Wielką majówkę odpracujemy w wolną sobotę

Zmienione kilka lat temu przepisy dotyczące czasu pracy wprowadziły rozwiązania, które budzą wątpliwości związane z konstruowaniem długich weekendów. W szczególności chodzi o art. 130 par. 2 kodeksu pracy.
Ustawodawca postanowił, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W kolejnym zdaniu tego artykułu zastrzegł, że jeżeli w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.
Taki przypadek w praktyce jeszcze nie miał miejsca. Wyjątkowo bogaty pod tym względem będzie rok bieżący i kilka następnych lat. Chodzi oczywiście o święta przypadające w maju i grudniowe święta Bożego Narodzenia.

Czas pracy w maju

Zgodnie z art. 129 par. 1 kodeksu pracy wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się w ten sposób, że mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku. Przyjmując, że okresem rozliczeniowym będzie tylko maj, to wymiar czasu pracy wyniesie 176 godzin. Wynik taki otrzymujemy w wyniku działania – (4 tygodnie X 40 godzin) + 8 godzin X 3 dni (wykraczające poza pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku, tj. 29–31 maja) – 8 godzin X 1 dzień (z tytułu jednego, a nie dwóch świąt przypadających w tym miesiącu w dniach innych niż niedziela) = 160 godzin + 24 godziny – 8 godzin = 176 godzin. Aby obliczyć dopuszczalną liczbę dni do przepracowania w okresie rozliczeniowym, należy wymiar czasu pracy w tym okresie podzielić przez dobową normę czasu pracy obowiązującą pracownika, czyli co do zasady 8 godzin. Oznacza to, że pracodawca może rozplanować godziny pracy pracownika maksymalnie na 22 dni.
Co takie rozwiązanie oznacza dla pracodawców i pracowników. Czy w drugie święto przypadające w jednym tygodniu należy przyjść do pracy. Może trzeba je odpracować np. w wolną sobotę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAJÓWKOWY BOOM TURYSTYCZNY
Pierwszy tydzień maja będzie rekordowy dla branży turystycznej. Więcej niż w maju 2005 roku Polaków wykupiło wycieczki zagraniczne lub objazdowe do stolic Europy. Sprzedaż majowych wyjazdów za granicę w największych biurach podróży w Polsce wzrosła w tym roku od 50 do ponad 200 proc. Zainteresowanie było na tyle duże, że już miesiąc temu w biurach podróży brakowało miejsc.
Oblężenie – Polaków i cudzoziemców przeżyją także polskie miejscowości turystyczne – w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, pensjonatach oraz kwaterach agroturystycznych nad morzem i na Mazurach nie ma wolnych miejsc. Tłumy najadą na polskie Tatry. Hitem dla gości z zagranicy jest Kraków.
Polacy na długi weekend najczęściej wybierali Grecję, Egipt i Tunezję, czyli kraje, które są popularne cały sezon. Rola Tunezji rośnie z roku na rok, skutecznie konkuruje o­na z Egiptem. Sporym zaskoczeniem jest duże zainteresowanie egzotycznymi kierunkami, m.in. Chinami, Dominikaną i Kubą. Niemało też osób wykorzysta majówkę na szusowanie, m.in. po lodowcach w Austrii.
Średnia cena zagranicznego wyjazdu na majowy urlop, płacona w tym roku w Travelplanet.pl, wyniosła 6,3 tys. zł za rezerwację (na 2-3 osoby) i 2,4 tys. na osobę.

W święto świętujemy

Przepisy art. 1519 kodeksu pracy mówią wyraźnie, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych o pracy. Dni świąteczne zdefiniowane są w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1990 r. nr 28, poz. 160). Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Oznacza to, że w święta pracodawca, który normalnie pracuje, nie może kazać załodze, by np. 3 maja stawiła się do pracy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odpracować święto

