Przywrócenie do pracy

Mimo że w chwili rozpoczęcia sprawy w sądzie istniała możliwość przywrócenia pracownika do pracy, to może okazać się, że w chwili wydania wyroku możliwości takiej nie ma – np. pracodawca zmienił profil swojej działalności.
Magdalena Słowińska
Przywrócenie do pracy
Mimo że w chwili rozpoczęcia sprawy w sądzie istniała możliwość przywrócenia pracownika do pracy, to może okazać się, że w chwili wydania wyroku możliwości takiej nie ma – np. pracodawca zmienił profil swojej działalności.
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.).
Roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie przysługuje również pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązaniu umów o pracę w tym trybie (art. 56 § 1 Kodeksu pracy).
Pracownikowi, w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, przysługują trzy rodzaje roszczeń o:
• uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne,
• przywrócenie do pracy,
• odszkodowanie.
Żądanie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne jest możliwe tylko, gdy okres wypowiedzenia nadal biegnie.
WAŻNE
Przywrócenia do pracy albo odszkodowania można żądać po rozwiązaniu umowy.
Prawo wyboru roszczenia przysługuje pracownikowi.

• Kiedy wystąpić z żądaniem?
Żądanie przywrócenia do pracy pracownik wnosi do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę (art. 264 § 2 k.p.). W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem korzystniejsze dla pracownika jest wcześniejsze (w terminie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia) wniesienie powództwa do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a następnie, gdy upłynie okres wypowiedzenia w trakcie trwania postępowania, zmiana pierwotnego żądania na przywrócenie do pracy. Stwarza to możliwość zniweczenia skutków wypowiedzenia jeszcze przed rozwiązaniem umowy o pracę.
WAŻNE
Niewniesienie pozwu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne nie powoduje utraty prawa do wniesienia później powództwa o przywrócenie do pracy.
• Zasadność roszczenia
Pracownik, który wystąpił do sądu pracy z powództwem o przywrócenie go do pracy, musi liczyć się z tym, że sąd nie zawsze uwzględni jego żądanie.
Restytucję stosunku pracy uzasadniają:
• możliwość przywrócenia do pracy,
• celowość przywrócenia do pracy,
• brak kolizji roszczenia o przywrócenie do pracy z zasadami współżycia społecznego.

Sąd pracy może nie uwzględnić żądania o przywrócenie do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd orzeka odszkodowanie.
Zasady tej nie stosuje się do:
• pracowników objętych ochroną przedemerytalną,
• pracownic w ciąży,
• pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim,
• pracowników chronionych na podstawie przepisów szczególnych; w przypadku tej kategorii pracowników sąd zawsze orzeka o przywróceniu do pracy, chyba że przywrócenie do pracy jest niemożliwe z uwagi na ogłoszenie upadłości lub likwidację pracodawcy.

Ocena, czy przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe, powinna być dokonywana przez sąd według stanu rzeczy istniejącego w chwili zamknięcia rozprawy. O ile czasem przywrócenie do pracy jest możliwe i celowe w chwili rozwiązania umowy, o tyle w dacie wyrokowania – na skutek zmiany okoliczności faktycznych – może już takich cech nie posiadać.
PRZYKŁAD
Marcin H. pracował w Zakładach Przetwórstwa Mięsnego w B. na stanowisku rzeźnika. Był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 stycznia 1999 r. 1 czerwca 2003 r. pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę nie wskazując w wypowiedzeniu żadnej konkretnej przyczyny wypowiedzenia, naruszając tym samym przepis art. 30 § 4 k.p. Marcin H. wniósł pozew o przywrócenie do pracy. Jednak w chwili orzekania pozwane Zakłady zostały przejęte przez firmę X produkującą konserwy rybne i uległ likwidacji cały dział przetwórczy, gdzie pracował Marian H. Sąd orzekł o odszkodowaniu, a w uzasadnieniu wyroku wskazał, że jeżeli w dacie rozwiązania umowy przywrócenie do pracy było możliwe i celowe, to w chwili wydawania wyroku – z uwagi na całkowitą zmianę profilu produkcji pracodawcy – taki walor utraciło i wobec tego należało zasądzić na rzecz pracownika odszkodowanie.

Za niecelowością przywrócenia do pracy mogą przemawiać, np. zawiniony przez pracownika konflikt osobisty między nim a pracodawcą lub między nim a innymi pracownikami, brak odpowiednich kwalifikacji pracownika w sytuacji, gdy pracodawca dokonuje zmian organizacyjnych w zakładzie pracy, sytuacja ekonomiczna pracodawcy powodująca konieczność zmniejszenia zatrudnienia, trwała niezdolność pracownika do pracy.
• Skutki i treść orzeczenia
Sąd orzekając o przywróceniu do pracy wskazuje w wyroku, z jaką datą następuje przywrócenie. Orzeczenie to ma charakter warunkowy, tzn. jest bezskuteczne, jeśli pracownik nie zgłosi gotowości do podjęcia pracy.
Nie jest o­no równoznaczne z natychmiastową restytucją rozwiązanego stosunku pracy.
ważne dla pracodawcy
Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia pracownika przed prawomocnym (lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu – co uwidocznione jest w treści wyroku) orzeczeniem.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Wcześniej wskazanym pracownikom podlegającym szczególnej ochronie (np. pracownice w ciąży itd.) przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.
Pracodawca jest również zobowiązany do odprowadzenia pracownikowi (ale tylko temu, który podjął pracę po przywróceniu) wszelkich składek na ubezpieczenia społeczne.
• Odmowa pracodawcy
Jeżeli pracownik w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy nie zgłosił gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
PRZYKŁAD
Pracodawca Halina S. rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (Justyny P.), gdyż nie zgłosiła o­na gotowości do podjęcia pracy w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku przywracającego ją do pracy. Justyna P. wniosła ponownie pozew o przywrócenie do pracy, twierdząc, że opóźnienie w zgłoszeniu gotowości było spowodowane chorobą, co odpowiednio udokumentowała.
W powyższej sytuacji pracodawca nie musiał (a w sensie prawnym nawet nie mógł) rozwiązywać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdyż przez samo niezgłoszenie gotowości do podjęcia pracy przez Justynę P. uczyniło orzeczenie sądu bezskutecznym.
Ponadto choroba pracownika sama przez się nie usprawiedliwia niezgłoszenia gotowości podjęcia pracy przez Justynę P., gdyż nie chodzi o gotowość fizyczną, tylko o gotowość prawną. W praktyce oznacza to, że Justyna P. przed upływem terminu 7 dni powinna zawiadomić pracodawcę o chorobie i o gotowości do podjęcia pracy.

Termin 7 dni od przywrócenia do pracy należy rozumieć jako 7 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu rejonowego, a jeśli złożono apelację, to 7 dni od daty wyroku drugiej instancji, który jest natychmiast wykonalny.
Wskazanie i należyte uzasadnienie przyczyny niezgłoszenia gotowości do podjęcia pracy leży w gestii pracownika, a pracodawca dokonuje ich oceny.


Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...