Polisa ochroni narciarza na górskim stoku

Zbliżające się ferie zimowe są nie tylko okazją do wypoczynku w Polsce, ale także poza granicami. Jednak, wybierając się na narty, należy zabrać ze sobą polisę chroniącą przed ewentualnymi kosztami leczenia oraz wypłatą odszkodowania OC.
Rozpoczynający się sezon narciarski oraz międzysemestralna przerwa w nauce dla dzieci i młodzieży powodują, że wiele osób zastanawia się nad wykupieniem dodatkowej polisy. Turyści przeważnie poszukują ubezpieczenia chroniącego nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale także od ewentualnych wydatków związanych z leczeniem. Wypoczynek za granicą może bowiem przysporzyć dodatkowych kosztów związanych z nagłym wypadkiem czy urazem, na przykład podczas uprawiania zimowych sportów. Nie we wszystkich krajach UE możemy korzystać z pomocy w ramach opłacanej w Polsce składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to konieczność dopłacenia do leczenia z własnej kieszeni.

Zawsze z kartą

Osoby spędzające ferie w krajach UE, nawet mając dodatkowe ubezpieczenie wykupione w firmie ubezpieczeniowej, powinny zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pomocy medycznej finansowanej ze składek zdrowotnych płaconych w Polsce. Mają do niej prawo wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przy czym każdy członek rodziny bez względu na wiek (także dzieci) musi mieć własny dokument ubezpieczenia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. A zatem, gdy np. na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ. Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że karta ta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
W większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty od ubezpieczonych. EKUZ z tych opłat nie zwalnia.
Zakres standardowych ubezpieczeń oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe:
• koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacje lekarskie, badania lekarskie, zabiegi, leki, środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, pobyt w szpitalu);
• koszty ratownictwa i poszukiwań amatora sportów zimowych, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
• koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.

Za szpital trzeba płacić

Wyjeżdżając na narty, należy pamiętać, że w wielu krajach (np. w Austrii i we Francji) ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. W Austrii osoba, która trafi do szpitala nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi za każdy dzień pobytu w szpitalu zapłacić od 10 do15 euro. We Francji do każdego dnia pobytu w szpitalu trzeba zapłacić 20 proc. kosztów leczenia lub dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 14 euro. W Niemczech pobyt w szpitalu kosztuje 10 euro. Natomiast w przypadku wypadku w Szwajcarii trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia pełnych kosztów leczenia, gdyż Polska nie ma żadnych porozumień ze Szwajcarią, które uprawniałyby ubezpieczonych w NFZ do nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania z usług i opieki zdrowotnej szwajcarskiej służby zdrowia. Dlatego też w przypadku skorzystania z opieki zdrowotnej w Szwajcarii osoba poszkodowana zostanie obciążona pełnymi kosztami.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ochrona na miarę potrzeb

Osoby pragnące się udać na zimowy wypoczynek, wybierając odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, powinny zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe przeważnie oferują swoim klientom polisy chroniące przed:
• następstwami nieszczęśliwych wypadków,
• wydatkami związanymi z kosztami wyleczenia w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków,
• odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
W zamian za dodatkową opłatę można się także ubezpieczyć na wypadek:
• kosztów leczenia w związku z zaostrzeniem lub powikłaniami związanymi z chorobą przewlekłą,
• ryzyka związanego z uprawianiem narciarstwa lub snowboardu,
• wyczynowego uprawiania sportu lub sportu wysokiego ryzyka.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia przed wyjazdem na narty trzeba zwrócić uwagę na to, aby:
• w przypadku ochrony zdrowia i życia wybierać maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do potencjalnych zagrożeń. W praktyce to oznacza, że ubezpieczony będzie mógł korzystać ze wszystkich usług medycznych w miejscu wypoczynku,
• osoby wyjeżdżające na narty skorzystały z ubezpieczenia ewentualnych zobowiązań z tytułu odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, np. innych narciarzy. Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni od skutków finansowych związanych z naprawieniem szkody. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy to jeden z amatorów białego szaleństwa wpada na innego, wyrządzając często i sobie, i jemu krzywdę. W takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty nie tylko zniszczenia mienia innej osoby, ale także leczenia uczestnika wypadku. Z ubezpieczenia OC będą pokrywane koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej osoby, rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą lub zakupem nowego sprzętu w miejsce zniszczonego. Trzeba także pamiętać, że wydatki mogą być zwiększone o koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata. W przypadku posiadania polisy, zostaną o­ne pokryte z ubezpieczenia.
• ubezpieczenie obejmowało także sprzęt narciarski, w tym narty zjazdowe i biegowe, deski do snowboardu, wraz z osprzętem, wiązania i buty do nart zjazdowych, biegowych i do snowboardu, gogle narciarskie.

Zabezpieczenie przed lawiną

W większości krajów UE z własnej kieszeni trzeba płacić za akcję poszukiwawczą. Z tego powodu wybierając się na zimowisko w np. w Alpy, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia kosztów akcji ratowniczej i poszukiwań w przypadku lawiny i innych niebezpiecznych w skutkach zdarzeń w górach. Niezwykle ważną sprawą jest to, aby zakład ubezpieczeń był zobowiązany do automatycznego pokrycia kosztów udzielenia pomocy narciarzom bez konieczności wydatkowania środków przez nich, a później ubiegania się o refundację. Wybierając także ubezpieczyciela, należy wiedzieć, czy w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia objętego ochroną jest, do kogo zgłosić wypadek. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby w ramach oferowanej ochrony firma prowadziła specjalne centrum alarmowe. W takim przypadku wystarczy tylko jeden telefon, pod którym specjalnie przeszkolony personel odbiera zgłoszenie i udziela natychmiastowej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wypadku w górach, gdzie przy niskich temperaturach zagrożenie życia jest bardzo wysokie.

Ważne są warunki umowy

Osoby planujące podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową powinny szczegółowo się z nią zapoznać. Dzięki temu unikną wszelkich nieporozumień i rozczarowań po wypadku. W zależności od wariantu ubezpieczenia zakład może także wypłacić odszkodowanie:
• osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego,
• za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego,
• związane z nieszczęśliwym wypadkiem, na skutek którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli po zakończeniu leczenia komisja lekarska orzeknie określony procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenia te mogą działać zarówno w kraju, jak i za granicą. Niektóre firmy oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnie przeznaczonych dla nich pakietach. W innych można się ubezpieczyć samemu, dobierając stosowne warianty.

Bożena Wiktorowska


Infor.pl
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie
14 cze 2024

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej
14 cze 2024

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT
14 cze 2024

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka
14 cze 2024

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego
14 cze 2024

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega
14 cze 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

pokaż więcej
Proszę czekać...