Podróż za granicę to również podróż krajowa

Pracownik delegowany do odbycia podróży służbowej poza granicami Polski w większości przypadków musi poprzedzić tę podróż również podróżą służbową na terenie kraju, czego niektórzy pracodawcy i pracownicy nie uwzględniają przy wzajemnych rozliczeniach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Należności z tytułu podróży służbowej

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju określa treść rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownika zatrudnionego u pracodawcy innego niż wyżej wskazany określa układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania albo umowa o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Wysokość tak ustalonej diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju nie może być jednak niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ustalona dla pracownika zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Podróż służbowa krajowa

Czas podróży krajowej, czyli czas, od którego zależy, czy pracownik otrzyma dietę (a jeśli tak, czy otrzyma jej część, całość czy też wielokrotność), to czas od rozpoczęcia podróży krajowej do jej zakończenia, przy czym miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.
Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej na terenie kraju obejmują ewentualne diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów (lub ryczałt na ten cel), dojazdów środkami komunikacji miejscowej (lub ryczałt na ten cel) oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Podróż służbowa poza granicami kraju

Czas podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju liczy się w zależności od środka komunikacji, z której pracownik korzysta:
• od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju – w przypadku komunikacji lądowej,
• od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju – w przypadku komunikacji lotniczej,
• od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego – w przypadku komunikacji morskiej.

W razie podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju pracownikowi należy się ewentualna dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
ważne
Podróż poza granicami kraju to nie to samo co podróż poza granice kraju.
Pracownik wysyłany przez pracodawcę w zagraniczną podróż służbową w większości przypadków odbędzie podróż służbową zagraniczną i dwie podróże krajowe. Taka podróż obejmuje z reguły podróż krajową, którą pracownik musi odbyć, by móc rozpocząć podróż poza granicami kraju, podróż poza granicami kraju oraz podróż krajową, którą pracownik musi odbyć po zakończeniu podróży poza granicami kraju. Pracownikowi odbywającemu podróż do innego państwa będą zatem przysługiwały wszystkie należności wynikające z dwóch podróży krajowych i podróży poza granicą kraju.


przykład
Pracownik wyjeżdża w podróż służbową z Rzeszowa do Londynu. Podróż ma rozpocząć w Rzeszowie, skąd przejedzie autobusem do Wrocławia i stamtąd samolotem poleci do Londynu. Droga powrotna będzie wyglądała tak samo (z przesiadką we Wrocławiu).
Z uwagi więc na powyższe pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi należności z tytułu:
podróży z Rzeszowa do Wrocławia i ewentualnego pobytu we Wrocławiu – na zasadach określonych dla podróży krajowych,
podróży z Wrocławia do Londynu, pobytu w Londynie i powrotu z Londynu do Wrocławia – na zasadach określonych dla podróży poza granicami kraju,
ewentualnego pobytu we Wrocławiu, podróży z Wrocławia do Rzeszowa.

Zgodnie z powyższym pracownik mający na polecenie pracodawcy odbyć podróż do państwa obcego odbędzie:
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w miejscowości wskazanej przez pracodawcę, a zakończy w chwili rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia granicy państwa polskiego, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju lub wyjścia statku z portu polskiego,
• podróż służbową poza granicami kraju,
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w chwili zakończenia podróży służbowej poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego.

Oznacza to, że należności, które pracownik otrzyma w związku z taką podróżą służbową, obejmą:
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca rozpoczęcia podróży, do miejsca rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.,
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży poza granicami od momentu rozpoczęcia podróży (przekroczenia granicy, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju, wyjścia statku z portu kraju) do chwili jej zakończenia (przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego),
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca zakończenia podróży poza granicami kraju do miejscowości zakończenia podróży określonego przez pracodawcę jako miejsce zakończenia podróży służbowej, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.
Jak wynika z powyższego, należność z tytułu zagranicznej podróży służbowej obejmie 3 elementy. Pamiętajmy o uwzględnieniu każdego z nich przy rozliczeniu podróży.

Monika Wacikowska
Infor.pl
Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?
06 lip 2025

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy
05 lip 2025

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!
05 lip 2025

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników
05 lip 2025

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia
05 lip 2025

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody
05 lip 2025

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej
05 lip 2025

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy
05 lip 2025

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy dziś 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
05 lip 2025

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy
06 lip 2025

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...