Emerytury pomostowe od 2008 r.

Zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którzy przejdą na emerytury pomostowe, nie będą mogli dodatkowo pracować w swoim zawodzie.


Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński stwierdził, że podstawą do ustalenia listy zawodów dających prawo do emerytur pomostowych nie będzie wykaz przygotowany przez ekspertów medycyny pracy, lecz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.). Na jego podstawie emerytury pomostowe otrzymają m.in. nauczyciele, dziennikarze, hutnicy i kolejarze.

Stare rozporządzenie

- Skorzystanie z rozporządzenia z 1983 roku to najgorsze z możliwych rozwiązań. Na listę uprawniającą do wcześniejszych emerytur zostały bowiem wpisane zawody z powodów politycznych, a nie medycznych. Niektórym grupom zawodowym przyznano możliwość wcześniejszego zakończenia pracy w podziękowaniu za postawę w czasie stanu wojennego - mówi prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej.
Natomiast twórcy reformy zakładali, że emerytury pomostowe miały być sposobem odejścia od starego systemu emerytalnego. Z możliwości wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej powinny tylko skorzystać osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą kontynuować pracy.

Założenia już w kancelarii

- Wczoraj Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przesłało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów założenia do ustawy o emeryturach pomostowych - ujawnił wiceminister Romuald Poliński.
Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami złożonymi przez Annę Kalatę, ministra pracy dokument ten jeszcze w tym tygodniu powinien trafić do konsultacji społecznych. Natomiast zgodnie z harmonogramem prac rządu projekt ustawy o emeryturach pomostowych ma być gotowy w kwietniu. Dzięki temu pierwsze osoby zatrudnione w szkodliwych warunkach będą mogły wcześniej zakończyć aktywność zawodową i otrzymać emerytury pomostowe po 1 stycznia 2008 r. Obowiązek uchwalenia ustawy o emeryturach pomostowych wynika z art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Zakaz pracy w zawodzie

Resort pracy planuje także, że osoby pobierające emerytury pomostowe nie będą mogły nadal wykonywać swojego zawodu. Resort pracy zastawia się też nad wprowadzeniem całkowitego zakazu dorabiania przez osoby na emeryturach pomostowych.
- Polska nie może być jedynym krajem w UE, który rozważa możliwość wprowadzenia zakazu pracy dla osób, które z powodów zdrowotnych zakończyły aktywność zawodową. Proponowana wysokość świadczenia jest tak niska, że osoby pobierające emerytury pomostowe będą musiały pracować, aby przeżyć. Jeśli taki zakaz zostanie wprowadzony, to zwiększy się szara strefa - mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

90 proc. minimalnej emerytury ma wynosić najniższa emerytura pomostowa
5 lat wcześniej będzie można zakończyć aktywność zawodową

Bożena Wiktorowska


Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...