Godziny nadliczbowe w delegacji

Zasadą jest, że ani czas dojazdu, ani czas powrotu z podróży służbowej nie są wliczane do czasu pracy, co oznacza, iż pracownikowi nie należy się za ten okres wynagrodzenie.
Magdalena Kasprzak


Podróż służbowa jest podróżą podjętą w celu wykonywania przez pracownika określonego zadania we wskazanym przez pracodawcę miejscu. Zlecone przez pracodawcę zadania służbowe wykonywane są poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika.
Należy przyjąć, że podróż służbowa obejmuje czas dojazdu (dojścia) do miejsca wykonywania pracy, czas świadczenia pracy oraz czas powrotu do stałego miejsca zatrudnienia lub innego miejsca (np. miejsca zamieszkania pracownika).
Oznacza to, że czas pobytu pracownika w delegacji to nie tylko czas pobytu w miejscowości, do której pracownik został skierowany, ale również czas przemieszczania się pracownika środkami transportu w celu dojechania do wskazanej przez pracodawcę miejscowości i powrotu z niej.
Należy jednak odróżnić czas pobytu pracownika w delegacji od czasu wykonywania pracy podczas tej delegacji, za który de facto przysługuje pracownikowi wynagrodzenie. Ogólny czas trwania podróży służbowej pracownika nie zawsze będzie czasem pracy tego pracownika, wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy.
ważne
Czas dojazdu ani czas powrotu z podróży służbowej nie są wliczane do czasu pracy, co oznacza, że pracownikowi nie należy się za ten okres wynagrodzenie.
Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której czas podróży służbowej pokrywa się z czasem pracy pracownika wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Polega to na tym, że jeżeli czas np. dojazdu lub powrotu z delegacji przypada w czasie normalnych godzin pracy pracownika, wówczas będzie o­n traktowany jako czas pracy tego pracownika z prawem do wynagrodzenia.
Pracownik podczas odbywania podróży służbowej może również otrzymywać wynagrodzenie za czas pracy w godzinach nadliczbowych.
Pracę w godzinach nadliczbowych stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Praca taka dozwolona jest również w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Udzielenie pracownikowi w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych czasu wolnego wyłącza możliwość wypłacenia mu również dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu.
W przypadku pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy, czyli świadczącego pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca wykonywana ponad 8 godzinę w danym dniu pracy lub praca wykonywana w dniu wolnym od pracy, wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy.
W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych może być zastąpione ryczałtem. Wysokość wypłaconego pracownikowi ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.
przykład
Pracownik świadczy pracę w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin dziennie od godziny 8.00 do 16.00). W poniedziałek pracownik ten wyjeżdża w podróż służbową o godzinie 8.00 rano, a o godzinie 9.00 dojeżdża do miejsca, w którym ma wykonać pracę. Pracuje do godziny 17.00. Podróż powrotna do miejsca zamieszkania zajmuje mu czas do godziny 18.00.
Oznacza to, że pracownik ten świadczył pracę w godzinach nadliczbowych od 16.00 do 17.00. Pracownik wykonywał pracę ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, czyli ponad obowiązujące go 8 godzin, praca taka będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Istotne jest jednak, aby pracownik w tych godzinach wykonywał pracę.
Oznacza to, że pracownik od godziny 8.00 do 16.00 wykonywał pracę w ramach swojego normalnego czasu pracy. Podróż służbowa, którą odbywał w czasie pracy, też będzie zaliczana do tego czasu, za który przysługuje mu normalne wynagrodzenie. Natomiast za czas pracy od godziny 16.00 do 17.00 powinien otrzymać wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik wykonywał pracę przez godzinę ponad obowiązującą go normę, dlatego uprawnia go to do wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Jeśli zaś chodzi o czas podróży powrotnej pracownika, to nie mieści się o­n w jego normalnych godzinach pracy, jak również nie można powiedzieć, że pracownik w tym czasie świadczył pracę. Dlatego czas podróży od godziny 17.00 do 18.00 nie będzie czasem pracy pracownika, a tym samym nie będzie mu przysługiwało za ten czas wynagrodzenie.
Co do zasady liczba nadgodzin przepracowanych przez pracownika nie może przekroczyć 150 w roku kalendarzowym.
Czas dojazdu do miejsca wykonywania pracy nie może zostać doliczony do czasu pracy, gdyż za czas pracy uznaje się czas pozostawania do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Podobnie czas powrotu z podróży służbowej nie jest wliczany do czasu pracy pracownika, a tym samym za czas takiej podróży nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.
przykład
Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od godziny 10.00 do 18.00. W podróż służbową wyjeżdża z miasta A. o godzinie 8.00 i dojeżdża do miasta B. o godzinie 10.00, gdzie pracuje do godziny 17.00. Później wraca do miasta A. W związku z tym, iż pracownik pracuje od 10.00 do 18.00, do czasu pracy tego pracownika będzie zaliczany czas podróży przypadający właśnie między tymi godzinami. Oznacza to, że zarówno czas podróży między godziną 8.00 a 10.00 oraz czas podróży po godzinie 18.00 nie będą wliczane do czasu pracy tego pracownika. Jedynie czas podróży od godziny 17.00 do 18.00 mieści się jeszcze w obowiązujących pracownika godzinach pracy, dlatego za ten czas podróży pracownik otrzyma normalne wynagrodzenie. Czas pozostałych przejazdów nie jest czasem pracy pracownika. Dlatego nie otrzyma o­n z tego tytułu wynagrodzenia.
Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja, gdy pracownik odbywa podróż w normalnym czasie pracy. Taka podróż jest wówczas czasem pracy tego pracownika, za który otrzymuje normalne wynagrodzenie.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje również dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...