Można się wycofać z II filara

Przystąpienie do nowego systemu emerytalnego przez osoby urodzone po 1948 a przed 1969 r. jest formalnie decyzją ostateczną. Jednak dla tych spośród nich, którzy zapisali się do OFE i przez to nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, powszechne towarzystwa emerytalne w porozumieniu z ZUS opracowały procedurę postępowania o unieważnienie umowy.

Od 1 stycznia 1999 r. wprowadzono reformę systemu emerytalnego. Ubezpieczeni zostali podzieleni, według daty urodzenia, na trzy grupy: osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. oraz urodzone po 31 grudnia 1948 r. Od daty urodzenia zależą zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości. Osoby urodzone przed 1949 r. przechodzą na emeryturę według dotychczasowych zasad, a urodzone po 1948 r. według nowych reguł. Jednakże osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. pozostawiono możliwość wyboru – mogą uzyskać emeryturę zarówno na nowych, jak i starych zasadach.
Z uwagi na powyższe, osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą obowiązkowo zawierać umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE). Te osoby, które pracowały w czasie wprowadzenia reformy systemu ubezpieczeń (1 stycznia 1999 r.), miały na to czas do końca września 1999 r., natomiast osoby podejmujące obecnie zatrudnienie mają na to 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. (z wyjątkiem osób pobierających emeryturę) mogły na swój wniosek przystąpić do wybranego OFE i miały na to czas do końca 1999 r. (osoby z tej grupy wiekowej mają możliwość podpisania umowy z wybranym OFE po 1999 r., gdy nie podlegały obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w 1999 r., przystąpią do funduszu w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku ubezpieczenia i dodatkowo w dniu powstania tego obowiązku nie mają więcej niż 50 lat). Gdy osoby z tej grupy wiekowej nie zawarły umowy z żadnym OFE, pozostały w starym systemie. Problem dotyczy tych osób, które taką umowę podpisały i którym przynależność do II filara przeszkadza w skorzystaniu z emerytury na starych zasadach.
Czy decyzja o przystąpieniu do OFE jest ostateczna
Formalnie decyzja o wyborze OFE przez osoby w tzw. średnim wieku, a przez to o wejściu do nowego systemu emerytalnego, jest ostateczna. W praktyce jednak klienci funduszy, którzy przystąpili do II filara i którym decyzja ta nie pozwala na skorzystanie z wcześniejszej emerytury, powołują się, chcąc wycofać się z OFE, na wady oświadczenia woli. Podnoszą, że osoba, która złożyła oświadczenie o przystąpieniu do OFE pod wpływem błędu, a z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy klient nie zdaje sobie sprawy z utraty możliwości skorzystania z emerytury, ma prawo uchylić się od jego skutków prawnych. Powołując się zatem na przepisy kodeksu cywilnego, członkowie OFE starają się wycofać z II filara, składając funduszowi stosowne oświadczenie. W praktyce OFE stosują różny tryb unieważniania umów, a często spory między klientami a funduszem kończą się na sali sądowej.
WARTO WIEDZIEĆ
Starania o unieważnienie umowy z OFE można podjąć tylko i wyłącznie wówczas, gdy przynależność do OFE jest jedyną przeszkodą do skorzystania z wcześniejszej emerytury.
Jednolita procedura
W związku z tym, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które zarządzają OFE, stosują różne metody unieważniania umów ubezpieczenia, dziesięć spośród nich (AIG PTE S.A., Commercial Union PTE BPH CU WBK S.A., Generali PTE S.A., Pekao Pioneer PTE S.A., PTE Allianz Polska S.A., PTE BANKOWY S.A., PTE Ergo Hestia S.A., PTE ING Nationale-Nederlanden Polska S.A., PTE PZU S.A., PTE SAMPO S.A.) zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) opracowało wraz z ZUS jednolitą procedurę w tej kwestii, która będzie obowiązywać do końca 2006 r.
Warto zauważyć, że IGTE ma nadzieję, iż także 5 PTE niezrzeszonych w izbie będzie stosować zasady zawarte w przyjętej procedurze. Jej przyjęcie oznacza dla wielu klientów OFE, którzy nie mogą lub nie będą mogli ze względu na przynależność do funduszu skorzystać z wcześniejszej emerytury, ułatwienie możliwości wycofania się z II filara.
Co zrobić, by wrócić do ZUS
Procedura przygotowana przez IGTE przewiduje, że PTE, do którego zwróci się klient, aby unieważnić umowę, gdyż jest to jedyna przeszkoda uniemożliwiająca przejście na wcześniejszą emeryturę, nie będzie mogło odmówić unieważnienia. To bardzo ważne, gdyż do tej pory kwestia ta była często uznaniowa. Procedura przewiduje, że:
• uczestnik OFE, chcący unieważnić umowę z powodu utraty prawa do wcześniejszej emerytury, musi złożyć wniosek u unieważnienie umowy do tego PTE, z którym podpisał pierwszą umowę o przynależność do OFE,
• PTE, które otrzyma taki wniosek, będzie wymagać od klienta pisemnego oświadczenia o zawarciu umowy pod wpływem błędu co do utraty prawa do wcześniejszej emerytury oraz decyzji z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do OFE (taka regulacja oznacza, że klient OFE, który będzie starał się o unieważnienie umowy, najpierw będzie musiał udać się do ZUS, złożyć wniosek o emeryturę wraz z kompletem dokumentów i poczekać na decyzję, w której ZUS odmówi przyznania wcześniejszej emerytury tylko i wyłącznie z tego powodu, że wnioskodawca należy do OFE),
• po dostarczeniu przez klienta OFE oświadczenia i decyzji ZUS PTE uruchamia wewnętrzną procedurę w sprawie unieważnienia umowy,
• po stwierdzeniu przez PTE nieważności umowy klient funduszu, który zmieniał w międzyczasie OFE, informuje o tym fakcie (na specjalnym formularzu) wszystkie fundusze, których był i obecnie jest członkiem.
Po unieważnieniu umowy z OFE osoba zainteresowana będzie musiała powtórnie wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury (w międzyczasie PTE, które unieważniło umowę, poinformuje o tym drogą elektroniczną ZUS). ZUS będzie wypłacał świadczenia od miesiąca, w którym powtórnie złożono wniosek.
WARTO WIEDZIEĆ
Procedura postępowania z wnioskami członków OFE, którzy chcą wycofać się z II filara, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, jest dostępna na stronie www.igte.com.pl
Dla kogo łagodniejsze zasady
Autorzy procedury występowania z OFE postanowili, że PTE mogą stosować korzystniejsze, od przyjętych, zasady unieważnienia umów w stosunku do swoich aktualnych członków. W stosunku do byłych członków nie jest to możliwe.
Ponadto zastrzeżono, że procedura nie będzie obowiązywała w odniesieniu do spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo o unieważnienie umowy z OFE. Powszechne towarzystwa emerytalne zobowiązały się też, że poinformują wszystkie osoby, które złożyły już wnioski o unieważnienie umów, o ustaleniu procedury.
Bartosz Marczuk

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 17 grudnia o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...