Jeżeli w święto nie pracujemy, to może trzeba je odpracować w wolną sobotę bądź w inny dzień tygodnia, który pracodawca wyznaczył jako dzień wolny, realizując zasadę przeciętnie pięciodniowego dnia pracy. Wszystko zależy od decyzji pracodawcy. o­n decyduje o tym, co zrobić ze świąteczną dniówką, której nie może odjąć z wymiaru czasu pracy obowiązującego pracowników.
Szczodry pracodawca może machnąć ręką i zrezygnować z tych ośmiu godzin za jedno ze świąt przypadających w jednym tygodniu. Dobre serce jednak kosztuje. Mimo iż pracownicy zostaną zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, to fakt ten nie daje prawa pracodawcy do niezapłacenia za ten czas.
– Jeżeli na skutek decyzji pracodawcy w maju tego roku rozkład czasu pracy pracownika będzie obejmował 21, a nie 22 dni pracy, to pracownik musi otrzymać wynagrodzenie za 22 dni (176 godzin), czyli za pełny miesięczny wymiar czasu pracy wynikający z art. 130 kodeksu pracy. Dotyczy to zarówno pracowników wynagradzanych stawką miesięczną w stałej wysokości, jak i otrzymujących stawkę godzinową – wyjaśnia Ewa Pomian- -Wojcieszczuk, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Pracy w resorcie pracy.
Aby pracodawca nie miał poczucia, że święto odbywa się tylko jego kosztem, może spróbować przekonać załogę, by na dzień, w którym miałaby odpracować święto i ewentualnie dzień między świętami złożyła wnioski o urlop wypoczynkowy lub urlop bezpłatny. W tym jednak przypadku pracodawca może tylko prosić. Co do zasady bowiem, urlop wypoczynkowy i bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika.
Pracodawca, który uzna, że odpracowywanie jest dla niego korzystne, może polecić załodze, by przyszła do pracy w wolną sobotę lub inny dzień realizując zasadę pięciodniowego tygodnia pracy. Problem będą mieli wówczas pracodawcy pracujący w normalnym trybie od poniedziałku do piątku, którzy w regulaminach pracy czy układach zbiorowych zgodzili się na rozwiązanie, że w ich firmie wolne są wszystkie soboty. W takim przypadku nie ma kiedy odpracować drugiego dnia świątecznego.

Jak pracują banki

Placówki bankowe 2 maja pracują w normalnym trybie, tak jak w pozostałe dni powszednie (nieliczne z nich będą zamykane wcześniej niż zwykle). Bez przeszkód tego dnia będą realizowane przelewy międzybankowe, ponieważ Krajowa Izba Rozliczeniowa standardowo zrealizuje trzy sesje rozliczeniowe. 1 i 3 maja, czyli w dni świąteczne, oddziały bankowe i KIR nie pracują. Oczywiście bankomaty i serwisy internetowe działają 24 godziny na dobę także w dni świąteczne. Banki nie zgłaszały żadnych planów związanych z serwisowaniem bądź przerwami technicznymi swoich systemów.

Urzędy skarbowe

W urzędach skarbowych w całej Polsce będą przeprowadzane dyżury zarówno w sobotę 29 kwietnia, jak i we wtorek 2 maja. Ustanowienie dyżurów oraz ich godzin będzie decyzją naczelników poszczególnych urzędów skarbowych, która będzie zależała od liczby PIT-ów za 2005 rok, jakie jeszcze do urzędów nie wpłynęły. Podczas dyżurów w urzędzie będzie można załatwić jedynie sprawy związane z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok.

Centra handlowe

Sieci hiper- i supermarketów w dniach 1, 2 i 3 maja będą pracowały zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami i we własnych godzinach pracy. Część dużych obiektów handlowych w poniedziałek 1 i środę 3 maja będzie otwarta jak w każdą niedzielę – np. galerie i sklepy wielkopowierzchniowe Carrefour oraz supermarkety Elea. 2 maja większość placówek handlowych – hipermarkety i mniejsze sklepiki będzie pracować w godzinach obowiązujących w dni powszedni. Tylko nieliczne sieci handlowe w święto 3 maja będą zamknięte, np. Auchan.
W środę w każdym większym mieście nie powinno być jednak kłopotu ze znalezieniem czynnego centrum handlowego. Na przykład hipermarkety i supermarkety sieci Tesco będą otwarte codziennie 24 h na dobę, tak jak zawsze. Wszystkie placówki sieci Żabka będą otwarte w normalnych codziennych godzinach pracy od 6.00 do 23.00. W małych miejscowościach tyrystycznych działała będzie większość supermarketów, sklepów spożywczych i dyskontów.

Tomasz Zalewski
tomasz.zalewski@infor.pl
Infor.pl
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto
17 cze 2024

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

pokaż więcej
Proszę czekać...