dodatkowo do:
• 12 następujących po sobie godzin odpoczynku między każdym dniem roboczym,
• 2 dni wolnych od pracy tygodniowo oraz 30 min przerwy w ciągu dnia, w sytuacji gdy dzienny okres zatrudnienia wynosi powyżej 4,5 godziny,
• 4 tygodni płatnego urlopu rocznie.

Pracownicy mogą wnieść sprawę do sądu pracy w przypadku odmowy udzielania przez pracodawcę przysługujących okresów odpoczynku, przerw w pracy czy też płatnych urlopów.
• Okresy wypowiedzenia
Zwolniony pracownik, który świadczył nieprzerwaną pracę przez co najmniej 1 rok, może domagać się pisemnego uzasadnienia przyczyn rozwiązania umowy. Pracodawca powinien sporządzić i przekazać uzasadnienie w terminie 14 dni od jego żądania. Uzasadnienie może zostać przekazane w formie pisemnej lub ustnej).
Pracownica zwolniona w trakcie ciąży, urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego ma prawo do pisemnego oświadczenia dotyczącego przyczyn zwolnienia bez względu na długość zatrudnienia oraz bez względu na to, czy zażądała takiego uzasadnienia. Jednak niezgodne z prawem jest zwolnienie kobiety z powodu ciąży (nawet planowanej). Nie można również zwolnić pracownicy w ciąży, w okresie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego.
Trzeba dodać, iż w przypadku ciąży czy spraw związanych z macierzyństwem mamy do czynienia z przesłanką, którą sądy pracy traktują automatycznie jako podstawę do unieważnienia zwolnienia i przywrócenia do pracy.
Minimalne okresy wypowiedzenia obejmują:
• po przepracowaniu 1 miesiąca – 1 tydzień,
• po przepracowaniu 2 lat – 2 tygodnie,
• po przepracowaniu 3 lat – 3 tygodnie,
• na tej zasadzie co roku okres wypowiedzenia zwiększa się o 1 tydzień – aż do osiągnięcia 12 tygodni wypowiedzenia po przepracowaniu 12 lat lub więcej.

Powyższe okresy są minimalnymi, co oznacza, iż można zawrzeć bardziej korzystne postanowienia (wydłużając okresy wypowiedzeń) w zawartej z pracodawcą umowie o pracę.
Więcej szczegółowych informacji w języku polskim o zasadach zatrudnienia i rejestracji w Wielkiej Brytanii można znaleźć w internecie, na oficjalnej stronie Home Office, pod adresem:
http://www.workingintheuk. gov.uk/working in the uk/en/homepage/schemes and programmes/worker registration/polish. html

Jacek Goliński
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...