Polecenie pracy nie tylko na piśmie

Jeśli pracodawca nie wydaje wyraźnego polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, ale wie o tym, że pracownik i tak ją wykonuje, to musi się liczyć z obowiązkiem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.
Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych jest szczególną sytuacją. Praca taka wykracza bowiem poza obowiązujące normy czasu (z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach kodeksu pracy) i uprawnia pracownika do dodatkowego wynagrodzenia.
Stąd też istotną kwestią jest, w jakiej formie powinno być wydane polecenie wykonania pracy nadliczbowej. Z uwagi na to, że polecenie takie nie wymaga szczególnej formy, nie zawsze pracodawca formułuje je na piśmie. Najczęściej praktykowane jest polecenie ustne, ale może mieć o­no także charakter dorozumiany. Właśnie ta ostatnia z wymienionych form stwarza w praktyce najwięcej wątpliwości.
Ważne!
Pracodawca nie może tworzyć stałego systemu pracy nadliczbowej, dlatego też o jego szczególnych potrzebach dopuszczających taką pracę można mówić wtedy, gdy są o­ne niecodzienne i odróżniają się od zwykłych potrzeb związanych z działalnością.

Tylko w dwóch przypadkach

Przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące. Mają o­ne przede wszystkim charakter ochronny, wyrażający się w ustawowym określeniu obowiązujących pracownika dopuszczalnych norm czasu pracy. Z uwagi właśnie na ten ochronny charakter, praca w godzinach nadliczbowych podlega ścisłej reglamentacji.
Ograniczenie dopuszczalności takiej pracy zostało przewidziane w art. 151 par. 1 kodeksu pracy. Praca nadliczbowa dopuszczalna jest bowiem tylko w dwóch przypadkach, a mianowicie wtedy, gdy istnieje konieczność prowadzenia akcji dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii lub gdy wynika to ze szczególnych potrzeb pracodawcy.
Liczba godzin przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy jest limitowana – 150 godzin dla poszczególnego pracownika w roku kalendarzowym. Istnieje jednak możliwość określenia innej liczby godzin w regulacjach układowych lub regulaminowych albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

Brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika dodatkowych obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych
– wyrok z 14 maja 1998 r., I PKN 122/98, OSNAPiUS 1999/10, poz. 343.

Z przepisów kodeksu pracy nie wypływa upoważnienie do samowolnego podejmowania przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych
– wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2001 r., I PKN 244/2000, OSNAPiUS 2002/21, poz. 520; OSP 2003/12, poz. 150.

Dorozumiana zgoda

Art. 151 k.p. nie uzależnia przyznania pracownikowi wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych od wyraźnego zlecenia jej przez pracodawcę, jednak nie ulega wątpliwości, że z uwagi na obowiązek dodatkowej rekompensaty za taką pracę, pracodawca powinien przynajmniej o niej wiedzieć.
Milczenie pracodawcy nie zawsze więc oznacza przyzwolenie na taką pracę. Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę nadliczbową jest bowiem świadomość pracodawcy, że pracownik ją wykonuje (przykład).

Samowola wykluczona

Konieczność wykonywania pracy nadliczbowej mogą uzasadniać szczególne potrzeby pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że do pracownika należy decyzja o wymiarze pracy, czyli o tym, czy konieczne jest jej wykonywanie w godzinach nadliczbowych.
Z k.p. nie wypływa upoważnienie do samowolnego podejmowania pracy w godzinach nadliczbowych. Przepis art. 151 k.p. adresowany jest bowiem do pracodawcy i przewiduje, że może o­n zarządzić pracę w godzinach nadliczbowych także w razie istnienia po jego stronie szczególnych potrzeb. Innymi słowy ustanawia o­n ograniczenie w zakresie zlecania tego rodzaju pracy, natomiast nie tworzy po stronie pracownika uprawnienia do podejmowania samorzutnej decyzji o pracy nadliczbowej.

PRZYKŁAD

Pracownik, który powinien pracować do godz. 16, często zostaje w swoim biurze do godz. 18, a nawet 20. Pracodawca nie wydał mu polecenia pracy w nadgodzinach, ale przebywając w tym czasie na terenie zakładu widzi, że pracownik wykonuje pracę poza godzinami. W takim przypadku należy przyjąć, że pracodawca milcząco aprobuje pracę nadliczbową pracownika, a co najmniej godzi się na nią.

Danuta Klucz
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...