Projekt ws. jednomandatowych okręgów po wyborach

fot. shutterstock / ShutterStock
Projekt zmian w ordynacji samorządowej zakładający wybór radnych na wszystkich szczeblach samorządu w jednomandatowych okręgach wyborczych trafi do Sejmu po wyborach parlamentarnych - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski poinformował o tym odpowiadając na pytania internautów w ramach zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta akcji "Twoje pytanie do prezydenta". Pięciominutowy film z odpowiedziami prezydenta zamieszczono na stronie kancelarii.

Komorowski odpowiedział na trzy z 397 pytań. Wybrano te pytania, które zdobyły najwięcej głosów internautów.

Autor pytania o jednomandatowe okręgi wyborcze przypomniał, że w kampanii wyborczej Komorowski postulował wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Pytający chciał też wiedzieć, czy prezydent doprowadzi - razem z Senatem - do rozpisania referendum w tej sprawie.

"Byłem i jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych, dlatego z satysfakcją wspierałem wprowadzenie okręgów jednomandatowych w wyborach do Senatu oraz w wyborach do rad gmin" - odpowiedział Komorowski.

"Zamierzam - już po wyborach parlamentarnych - zgłosić propozycję zmian w ordynacji w wyborach samorządowych wszystkich szczebli, tak aby wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych" - zapowiedział.

Komorowski przypomniał, że by zmienić zasady wyborów do Sejmu "konieczna jest zmiana konstytucji". Jak zaznaczył, "zmiana konstytucji nie może nastąpić wyłącznie przez referendum, referendum może tylko zatwierdzić wcześniej uchwalone zmiany w konstytucji".

Prezydent podkreślił, że "celem więc pozostaje budowanie porozumienia, większości wokół tego pomysłu (wprowadzenia jednomandatowych okręgów)". Jak mówił, "wymaga to konsekwencji, czasu, a czasami uporu".

"Liczę, że część partii politycznych, które na razie są zdecydowanie nieprzychylne dla tego pomysłu, właśnie podczas wyborów do Senatu i rad gmin przekona się, że są istotne zalety tego rozwiązania - jednomandatowych okręgów wyborczych" - uważa Komorowski.

Największym zainteresowaniem internautów cieszyło się pytanie o to, dlaczego prezydent nie zawetował ustawy o podniesieniu podatku VAT. Autor pytania przypomniał, że będąc jeszcze członkiem PO Komorowski "podpisywał się pod hasłami wyborczymi, które odrzucały możliwość podniesienia podatków".

Komorowski zapewnił, że w swojej działalności publicznej konsekwentnie opowiada się za obniżeniem obciążeń podatkowych, "jednak zgodnie z konstytucją polityka gospodarcza to domena rządu, a nie prezydenta".

Jak dodał, "przejmując odpowiedzialność za najwyższy urząd w państwie wziął również na swoje barki część ciężaru podejmowania trudnych decyzji w tym obszarze, takich decyzji, jak na przykład podniesienie stawki VAT".

Komorowski przypomniał, że w ubiegłym roku Polska stanęła przed ogromnym wyzwaniem, jakim był poważny kryzys finansowy na świecie i w Europie. "Konieczne więc było podjęcie konkretnych działań. Dlatego uznałem argumenty rządu i nie zawetowałem zmian w ustawie o VAT" - dodał.

Prezydent podkreślił jednak, że Polska nadal potrzebuje fundamentalnych reform finansów publicznych. "Chodzi o to, aby stało się możliwe zmniejszenie obciążeń podatkowych w przyszłości" - powiedział.

Ostatnie z pytań, na które odpowiedział Komorowski, dotyczyło składki na ZUS. Autor chciał wiedzieć, czy prezydent wie o tym, że obowiązkowa składka ZUS o stałej wysokości niezależnej od dochodu jest głównym hamulcem powstawania nowych miejsc pracy.

Prezydent zgodził się z tą opinią. Przypomniał, że w 2011 roku składka ZUS została obniżona do poziomu 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. "Obecnie w Sejmie trwają prace nad ustawą, która pozwoli nowym przedsiębiorcom na niepłacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez pierwsze pięć miesięcy od założenia firmy. Jestem zwolennikiem tego rozwiązania" - zaznaczył.

Komorowski zastrzegł jednak, że jest zwolennikiem obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. "To nie brzmi dobrze, ale jako obywatele solidarnie powinniśmy dzielić koszty ubezpieczenia, aby posiadać - jako państwo - źródło dochodu w sytuacjach trudnych i dzielić się nim z najbardziej potrzebującymi" - powiedział prezydent.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...