Ojciec może w Wielkiej Brytanii skorzystać z urlopu na dziecko

Norbert Banasiak
rozwiń więcej
Pracownik w Wielkiej Brytanii zatrudniony na podstawie umowy o pracę i opłacający składki ubezpieczenia społecznego ma prawo do płatnego urlopu dla ojca w związku z narodzinami dziecka.
Pracownik, który niedługo zostanie ojcem lub będzie wraz z matką odpowiedzialny za nowo narodzone dziecko, ma prawo do płatnego urlopu dla ojca z okazji narodzin dziecka. Podstawowym warunkiem kwalifikującym go do tego urlopu jest zatrudnienie u pracodawcy jeszcze przed ciążą małżonki/partnerki. Urlop dla ojca nie jest tym samym świadczeniem co urlop wychowawczy. Ten ostatni jest bowiem niepłatny.

Niektórzy pracodawcy mają własne propozycje odnośnie do urlopów pracowniczych. Pracownik ma jednak prawo przyjąć standardowe rozwiązanie, jeśli uzna, że jest to dla niego bardziej atrakcyjne. Urlop dla ojca jest dodatkowym świadczeniem i nie jest wliczany do czasu zwyczajnego urlopu należnego pracownikowi.

Dla kogo urlop

Urlop ojcowski należy się pracownikowi, którego stosunki z pracodawcą reguluje umowa o pracę. Beneficjent świadczenia powinien także być ojcem dziecka, mężem lub partnerem życiowym matki. Z urlopu może skorzystać pracownik, który pracuje u pracodawcy co najmniej dziesięć miesięcy przed rozpoczęciem tygodnia, w którym urodziło się dziecko.

Ojciec na urlopie ma obowiązek uczestniczenia w wychowaniu dziecka. Warunkiem jego przyznania jest też opłacanie składki ubezpieczenia społecznego. W przypadku gdy zarobki pracownika nie pozwalają na opłacanie składek (najniższe kwalifikujące się zarobki to w tym wypadku 90 funtów tygodniowo), przysługuje mu nieodpłatny urlop, pod warunkiem że spełnione są pozostałe wymagania. Może wtedy otrzymać specjalny dodatek na czas trwania świadczenia.

Jeśli pracownik nie kwalifikuje się do otrzymania urlopu dla ojca, najlepszym rozwiązaniem będzie standardowy płatny urlop. Pracownik może skorzystać ze świadczenia również w przypadku zgonu noworodka. Ma takie prawo w przypadku, gdy dziecko urodzi się żywe na każdym etapie ciąży oraz w przypadku poronienia po 26 tygodniu ciąży.

Jak długo

Świadczenie może trwać tydzień lub dwa tygodnie. Urlopu nie można podzielić na części. Data rozpoczęcia urlopu zależy od wyboru pracownika. Może to być np. dzień narodzin dziecka lub określona liczba dni lub tygodni po narodzinach. Urlop może zacząć się w każdym dniu tygodnia, jednak nie przed narodzinami dziecka. Musi natomiast zakończyć się w ciągu 56 dni od narodzin. Jeżeli poród miał miejsce przed tygodniem, w którym był on wyznaczony, wówczas będzie to 56 dni, licząc od pierwszego dnia tego tygodnia.

Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę na piśmie o zamiarze skorzystania z urlopu co najmniej 15 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia, w którym przewidziane są narodziny dziecka. Termin rozpoczęcia urlopu można zmienić z 28-dniowym wyprzedzeniem. Długość urlopu przysługującego ojcu dzieci w przypadku ciąży mnogiej jest taka sama jak w przypadku ciąży pojedynczej.

Wysokość świadczenia

Jeśli pracownik korzysta z urlopu dla ojca i jego zarobki wynoszą co najmniej minimalną kwotę (LEL - Lower Earnings Limit), dzięki której opłaca składki ubezpieczenia społecznego, jest on uprawniony do pobierania specjalnej wypłaty SPP (Statutory Paternity Pay) podczas urlopu.

Wypłata SPP wynosi 117,18 funtów lub 90 proc. średniego tygodniowego wynagrodzenia. Pracodawca otrzymuje zwrot większości SPP z ubezpieczenia społecznego. Żeby kwalifikować się do SPP należy płacić podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne, będąc zatrudnionym na mocy umowy o pracę.

Ochrona pracownika

Podczas korzystania z urlopu pracownik ma prawo do standardowych przywilejów pracowniczych. Powinien mieć również zagwarantowany powrót na to samo stanowisko i jest chroniony przed dyskryminowaniem z powodu korzystania z urlopu dla ojca lub z powodu samego złożenia prośby o taki urlop.

Nieodpłatnych porad w sprawie praw pracownika udziela infolinia Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas), tel. 08457 47 47 47., a także lokalne biura CAB (Citizens Advice Bureau) na terenie Wielkiej Brytanii.

WAŻNE ADRESY

l www.direct.gov.uk

l www.berr.gov.uk

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

 
Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...