Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić

Jeśli ktoś natychmiast potrzebuje np. dwóch wolnych dni, może nie przyjść do pracy, tylko zatelefonować do szefa i powiedzieć: biorę urlop na żądanie.
Cztery dni – taki jest wymiar tzw. urlopu na żądanie. W każdym roku kalendarzowym pracownik może wykorzystać te dni w terminie przez siebie wybranym i niekoniecznie wszystkie od razu. Ponieważ urlopu tego udziela się na żądanie, przysługuje o­n pracownikowi bez ubiegania się o zgodę pracodawcy. Każdy musi przy tym pamiętać, że nie jest to dodatkowy urlop, mieści się bowiem w wymiarze należnego dla danego pracownika urlopu wypoczynkowego. To zarazem oznacza, że z urlopu na żądanie można skorzystać dopiero od chwili, w której można pójść na urlop wypoczynkowy.

To nie jest obowiązek

Prawo do urlopu na żądanie nie oznacza, że pracownik musi z niego skorzystać. Może cały należny mu urlop wypoczynkowy wykorzystać w okresie przewidzianym we wcześniej ustalonym w zakładzie pracy planie urlopów. Potem już urlopu na żądanie nie weźmie, bo będzie wyczerpany cały limit urlopowy. Może być też tak, że w danym roku nie wykorzysta ani pełnego urlopu wypoczynkowego, ani nawet jednego dnia na żądanie, bo nie będzie miał ku temu powodów. Czy wówczas cztery niewykorzystane dni przechodzą na rok następny? Nie. W kolejnym roku kalendarzowym będzie miał prawo tylko do czterech dni urlopu na żądanie. Nawet pracując w tej samej firmie, nie może domagać się urlopu w podwójnym wymiarze, czyli 8 dni.
Pracownik, który chce wziąć urlop na żądanie, nie musi też korzystać z jego całego wymiaru. Może wziąć tylko jeden dzień, dwa albo trzy, może wziąć dwa razy po dwa dni albo jeden i później dwa. Możliwości jest wiele, decyzja należy do pracownika. W każdym razie nie ma żadnych przeszkód, aby w danym roku kalendarzowym pracownik wziął tylko część urlopu na żądanie, a pozostałą wykorzystał razem z resztą dni urlopu wypoczynkowego.
Do wykorzystania urlopu na żądanie nie może też zmuszać pracodawca. Na przykład wtedy, gdy firma nie ma zamówień, bądź też wydarzyła się awaria maszyny, na której wykonuje swoje zadania pracownik.

WAŻNE
Urlop na żądanie nie przysługuje zleceniobiorcom i wykonawcom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, ponieważ osoby te nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE

Limit 4 dni przysługuje bez względu na to, czy należny pracownikowi urlop wypoczynkowy wynosi 20 czy 26 dni.
Poza planem urlopów

Urlopu na żądanie nie trzeba umieszczać w planie urlopów, jeżeli jest o­n opracowywany w firmie. Nawet jeżeli pracodawca i pracownik w chwili przygotowywania planu przewidzieli dla pracownika wykorzystanie tego urlopu w określonym terminie, to i tak cztery dni na żądanie (potrącane z należnego urlopu wypoczynkowego) może o­n wykorzystać w czasie przez siebie wskazanym.
Przepisy nie wymagają ponadto, aby o udzielenie takiego urlopu pracownik zabiegał z wyprzedzeniem. Może o to wystąpić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. To oznacza, że może go zgłosić w ciągu całego dnia, a nie tylko w momencie, w którym rozpoczyna się praca w firmie. Prawo nie stawia warunku, aby wniosek o taki urlop złożono w przeddzień jego rozpoczęcia ani nawet kilka dni wcześniej.

