Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Osoby, pozbawione możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemające prawa do emerytury mimo dużego stażu pracy, mogą starać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.


Warunki, które muszą spełnić osoby ubiegające się o świadczenie przedemerytalne, określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).

Uprawnieni do świadczenia przedemerytalnego

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych wymienia kilka kategorii osób uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego.

Są to:
• pracownicy zwolnieni z zakładów pracy:
– z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy,
– z przyczyn dotyczących zakładu pracy, określonych ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
– którzy wykonywali pracę przy produkcji wyrobów zawierających azbest,
• osoby, które przestały prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą ze względu na upadłość,
• byli renciści.
Prawo do świadczenia stwierdza ZUS.  

Każda osoba, która chce ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, musi najpierw nabyć uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i pobierać go przez 6 miesięcy. W tym czasie nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Ponadto musi być zarejestrowana jako bezrobotna w chwili rozpatrywania uprawnień do świadczenia przez ZUS.

Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego musi zostać złożony w ciągu 30 dni od dnia, w którym powiatowy urząd pracy wydał dokument poświadczający 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach ZUS może przywrócić ten termin.
Pozostałe warunki są zróżnicowane.

Likwidacja, niewypłacalność pracodawcy i zwolnienia grupowe

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która straciła zatrudnienie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.), jeśli w dniu rozwiązania stosunku pracy z tego powodu:
• ukończyła co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna),
• posiada okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
• była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym w zakładzie, który uległ likwidacji lub stał się niewypłacalny, przez co najmniej 6 miesięcy.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również osobom, które w dniu rozwiązania umowy o pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy nie ukończyły wymaganego wieku, ale 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy posiadały okres uprawniający do emerytury w wymiarze 34 lat dla kobiet lub 39 lat dla mężczyzn, a u pracodawcy, który rozwiązał z nimi stosunek pracy, były zatrudnione przez co najmniej 6 miesięcy.

O przyznanie uprawnień do świadczenia przedemerytalnego może się również starać osoba zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu art. 2 pkt 29 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Osoba ta może uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeżeli spełni dodatkowe warunki, tj.:
• do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego ukończyła co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
• posiada okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn,
• była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym u pracodawcy, z którym została rozwiązana umowa o pracę, przez co najmniej 6 miesięcy.

Również w tym przypadku możliwe jest nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego bez względu na wiek. Takie prawo przysługuje osobie, która w dniu rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego, trwającego co najmniej 6 miesięcy, posiada 35 lat (kobieta) lub 40 lat (mężczyzna) okresu uprawniającego do emerytury.
Minimalny 6-miesięczny okres zatrudnienia wymagany do uzyskania świadczenia przedemerytalnego nie musi być okresem nieprzerwanym.

W 6-miesięcznym okresie zatrudnienia uwzględnia się okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa. Nie wlicza się okresu urlopu bezpłatnego.

Praca przy azbeście

Osoby zatrudnione przy produkcji azbestu (art. 6 ustawy z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest – DzU z 2004 r. nr 3, poz. 20 ze zm.) nabywają prawo do świadczenia, jeżeli:
• 28 września 1997 r. były zatrudnione w zakładach wymienionych w załącznikach 2 i 3 do tej ustawy lub zostały oddelegowane do tych zakładów bądź też były zatrudnione w przedsiębiorstwach powstałych w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia tych zakładów do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest,
• rozwiązanie stosunku pracy z ostatnim pracodawcą nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
• posiadają okres uprawniający do emerytury: 20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni, w tym co najmniej 10 lat zatrudnienia w zakładach wymienionych w załącznikach 2 i 3 do ustawy.

W 10-letnim okresie zatrudnienia ZUS uwzględnia tylko okresy pracy do 31 grudnia 1999 r., wyłączając z nich okresy przebywania na urlopie bezpłatnym. Wyłączeniu nie podlegają okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.

Świadczenie dla upadłego przedsiębiorcy i byłego rencisty

Osoby, które ogłosiły upadłość prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności, mają prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli:
• prowadziły tę działalność nieprzerwanie do dnia ogłoszenia upadłości i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące,
• opłaciły składki na ubezpieczenia społeczne za ten okres,
• do dnia ogłoszenia upadłości ukończyły co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz posiadają okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje byłemu renciście wówczas, gdy:
• utracił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat,
• do dnia ustania prawa do renty ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) oraz posiadał okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn,
• zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty.
5-letni okres musi być okresem faktycznego nieprzerwanego pobierania renty, ale nie musi to być ostatnie 5 lat przed ubieganiem się o świadczenie przedemerytalne.

Joanna Kalinowska
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...