Co musi zapewnić lekarz rodzinny

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do korzystania ze świadczeń lekarza rodzinnego. Najpierw musi go jednak wybrać, wypełniając w tym celu deklarację wyboru. Nie znaczy to jednak, że gdy zajdzie taka potrzeba, bezpłatnej opieki nie udzieli pacjentowi inny lekarz.
Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej – nazywanym także lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym – może być lekarz, który ma ukończoną specjalizację:
• medycyny rodzinnej,
• medycyny ogólnej,
• chorób wewnętrznych (internista) oraz
• pediatrii (dla dziecka).

Co musi lekarz POZ

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest pierwszą osobą, do której pacjent zwraca się w razie choroby. To o­n decyduje o sposobach leczenia chorego, kierowaniu pacjentów do poradni specjalistycznych oraz, jeżeli wymaga tego stan zdrowia chorego, do szpitala. Lekarz POZ wnioskuje także o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, o ulgowe przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponadto realizuje zadania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Lekarz rodzinny jest też odpowiedzialny za wykonywanie szczepień ochronnych, w tym także u dzieci i młodzieży szkolnej.
Pacjent ma prawo oczekiwać, że wybrany przez niego lekarz zapewni właściwą jakość świadczeń, udzieli ich zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i najnowszą wiedzą medyczną i będzie prowadził dokumentację medyczną pacjenta. Takie są zresztą podstawowe obowiązki lekarza rodzinnego.
WAŻNE

W razie potrzeby natychmiastowego leczenia albo dla zachowania ciągłości leczenia pacjentowi przysługuje – na podstawie skierowania lekarza rodzinnego – bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego ZOZ-u udzielającego świadczeń we właściwym zakresie.

Skierowanie do specjalisty

Lekarz rodzinny, jeżeli wymaga tego stan zdrowia jego pacjenta, wystawia także skierowania do wybranych lekarzy specjalistów. Skierowanie takie jest wymagane np. w związku z potrzebą leczenia przez gastrologa czy urologa. Lekarz rodzinny wystawia dwa rodzaje skierowań na wizyty u specjalisty:
• na konsultacje – uprawnia o­no do jednorazowej wizyty u wybranego specjalisty,
• na leczenie lub kontynuowanie leczenia – jest o­no ważne do momentu zakończenia leczenia przez specjalistę.
Do części lekarzy specjalistów można udać się bez skierowania od lekarza POZ. Są to:
• ginekolog i położnik,
• stomatolog,
• dermatolog i wenerolog,
• o­nkolog,
• psychiatra,
• okulista.
Nie wymaga się skierowań także przy przyjmowaniu na leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych. Również inwalidzi wojenni i osoby represjonowane, chorzy z wirusem HIV nie muszą posiadać skierowania na specjalistyczne leczenie.

Decyzja o przewozie karetką

Nie tylko do świadczeń medycznych sprowadzają się zadania lekarza rodzinnego. Jest o­n podstawowym opiekunem swoich pacjentów. Dlatego decyduje także o tym, czy choremu przysługuje w określonej sytuacji bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego (np. karetką pogotowia), w tym także lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej.
Pacjent zostanie bezpłatnie dowieziony do szpitala, w którym zostanie mu udzielona niezbędna pomoc medyczna, jeżeli:
• wymaga o­n natychmiastowego leczenia,
• wynika to z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

Niepełnosprawni bezpłatnie

Osoby niepełnosprawne, u których występuje dysfunkcja narządu ruchu, co uniemożliwia im korzystanie np. ze środków publicznego transportu, dla potrzeb leczenia mają zapewniony bezpłatny przejazd transportem sanitarnym. Takie prawo przysługuje im na przykład, gdy podczas wizyty domowej lekarz uzna za konieczne przewiezienie pacjenta do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badanie diagnostyczne. Również w przypadku konieczności przewiezienia chorego na konsultacje w poradni specjalistycznej (w obie strony), gdy u podopiecznego występuje schorzenie zagrażające zdrowiu i życiu oraz występuje dysfunkcja narządu ruchu uniemożliwiająca korzystanie ze środków transportu publicznego, transport jest bezpłatny.
W innych sytuacjach pacjent zapłaci za przyjazd karetki pogotowia. Dotyczy to zatem osób, które:
• nie wymagają natychmiastowego leczenia,
• nie posiadają dysfunkcji narządu ruchu, która uniemożliwia samodzielny przejazd środkami komunikacji publicznej.

