Można się wycofać z II filara

Przystąpienie do nowego systemu emerytalnego przez osoby urodzone po 1948 a przed 1969 r. jest formalnie decyzją ostateczną. Jednak dla tych spośród nich, którzy zapisali się do OFE i przez to nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, powszechne towarzystwa emerytalne w porozumieniu z ZUS opracowały procedurę postępowania o unieważnienie umowy.

Od 1 stycznia 1999 r. wprowadzono reformę systemu emerytalnego. Ubezpieczeni zostali podzieleni, według daty urodzenia, na trzy grupy: osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. oraz urodzone po 31 grudnia 1948 r. Od daty urodzenia zależą zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości. Osoby urodzone przed 1949 r. przechodzą na emeryturę według dotychczasowych zasad, a urodzone po 1948 r. według nowych reguł. Jednakże osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. pozostawiono możliwość wyboru – mogą uzyskać emeryturę zarówno na nowych, jak i starych zasadach.
Z uwagi na powyższe, osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą obowiązkowo zawierać umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE). Te osoby, które pracowały w czasie wprowadzenia reformy systemu ubezpieczeń (1 stycznia 1999 r.), miały na to czas do końca września 1999 r., natomiast osoby podejmujące obecnie zatrudnienie mają na to 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. (z wyjątkiem osób pobierających emeryturę) mogły na swój wniosek przystąpić do wybranego OFE i miały na to czas do końca 1999 r. (osoby z tej grupy wiekowej mają możliwość podpisania umowy z wybranym OFE po 1999 r., gdy nie podlegały obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w 1999 r., przystąpią do funduszu w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku ubezpieczenia i dodatkowo w dniu powstania tego obowiązku nie mają więcej niż 50 lat). Gdy osoby z tej grupy wiekowej nie zawarły umowy z żadnym OFE, pozostały w starym systemie. Problem dotyczy tych osób, które taką umowę podpisały i którym przynależność do II filara przeszkadza w skorzystaniu z emerytury na starych zasadach.
Czy decyzja o przystąpieniu do OFE jest ostateczna
Formalnie decyzja o wyborze OFE przez osoby w tzw. średnim wieku, a przez to o wejściu do nowego systemu emerytalnego, jest ostateczna. W praktyce jednak klienci funduszy, którzy przystąpili do II filara i którym decyzja ta nie pozwala na skorzystanie z wcześniejszej emerytury, powołują się, chcąc wycofać się z OFE, na wady oświadczenia woli. Podnoszą, że osoba, która złożyła oświadczenie o przystąpieniu do OFE pod wpływem błędu, a z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy klient nie zdaje sobie sprawy z utraty możliwości skorzystania z emerytury, ma prawo uchylić się od jego skutków prawnych. Powołując się zatem na przepisy kodeksu cywilnego, członkowie OFE starają się wycofać z II filara, składając funduszowi stosowne oświadczenie. W praktyce OFE stosują różny tryb unieważniania umów, a często spory między klientami a funduszem kończą się na sali sądowej.
WARTO WIEDZIEĆ
Starania o unieważnienie umowy z OFE można podjąć tylko i wyłącznie wówczas, gdy przynależność do OFE jest jedyną przeszkodą do skorzystania z wcześniejszej emerytury.
Jednolita procedura
W związku z tym, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które zarządzają OFE, stosują różne metody unieważniania umów ubezpieczenia, dziesięć spośród nich (AIG PTE S.A., Commercial Union PTE BPH CU WBK S.A., Generali PTE S.A., Pekao Pioneer PTE S.A., PTE Allianz Polska S.A., PTE BANKOWY S.A., PTE Ergo Hestia S.A., PTE ING Nationale-Nederlanden Polska S.A., PTE PZU S.A., PTE SAMPO S.A.) zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) opracowało wraz z ZUS jednolitą procedurę w tej kwestii, która będzie obowiązywać do końca 2006 r.
Warto zauważyć, że IGTE ma nadzieję, iż także 5 PTE niezrzeszonych w izbie będzie stosować zasady zawarte w przyjętej procedurze. Jej przyjęcie oznacza dla wielu klientów OFE, którzy nie mogą lub nie będą mogli ze względu na przynależność do funduszu skorzystać z wcześniejszej emerytury, ułatwienie możliwości wycofania się z II filara.
Co zrobić, by wrócić do ZUS
Procedura przygotowana przez IGTE przewiduje, że PTE, do którego zwróci się klient, aby unieważnić umowę, gdyż jest to jedyna przeszkoda uniemożliwiająca przejście na wcześniejszą emeryturę, nie będzie mogło odmówić unieważnienia. To bardzo ważne, gdyż do tej pory kwestia ta była często uznaniowa. Procedura przewiduje, że:
• uczestnik OFE, chcący unieważnić umowę z powodu utraty prawa do wcześniejszej emerytury, musi złożyć wniosek u unieważnienie umowy do tego PTE, z którym podpisał pierwszą umowę o przynależność do OFE,
• PTE, które otrzyma taki wniosek, będzie wymagać od klienta pisemnego oświadczenia o zawarciu umowy pod wpływem błędu co do utraty prawa do wcześniejszej emerytury oraz decyzji z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do OFE (taka regulacja oznacza, że klient OFE, który będzie starał się o unieważnienie umowy, najpierw będzie musiał udać się do ZUS, złożyć wniosek o emeryturę wraz z kompletem dokumentów i poczekać na decyzję, w której ZUS odmówi przyznania wcześniejszej emerytury tylko i wyłącznie z tego powodu, że wnioskodawca należy do OFE),
• po dostarczeniu przez klienta OFE oświadczenia i decyzji ZUS PTE uruchamia wewnętrzną procedurę w sprawie unieważnienia umowy,
• po stwierdzeniu przez PTE nieważności umowy klient funduszu, który zmieniał w międzyczasie OFE, informuje o tym fakcie (na specjalnym formularzu) wszystkie fundusze, których był i obecnie jest członkiem.
Po unieważnieniu umowy z OFE osoba zainteresowana będzie musiała powtórnie wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury (w międzyczasie PTE, które unieważniło umowę, poinformuje o tym drogą elektroniczną ZUS). ZUS będzie wypłacał świadczenia od miesiąca, w którym powtórnie złożono wniosek.
WARTO WIEDZIEĆ
Procedura postępowania z wnioskami członków OFE, którzy chcą wycofać się z II filara, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, jest dostępna na stronie www.igte.com.pl
Dla kogo łagodniejsze zasady
Autorzy procedury występowania z OFE postanowili, że PTE mogą stosować korzystniejsze, od przyjętych, zasady unieważnienia umów w stosunku do swoich aktualnych członków. W stosunku do byłych członków nie jest to możliwe.
Ponadto zastrzeżono, że procedura nie będzie obowiązywała w odniesieniu do spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo o unieważnienie umowy z OFE. Powszechne towarzystwa emerytalne zobowiązały się też, że poinformują wszystkie osoby, które złożyły już wnioski o unieważnienie umów, o ustaleniu procedury.
Bartosz Marczuk

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 17 grudnia o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Infor.pl
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?
02 maja 2025

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...