Przystosowanie stanowiska pracy dla niepełnosprawnego

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z przystosowaniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.
Marek Rotkiewicz
Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej pracodawca uzyskuje na podstawie wniosku, po spełnieniu warunków wskazanych w art. 26 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (DzU nr 215, poz. 2186).
Możliwość otrzymania zwrotu poniesionych wydatków dotyczy tylko zatrudniania niepełnosprawnych:
• będących bezrobotnymi lub poszukującymi pracy, którzy nie pozostają w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy,
• pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeśli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy. Nie dotyczy to jednak przypadków, w których przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub pracownika naruszenie przepisów.
ważne
O zwrot kosztów może ubiegać się każdy pracodawca, bez względu na formę prowadzonej działalności i wielkość zatrudnienia.
Pracodawca, który zatrudni na okres co najmniej 36 miesięcy taką osobę, może ubiegać się o zwrot kosztów:
• poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonego lub istniejącego stanowiska pracy dla tej osoby, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
• adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego,
• adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w zakładzie pracy,
• rozpoznania przez służby medycyny pracy powyższych potrzeb.
Tylko zwrot różnicy
Zwrot kosztów adaptacji dotyczy wyłącznie dodatkowych kosztów pracodawcy wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nie obejmuje zwykłych kosztów utworzenia stanowiska pracy (np. malowanie pokoju, montaż instalacji elektrycznej lub informatycznej). Przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej oznacza, zgodnie z art. 2 pkt 8 ww. ustawy stanowisko pracy, które jest oprzyrządowane i dostosowane odpowiednio do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Koszty adaptacji mogą obejmować zakup lub wytworzenie środków trwałych (maszyn, urządzeń), które stanowią wyposażenie związane z przystosowaniem stanowiska. Warunkiem jest, by było to ściśle związane z przystosowaniem tego stanowiska pracy w sposób umożliwiający wykonywanie przez pracownika niepełnosprawnego powierzonych mu czynności na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.
Oznacza to, że pracodawca, tworząc nowe stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej, może domagać się zwrotu jedynie kwot wynikających z różnicy w kosztach utworzenia zwykłego stanowiska pracy, a stanowiska pracy przystosowanego dla danego pracownika niepełnosprawnego.
Wniosek
Pracodawca, który spełnia powyższe warunki, powinien złożyć wniosek do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Wzór wniosku oraz wykaz dokumentów znajduje się w załączniku do cytowanego rozporządzenia. Jest o­n również dostępny na stronie www.spp.infor.pl.
O wynikach rozpatrzenia wniosku pracodawca powinien zostać poinformowany w terminie 30 dni od dnia wniesienia wniosku wraz z kompletem dokumentów.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku w okresie 30 dni od dnia powiadomienia o tym fakcie pracodawcy należy zakończyć negocjacje w zakresie warunków zwrotu kosztów przewidzianych do uwzględnienia w umowie.
Kiedy pracodawca otrzyma pieniądze
Środki finansowe z tytułu zwrotu kosztów przystosowania stanowiska pracy nie są dokonywane automatycznie.
Pracodawca ma obowiązek przedstawienia we właściwym urzędzie powiatu (miasta) następujących dokumentów:
• listy pracowników zatrudnionych w pomieszczeniach, na stanowiskach lub przy urządzeniach objętych refundacją,
• rozliczenia i zestawienia kosztów wykonania prac,
• wskazanego powyżej rozpoznania przeprowadzonego przez służby medycyny pracy oraz faktur, rachunków lub dowodów zapłaty za to rozpoznanie (jeżeli zostało przeprowadzone),
• faktur, rachunków i dowodów zapłaty lub umów potwierdzających poniesione koszty,
• skierowań dla osób niepełnosprawnych wydanych przez powiatowy urząd pracy,
• kopii umów o pracę zawartych z osobami niepełnosprawnymi,
• kopii orzeczeń o stopniu niepełnosprawności,
• zaświadczeń o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez osoby niepełnosprawne, wydanych przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikiem,
• wypisu z ewidencji środków trwałych, jeżeli zostały zakupione, specjalnie dla niepełnosprawnego przystosowane maszyny lub urządzenia (§ 14 ww. rozporządzenia).
Jeżeli pracodawca zakupił dla niepełnosprawnego używane maszyny lub urządzenia, albo wytworzył taki sprzęt w swoim zakładzie, to obowiązany jest przedłożyć także oceny techniczne i wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę.
Serwis PP radzi
Pytanie
W związku z zatrudnieniem niepełnosprawnego pracownika pracodawca otrzymał refundację kosztów przystosowania jego stanowiska pracy. Po upływie roku pracownik został zwolniony. Czy pracodawca będzie musiał zwrócić kwotę refundacji?
Odpowiadamy
Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż wymagane 36 miesięcy, pracodawca musi zwrócić otrzymane środki w wysokości 1/36 ogólnej kwoty za każdy miesiąc brakujący do upływu tego okresu, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty (art. 26 ust. 7 wyżej wymienionej ustawy). Zwrot powinien zostać dokonany w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z tą osobą.
W przypadku gdy pracodawca zatrudni w terminie 3 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem niepełnosprawnym (w związku z zatrudnieniem którego pracodawca otrzymał wsparcie) inną osobę niepełnosprawną skierowaną do pracy przez powiatowy urząd pracy, nie będzie musiał zwracać dofinansowania.
W takiej sytuacji łącznie zatrudnienie będzie musiało wynieść co najmniej 36 miesięcy, do którego to okresu nie wliczamy jednak przerwy w zatrudnianiu niepełnosprawnych.


Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...