Jak odwołać się od decyzji ZUS

Emeryt i rencista, który otrzyma w tym miesiącu podwyżkę i nie będzie zgadzał się z jej wyliczeniem, ma prawo odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W marcu tego roku ZUS przeprowadza waloryzację wypłacanych świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają więc w tym miesiącu w swoich terminach płatności (przypadają o­ne w ZUS na 1, 5, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca) wyższe świadczenia. Ci, którzy otrzymują je na konto – mogą sprawdzić wysokość podwyżki w banku. Osoby otrzymujące świadczenie pocztą muszą czekać na przyjście listonosza.
Jednak do wszystkich świadczeniobiorców ZUS oprócz podwyższonego świadczenia wysyła też listowną decyzję w sprawie podwyżki.

List z ZUS

Na liście, w jego nagłówku, znajdować się będzie data wydania decyzji przez ZUS oraz pieczątka placówki, która ją wydała. Może o­na zawierać, aż 3 informacje o tej placówce. Zawsze będzie na niej widniała nazwa oddziału ZUS, w niektórych przypadkach pieczątka będzie zawierać też nazwę inspektoratu, a gdy świadczeniobiorca ZUS mieszka w małej miejscowości nazwę biura terenowego.
W nagłówku znajdować się też będzie sygnatura listu (złożona z cyfr i liter). Na drugiej stronie wydanej przez ZUS decyzji będzie tzw. pouczenie.

Można się odwołać

Od każdej decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Gdy emeryt lub rencista ma wątpliwości co do poprawności decyzji dotyczącej podwyżki (może na przykład nie zgadzać się z kwotą obliczoną przez ZUS), może się od niej odwołać.
O tym jak to zrobić ZUS informuje w przesłanej decyzji, w specjalnym pouczeniu. Jest to więc swego rodzaju instrukcja jak postępować, gdy świadczeniobiorca nie zgadza się z decyzją ZUS.
ZUS w praktyce przyjmuje, że wydana przez niego decyzja jest doręczona w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia. Aby więc nie narazić się na to, że ZUS uzna, iż świadczeniobiorca zbyt późno składa odwołanie, najlepiej złożyć je jak najszybciej.

WAŻNE
Odwołanie od decyzji ZUS powinno się złożyć w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Jest to więc data otrzymania listu, a nie wydania decyzji, która widnieje w jego nagłówku.

Odwołanie trzeba zaadresować do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, ale składa się je jednak nie do sądu, ale do jednostki ZUS, która wydała decyzję o podwyżce. Może to być zarówno oddział ZUS, jak również inspektorat czy biuro terenowe. Ważne, aby odwołanie złożyć do tej palcówki, która wypłaca świadczenie (jej nazwa znajduje się na wspomnianej pieczątce na liście).

WAŻNE
Odwołanie od decyzji ZUS powinno być złożone w dwóch egzemplarzach.

Co napisać w odwołaniu

W odwołaniu – trzeba je napisać samodzielnie, bo ZUS nie dysponuje jego wzorem – powinno się podać sygnaturę decyzji ZUS, swoje imię i nazwisko, adres i jakiś numer identyfikacji (najlepiej PESEL) oraz nazwę okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń. Nazwa placówki sądu, do której osoba zainteresowana powinna złożyć odwołanie znajduje się na odwrocie decyzji.
Odwołanie trzeba też uzasadnić, a więc napisać, w czym naszym zdaniem ZUS się pomylił. Trzeba też opisać swoje roszczenie (np. gdy uważamy, że podwyżka jest zbyt niska, trzeba określić, jaką uznajemy za poprawną). Odwołanie trzeba też własnoręcznie podpisać.

Jak odpowiedzą

Po otrzymaniu odwołania ZUS decyduje, czy odwołanie i roszczenie zainteresowanego zasługuje na zaspokojenie, czyli czy jest zasadne. Jeśli tak – ZUS załatwi sprawę w swoim zakresie i nie przekaże jej dalej. Jeśli natomiast zdaniem ZUS roszczenia świadczeniobiorcy są bezzasadne, a więc wszystko jest w porządku, Zakład niezwłocznie przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy do właściwego sądu. W takiej sytuacji świadczeniobiorca już z sądu otrzyma wezwanie na stawienie się na rozprawę, która będzie dotyczyć jego sprawy.
Data wyznaczenia takiej rozprawy jest uzależniona od tego, na ile konkretny sąd jest obłożony sprawami do rozstrzygnięcia. Może więc być bardzo różna w zależności od regionu, w którym mieszka świadczeniobiorca.

PRZYKŁAD
Anna C. otrzymuje z ZUS emeryturę 25 dnia każdego miesiąca. Jednak już 10 marca tego roku otrzyma z ZUS decyzję o podwyżce. Jeśli pani Anna nie będzie się zgadzać z wyliczoną przez ZUS nową kwotą jej emerytury i będzie chciała złożyć odwołanie, musi pamiętać, że 30-dniowy termin na jego złożenie upływa od daty, kiedy otrzymała z ZUS list o wysokości podwyżki. Nie powinna więc czekać do 25 marca aby sprawdzić, ile ZUS faktycznie prześle jej pieniędzy i dopiero potem złożyć odwołanie. Termin na dokonanie tej czynności biegnie bowiem od 10 marca.

Bartosz Marczuk
bartosz.marczuk@infor.pl


Infor.pl
Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie
14 cze 2024

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej
14 cze 2024

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT
14 cze 2024

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka
14 cze 2024

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

pokaż więcej
Proszę czekać...