Ochrona przedemerytalna

Ewa Preis
rozwiń więcej
W naszym zakładzie pracy planowane są zwolnienia. Niektórzy pracownicy mają już uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Czy ich stosunek pracy jest objęty ochroną przed wypowiedzeniem?
W świetle art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Ochrona przedemerytalna obejmuje więc 4 lata przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego rozumianego jako „normalny”, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Należy jednak pamiętać, że ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik może przejść na emeryturę po osiągnięciu ustalonego przez ustawodawcę wcześniejszego wieku emerytalnego, który w tym przypadku jest „normalnym” wiekiem emerytalnym.

Do pracowników, którzy mają obniżony wiek emerytalny, zaliczamy pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Potwierdza to art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Szczegółowy zakres prac wykonywanych w warunkach szczególnych określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Pracownik podlegający ochronie w rozumieniu art. 39 k.p. w związku z nabyciem prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych z osiągnięciem przewidzianego wieku krótszego niż powszechny podlega tej ochronie tylko w związku z możliwością przejścia na emeryturę, np. w wieku 60 lat w przypadku mężczyzn czy 55 lat w przypadku kobiet. Oznacza to, że pracownik ten po osiągnięciu 61 lat lub odpowiednio 56 lat, jeżeli nadal będzie zatrudniony, nie podlega już ochronie z art. 39 k.p.

Inaczej jest w stosunku do pracowników kobiet i mężczyzn, którzy uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury zgodnie z art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Wymieniona ustawa o emeryturach i rentach przewiduje możliwość przejścia na emeryturę osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r. może zgodnie z art. 46 ustawy emerytalnej przejść na wcześniejszą emeryturę. Jest to możliwe w sytuacji, gdy najpóźniej do 31 grudnia 2008 r. osiągnie wiek 55 lat oraz do tej daty spełni warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 30 lat, lub 20 lat - w przypadku powstania przed 1 stycznia 2009 r. całkowitej niezdolności do pracy. Mężczyźni urodzeni w latach 1944-1948, którzy nie mogli do tej pory skorzystać z emerytury, bo nie posiadali orzeczenia o niezdolności do pracy, mogą (od 8 maja 2008 r.) w tym roku i kolejnych latach przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Z prawa takiego nie skorzystają jednak mężczyźni urodzeni po 1948 r. Emerytura może być przyznana tym kobietom i mężczyznom, którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Nie jest wymagane, aby wniosek o wcześniejszą emeryturę został zgłoszony do 31 grudnia 2008 r. Może być zgłoszony po tej dacie, jednak nie później niż przed dniem ukończenia przez kobietę 60 lat, a mężczyznę 65 lat.

W celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury nie jest wymagane również rozwiązanie stosunku pracy. W takim jednak przypadku po spełnieniu wymaganych warunków prawo do emerytury zostanie przyznane i jednocześnie zawieszone z powodu zatrudnienia kontynuowanego przez emeryta bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Natomiast jeżeli pracownik uzyska prawo do wcześniejszej emerytury, a nie rozwiąże umowy o pracę i nie pobiera tego świadczenia, obejmuje go ochrona przewidziana w art. 39 k.p. Takiemu pracownikowi pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem podstawowego wieku emerytalnego. Należy pamiętać, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę określona w art. 39 k.p. ma charakter zindywidualizowany i jednorazowy. Oznacza to, że danego pracownika ochrona ta może dotyczyć tylko raz.

Nie jest więc dopuszczalne wydłużanie okresu ochronnego poza wymiar przewidziany w art. 39 k.p., jak również ponowne korzystanie z tej ochrony.

Odpowiedziała Ewa Preis

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...