Czego nie może pracodawca

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie nawet wówczas, gdy ktoś chce go wykorzystać w okresie, gdy wielu innych pracowników korzysta z urlopu wypoczynkowego.
Ponadto za czas tego urlopu musi wypłacić wynagrodzenie obliczone na takich samych zasadach, jak za pozostałą część urlopu wypoczynkowego. Nie może też w tym czasie wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę, ponieważ podczas urlopu na żądanie pracownik korzysta z takiej samej ochrony przed wypowiedzeniem, jak podczas każdej innej usprawiedliwionej nieobecności w firmie.
Pewne kontrowersje budzi jednak możliwość odwołania pracownika z takiego urlopu. Jest to wprawdzie urlop o szczególnym charakterze, ale przejawia się to głównie – zdaniem niektórych prawników – wyłącznie w sposobie udzielania go pracownikowi. Zwolennicy możliwości odwołania z takiego urlopu argumentują, że pracodawca ma prawo odwołać pracownika z każdego urlopu (a więc i z udzielonego na żądanie) wówczas, gdy jego obecności w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Kodeks pracy nie dopuszcza żadnych wyjątków od tej zasady dla urlopu na żądanie.
Z kolei przeciwnicy możliwości odwołania pracownika z urlopu na żądanie podnoszą, że w praktyce mogłoby o­no okazać się nieskuteczne, wręcz fikcyjne. Odwołany pracownik, zamiast stawić się w firmie i rozpocząć pracę, mógłby zadeklarować wzięcie urlopu na żądanie. Przepisy prawa pracy nie ograniczają bowiem w żaden sposób liczby wniosków o taki urlop, jakie może w ciągu roku kalendarzowego złożyć pracownik. Jedyny istniejący limit dotyczy tylko wymiaru tego urlopu.

PRZYKŁAD 1:
URLOP PRZYZNANY DO LIMITU

Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Złożył wniosek o udzielenie mu go w wymiarze 20 dni urlopu wypoczynkowego i 4 dni dodatkowo jako urlop na żądanie – od 1 marca do 5 kwietnia 2006 r. Pracodawca może mu jednak udzielić urlopu tylko na 20 dni, na przykład od 1 marca do 28 marca, ponieważ ten na żądanie nie jest urlopem dodatkowym należnym pracownikowi.

PRZYKŁAD 2:
PO ZMIANIE PRACODAWCY

Pracownik od 1 stycznia do 31 lipca był zatrudniony w firmie F. Wykorzystał w niej 3 dni z tytułu urlopu na żądanie. Od 1 sierpnia do 31 grudnia był zatrudniony w firmie B. Ma prawo wykorzystać w tym okresie 1 dzień z tytułu urlopu na żądanie.

TRZY PRZYPADKI ODMOWY

Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu na żądanie, jeśli pracownik:
• wykorzystał w danym roku cały swój urlop wypoczynkowy,
• wykorzystał w danym roku kalendarzowym wszystkie dni urlopu na żądanie u innego pracodawcy,
• nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego – przypomnijmy, że osoba, która podejmuje pracę po raz pierwszy – prawo do urlopu uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Dla chorego pracownika

Pracownik, który zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie, nie może zaproponować pracodawcy, aby cztery dni tego zwolnienia zastąpił przez udzielenie mu urlopu na żądanie. Nawet jeżeli pracownik sam złoży taki wniosek o urlop, a termin jego wykorzystania będzie przypadał na czas choroby objętej zwolnieniem lekarskim, to wówczas przyjmuje się, że część urlopu (nawet tego na żądanie) niewykorzystana z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby automatycznie przesuwa się na termin późniejszy.
Chory pracownik nie może więc zaoszczędzić i zamiast zasiłku chorobowego albo wynagrodzenia za pracę za czas choroby w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru uzyskać pełne wynagrodzenie.
Jeżeli pracownik w ciągu roku kalendarzowego zmienia pracodawców, to tylko o­n sam decyduje o tym, w której firmie wykorzysta urlop na żądanie.
Obowiązuje zasada, że bez względu na liczbę kolejno zmienianych miejsc pracy w ciągu roku kalendarzowego przysługują tylko cztery dni urlopu na żądanie. Pracownik nie musi ich natomiast wykorzystać w tej samej firmie.

Informacje na świadectwie

Powinien przy tym wiedzieć, że przed następnym pracodawcą nie ukryje wykorzystanych w poprzedniej firmie dni urlopu na żądanie. Pracownik, z którym umowa o pracę została rozwiązana, otrzymuje świadectwo pracy. Podaje się w nim również dane o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Jedna z informacji dotycząca przebiegu zatrudnienia dotyczy także tego, ile dni urlopu na żądanie wziął pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Infor.pl
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

pokaż więcej
Proszę czekać...