Nie tylko lekarz

Usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej udzielają także pielęgniarki i położne środowiskowe (rodzinne) oraz higienistki szkolne. Do obowiązków pielęgniarki i położnej POZ należy opieka pielęgniarska nad pacjentem, w tym m.in.:
• planowanie zakresu opieki stosownie do stanu zdrowia podopiecznego,
• ocena skuteczności zastosowanych metod pielęgnacyjnych,
• realizacja zleceń lekarskich,
• udzielanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz
• edukacja zdrowotna, promocja zdrowia i profilaktyka chorób.

Opieka w szkole

Także w szkole musi być zapewniona odpowiednia opieka medyczna nad uczniami. Należy to do obowiązków higienistki szkolnej (pielęgniarka w środowisku nauczania i wychowania). To o­na organizuje profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w wieku od 6 roku życia do 18 – 19 lat (według rocznika od klasy 0 do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej).
Higienistka, która odpowiada za opiekę medyczną nad uczniami, ma też prawo wezwać zespół ratownictwa medycznego, gdy na terenie szkoły dojdzie do:
• wypadku,
• urazu,
• nagłego zachorowania,
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodującego zagrożenie życia ucznia.
Pielęgniarka pracuje w gabinecie na terenie szkoły. Jeżeli go tam nie ma, swoich świadczeń udziela w zakładzie opieki zdrowotnej – np. w gabinecie lekarza POZ, na którego liście zapisany jest dany uczeń.

PRAWA PACJENTA

Pacjentowi, który dokonał wyboru lekarza pierwszego kontaktu, przysługują nie tylko badania i porady lekarskie czy bezpłatne badania diagnostyczne niezbędne do podjęcia leczenia, a także uzyskanie niezbędnych skierowań do specjalistów. Ma o­n bowiem prawo także do:
• informacji o innych zakładach opieki zdrowotnej mających podpisaną umowę w NFZ,
• bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego lekarza POZ niż wybrany w deklaracji wyboru, w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub innej niezbędnej potrzeby zdrowotnej,
• otrzymywania orzeczeń i zaświadczeń lekarskich wydawanych na życzenie pacjenta, związanych z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowania nauki, z uczestnictwem uczniów w zorganizowanym wypoczynku, a także do zaświadczeń wydawanych dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
• informacji o zaprzestaniu udzielania świadczeń zdrowotnych przez wybranego lekarza rodzinnego lub zmianie miejsca zatrudnienia przez tego lekarza.

ZADANIA PIELĘGNIARKI POZ I POŁOŻNEJ ŚRODOWISKOWEJ

Pielęgniarkę POZ także się wybiera. W tym celu składa się w przychodni odpowiednią deklarację. Obowiązkiem tej pielęgniarki jest udzielanie pacjentowi kompleksowych świadczeń gwarantujących zachowanie ciągłości leczenia i pielęgnacji. W tym celu powinna także mieć zawsze przy sobie niezbędne wyposażenie (tzw. neseser) ze sprzętem i materiałami jednorazowego użytku.

Położna jest zobowiązana do udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu pielęgnacyjnej opieki położniczo-ginekologicznej. Do jej obowiązków należą m.in. wizyty domowe u kobiet, które właśnie urodziły dziecko.

ILU PACJENTÓW NA JEDNEGO LEKARZA

W zależności od przygotowania zawodowego i specjalizacji, lekarz POZ opiekuje się następującymi grupami pacjentów:
• lekarz pediatra – dzieci i młodzież do 18 roku życia – liczba ubezpieczonych na jednego lekarza nie może przekraczać 1320 osób,
• lekarz chorób wewnętrznych – osoby dorosłe po ukończeniu 18 roku życia – do 2500 pacjentów na jednego lekarza oraz,
• lekarz rodzinny i ogólny – wszystkie osoby, niezależnie od wieku – pod jego opieką nie może znajdować się więcej niż 2750 chorych.

Dominika Sikora
dominika.sikora@infor.pl


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...