Jakie ubezpieczenia dla wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, sposób rozliczania się z ZUS będzie miał więc podobny charakter.
Jednoosobowa spółka z o.o. to spółka kapitałowa, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Mimo że spółka oznacza współpracę co najmniej dwóch osób, to w spółkach kapitałowych jednoosobowa spółka jest wyjątkiem od tej reguły. Spółki kapitałowe stanowią połączenie kapitału, a nie inwidualnych cech wspólników. Kodeks spółek handlowych określa zasady tworzenia i funkcjonowania jednoosobowej spółki z o.o.:
• wspólnikiem może być osoba fizyczna lub osoba prawna,
• jednoosobowa spółka z o.o. nie może być założona przez inną jednoosobową spółkę z o.o.
• minimalny kapitał zakładowy spółki musi wynosić co najmniej 50 000 zł,
• spółka sama odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem, wspólnicy odpowiadają do wartości wniesionego udziału, wyjątkiem są zobowiązania podatkowe, gdzie wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, w takiej części, w jakiej uczestniczą w podziale zysków,
• spółkę reprezentuje zarząd, określony w umowie spółki.
W spółkach z o.o., gdzie występuje co najmniej dwóch wspólników, powołanie wspólnika do zarządu (jako prezesa lub wiceprezesa), nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W jednoosobowych spółkach z o.o. dla wspólnika ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są obowiązkowe.
Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która powiększyła krąg osób prowadzących działalność pozarolniczą o wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej (art. 8 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
Od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy, czyli od 1 stycznia 2003 r., wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają ubezpieczeniom tak samo jak osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Wspólnik jednoosobowej spółki obowiązkowo płaci ponadto składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy.
Wspólnicy spółek, którzy mieli zawarte umowy o pracę z pełnomocnikiem lub radą nadzorczą z tytułu czynności nie związanych z zarządzaniem lub reprezentowaniem spółki, po 1 stycznia 2003 r. nadal podlegają ubezpieczeniom z tytułu zawartych umów, jak pracownicy.
W takim przypadku, gdy wspólnik jednoosobowej spółki ma zawartą umowę o pracę, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z dwóch tytułów, a mianowicie osoba taka opłaca składkę zdrowotną od umowy o pracę oraz z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z obu tytułów wynika z art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm. (przykład).
WAŻNE
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. osiągający z tytułu umowy o pracę przychód w przeliczeniu na okres miesiąca mniejszy od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z obu tytułów.

Zgłaszanie do ubezpieczeń

Okres, w którym osoba jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., jest okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. zgłasza się do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na dokumencie ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 05 43 XX.

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o. stanowi podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem na ubezpieczenia społeczne jest to kwota zadeklarowana, nie niższa jednak od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, a na ubezpieczenie zdrowotne kwota nie niższa od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają ograniczeniu do 30-krotności.

Wspólnik jednoosobowej spółki z umową o pracę

Umowa o pracę zawarta ze wspólnikiem jednoosobowej spółki przed 1 stycznia 2003 r. po nowelizacji ustawy pozostaje ważna i podlega ubezpieczeniom. Obecnie zawarcie umowy o pracę ze wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Reguluje to art. 173 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W przypadku gdy wspólnik jednoosobowej spółki jest zarazem jedynym członkiem zarządu, czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, aby uniknąć sytuacji, gdy wspólnik spółki zawierał umowę o pracę ze spółką, którą reprezentował lub gdzie umowa o pracę była zawierana między wspólnikiem spółki a wyznaczonym przez niego pełnomocnikiem. Umowa o pracę w obu przypadkach była zawierana „z samym sobą” i z mocy prawa była nieważna. W takiej sytuacji wspólnik spółki występuje bowiem po obu stronach stosunku pracy – jest pracodawcą i jednocześnie pracownikiem.
W stosunku pracy występują sytuacje, w których pracownik zwraca się do pracodawcy z wnioskami (np. o udzielenie urlopu) lub pracodawca wydaje polecenia służbowe pracownikowi. Taka sytuacja zmuszałaby do zwracania się z wnioskami do samego siebie lub do wydawania poleceń samemu sobie.
WAŻNE

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., który ma zamiar zawrzeć umowę o pracę ze swoją spółką, musi to zrobić w formie aktu notarialnego.
Przedmiotem umowy o pracę nie może być działalność związana z prowadzeniem lub reprezentowaniem spółki. Osoba, która jest jednoosobowym wspólnikiem spółki i zawarła umowę o pracę z swoją spółką, musi się liczyć z tym, że będzie w takim wypadku podlegać ubezpieczeniom z dwóch tytułów: ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo z umowy o pracę, a ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo z umowy o pracę i z tytułu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Aby dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom społecznym z prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., z umowy o pracę trzeba osiągać przychód, w przeliczeniu na okres miesiąca, w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli jednak wspólnik spółki osiąga z tytułu umowy o pracę przychód w przeliczeniu na okres miesiąca mniejszy od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wtedy obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z obu tytułów.
PRZYKŁAD

Osoba będąca wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. jest również zatrudniona na umowie o pracę. Przed wejściem w życie zmiany ustawy podlegała ubezpieczeniom zdrowotnym z tytułu umowy o pracę, a od dnia 1 stycznia 2003 r. podlega tym ubezpieczeniom także z tytułu bycia wspólnikiem spółki.

Podstawa prawna
• Art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
• Art. 82 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).
• Art. 151, art. 154, art. 173 ustawy z 5 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Tomasz Podgórski
gp@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...