Im dłuższy staż pracowniczy, tym łatwiej o świadczenie

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że wiele osób zatrudnionych przez długi okres na podstawie umowy o pracę po ukończeniu 55 lat zaczyna zastanawiać się i sprawdzać, czy nie przysługuje im wcześniejsza emerytura. Najwięcej wątpliwości budzą regulacje dotyczące bycia ostatnio przed złożeniem wniosku pracownikiem oraz posiadania 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dotyczy ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna. Warunki wymagane od kobiety to osiągnięcie wieku 55 lat i udowodnienie co najmniej 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Jeżeli kobieta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy (nie wymaga się, aby była uprawniona do renty), musi udowodnić co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z kolei mężczyzna uzyska wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Od osób występujących o taką emeryturę wymaga się także, by:
• ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz
• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy.
Spełnienie drugiego warunku nie jest wymagane od tych ubezpieczonych, którzy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy. W szczególnej sytuacji są również ubezpieczeni, którzy przez cały wymagany okres do uzyskania emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy – nie wymaga się od nich spełnienia zarówno pierwszego, jak i drugiego warunku.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., rozwiązanie stosunku pracy jest warunkiem równie ważnym, jak osiągnięcie wymaganego wieku i udowodnienie wymaganego stażu ubezpieczeniowego, z tym jednak, że rozwiązanie stosunku pracy nie musi nastąpić do 31 grudnia 2006 r. Warunek rozwiązania stosunku pracy uważa się za spełniony, gdy rozwiązane zostaną wszystkie stosunki pracy, w jakich pozostawała osoba ubiegająca się o emeryturę.
Z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą także skorzystać osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., pod warunkiem że:
• nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego,
• warunki do uzyskania emerytury wymienione wyżej spełnią do 31 grudnia 2006 r.,
• nastąpi rozwiązanie stosunku pracy – w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.
Konieczny status pracownika
Osoba, która udowodniła wymagany okres składkowy i nieskładkowy, ale w jego skład wchodzą nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, ale także okresy innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym (np. wykonywania działalności gospodarczej) i okresy nieskładkowe (np. okres nauki w szkole wyższej), oraz nie ma prawa do renty, nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury, pod warunkiem że ostatnio przed zgłoszeniem wniosku była pracownikiem, a ponadto w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawała w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy.
Przy ocenie, czy spełniony jest warunek, że wnioskodawca ostatnio przed zgłoszeniem wniosku był pracownikiem, brany jest pod uwagę ostatni rodzaj pracy zarobkowej, z tytułu której podlegał ubezpieczeniom społecznym. Zatem w dniu zgłoszenia wniosku o wcześniejszą emeryturę osoba zainteresowana nie musi być pracownikiem, a bezpośrednio przed jego zgłoszeniem może pobierać np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne, rentę rodzinną (o ile w okresie ich pobierania uprawniony nie podlegał ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze), czy też po prostu nie pracować zarobkowo. Istotne jest, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia osoby występującej z wnioskiem o emeryturę (w tym także ubezpieczenia, jakiemu podlegała przed przejściem na zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek czy świadczenie przedemerytalne lub przed ustaleniem prawa do renty rodzinnej) była umowa o pracę oraz by osoba ta miała co najmniej 6-miesięczny okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia, przypadający w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia.
Omawiana emerytura nie przysługuje natomiast ubezpieczonemu, który zgłosi wniosek o emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli w okresie między ustaniem zatrudnienia a zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlegał ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
PRZYKŁAD
Anna. B jest zatrudniona w ramach stosunku pracy i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W maju 2005 r. ukończyła 55 lat i zgłosiła wniosek o emeryturę. Stosunek pracy ustał 31 maja 2005 r. Anna B. posiada ponad 30-letni staż emerytalny, jest pracownicą, ukończyła 55 lat, rozwiązała stosunek pracy, nie przystąpiła do OFE, a zatem spełnia wszystkie warunki wymagane do przyznania emerytury pracowniczej. ZUS przyzna emeryturę od 1 czerwca 2005 r. Gdyby jednak Anna B. rozwiązała stosunek pracy np. 30 kwietnia 2005 r., a potem kontynuowała prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, należałoby uznać, że bezpośrednio przed wystąpieniem z wnioskiem o emeryturę (maj 2005 r.) nie była pracownicą, a tym samym nie przysługuje jej prawo do omawianego świadczenia.
Przejście z renty na emeryturę
Łagodniejsze warunki są stawiane osobom, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Od tych osób nie wymaga się spełnienia warunku pozostawania w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia. Tak więc osoba, która przechodzi z renty na emeryturę, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego, ale ubezpieczenie to musi być ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegała. Jeżeli w okresie, w którym ubezpieczony był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy, wykonywał działalność inną niż zatrudnienie w ramach stosunku pracy i z tytułu wykonywania tej działalności podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym – należy uznać, że nie został spełniony warunek pozostawania ostatnio pracownikiem, a tym samym nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury.
Dłuższy staż – łagodniejsze warunki
Szczególne zasady dotyczą osób, które przez większą część życia pracowały na podstawie umowy o pracę, a tylko ostatnio na podstawie innej umowy lub prowadziły działalność gospodarczą. Przed zmianą przepisów (zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2004 r.) osoby, które przed zgłoszeniem wniosku nie były pracownikami, nie miały możliwości nabycia prawa do omawianej wcześniejszej emerytury. Obecnie takie osoby uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, jeżeli przez cały okres wymagany do jej przyznania (30 albo 20 lat – kobieta, 25 – lat mężczyzna) pozostawały w stosunku pracy. Oznacza to, że od tych osób nie wymaga się spełnienia warunku pozostawania ostatnio w stosunku pracy oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia przez 6 miesięcy.
PRZYKŁAD
Matylda B. (ur. w 1948 r.) w 2003 r. złożyła wniosek o emeryturę w wieku 55 lat. Udowodniła ponad 33-letni okres składkowy i nieskładkowy. Mimo że przez 30 lat była pracownikiem, ZUS odmówił jej wtedy prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ przed zgłoszeniem wniosku przez 11 miesięcy podlegała ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Matylda B. nadal, nieprzerwanie, prowadzi tę działalność. W maju 2005 r. ponownie zgłosiła wniosek o wcześniejszą emeryturę. Dzięki zmianie przepisów nabędzie o­na prawo do wcześniejszej emerytury. Przez cały wymagany okres, tj. przez 30 lat, pozostawała w stosunku pracy, a więc – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – nie musi przed zgłoszeniem wniosku być pracownikiem, jak również nie musi mieć co najmniej 6 miesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach ubezpieczenia.
Elżbieta Kos

PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 29, art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn.zm.).


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...