Chałupnicy nadal potrzebni

Katarzyna Kosińska
rozwiń więcej
Praca nakładcza (chałupnicza) z formalnego punktu widzenia to dobre rozwiązanie dla osoby stale przebywającej w domu i w związku z tym dysponującej wolnym czasem, ale także dla osoby pracującej w niepełnym wymiarze godzin, która chce znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania.
Pomimo dużych zmian gospodarczych i wejściu nowych technologii na rynek pracy, a co za tym idzie większym skomplikowaniu wykonywanej pracy i wyższym wymaganiom stawianym przez pracodawców pracownikom, chałupnictwo jako szczególny rodzaj pracy nadal cieszy się zainteresowaniem. Wiele ofert dotyczących pracy chałupniczej można znaleźć obecnie zarówno w gazetach codziennych, jak i w Internecie. Dotyczą one głównie prac typu: składanie długopisów, adresowanie kopert, dekorowanie kart okolicznościowych, pakowanie przesyłek reklamowych, przepisywanie tekstów. Jak informują ogłoszeniodawcy, żadne szczególne umiejętności nie są konieczne, za wyjątkiem pewnych zdolności manualnych. Chałupnictwo jest atrakcyjną formą zarobkowania zarówno dla pracownika (pracę wykonuje się w domu, w czasie dla siebie najdogodniejszym, nie ma obowiązku chodzenia do biura), jak i pracodawcy (mniejsze koszty pracy).

 

Praca chałupnicza

Praca nakładcza polega na zarobkowym wykonywaniu przez osobę fizyczną (wykonawcę) na zlecenie i rachunek pracodawcy (nakładcy) określonych czynności głównie w zakresie wytwarzania przedmiotów z materiałów powierzonych. Praca ta jest wykonywana poza siedzibą nakładcy. Materiał, z którego wytwarzane są przedmioty, dostarcza nakładca i to on ponosi ryzyko ich zbycia.

Nakładca jest obowiązany zapewnić wykonawcy surowce, materiały lub inne przedmioty oraz narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również do utrzymywania w należytym stanie technicznym maszyn i urządzeń - z wyjątkiem konserwacji bieżącej, jeśli strony nie postanowiły inaczej w umowie.

Podstawą prawną regulującą stosunek prawny osób wykonujących pracę nakładczą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.), wydane na podstawie art. 303 § 1 k.p.

Forma umowy o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna określać rodzaj umowy i jej podstawowe warunki, takie jak rodzaj pracy i termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Umowę można zawrzeć na okres próbny (nie może on jednak przekraczać 3 miesięcy), na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony.

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.

Strony w umowie określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Wykonawca powinien zarabiać nie mniej niż 50% najniższego wynagrodzenia, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej (obecnie jest to kwota 468 zł). Jeżeli jednak praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia.

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, a umowa zawarta na czas nieokreślony - za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Nakładca może rozwiązać z wykonawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Przyczynami takiego rozwiązania umowy mogą być:

- ciężkie naruszenie obowiązków wynikających z umowy przez wykonawcę - w szczególności wadliwe wykonywanie z jego winy powierzonej pracy, nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, nierozliczanie się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów, niewykonywanie bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy minimalnej miesięcznej ilości pracy, ustalonej w umowie o pracę nakładczą, dokonanie nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń socjalnych,

- popełnienie przez wykonawcę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze powierzanie mu pracy nakładczej, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

- niewykonywanie pracy przez wykonawcę z powodu:

a) niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną przez okres dłuższy niż 3 miesiące,

b) niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej lub spowodowanej wypadkiem przy pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,

c) niemożności wykonywania pracy z przyczyn innych niż określone w pkt a) i b) przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, z takim zastrzeżeniem, że nakładca nie może wypowiedzieć umowy w okresie między powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, a ich odbyciem, chyba że jest to spowodowane ogłoszeniem upadłości nakładcy lub jego likwidacją albo zaniechaniem systemu pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy wykonawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez nakładcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

W związku z rozwiązaniem umowy nakładca jest zobowiązany niezwłocznie wydać wykonawcy świadectwo pracy nakładczej - przepisy art. 97 § 2 k.p. stosuje się odpowiednio.

W świadectwie pracy nakładczej nakładca winien zamieścić informację o okresie pracy nakładczej, w którym wykonawca uzyskał wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. W przypadku rozwiązania umowy z wykonawcą w wyniku dokonanego wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo w związku z zaniechaniem lub ograniczeniem systemu pracy nakładczej nakładca powinien umieścić w świadectwie pracy również tę informację.

Wynagrodzenie nakładcy

Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę obliczone według stawek jednostkowych. Jednak jeśli rodzaj pracy to uzasadnia, może być zastosowana inna odpowiednia forma wynagrodzenia za pracę, ustalona w umowie lub obowiązujących u danego nakładcy zasadach wynagradzania wykonawców.

Prócz tego wykonawcy mogą przysługiwać również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą, określone dla pracowników zatrudnionych u danego nakładcy, pod warunkiem że prawo do nich oraz zakres ich stosowania do wykonawców ustala układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo umowa.

Do wynagrodzenia za pracę nakładczą stosuje się odpowiednio przepisy art. 78 § 1, art. 82 i 83 k.p. Wynagrodzenie o pracę nakładczą podlega również ochronie na zasadach określonych w przepisach art. 84-91 k.p.

Wykonawcy przysługuje również wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92 k.p.).

Katarzyna Kosińska

Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...