Internetowe archiwum gazety powinno zawierać także przeprosiny

fot. shutterstock / ShutterStock
Gazeta, która przegrała proces o ochronę dóbr osobistych i opublikowała przeprosiny za swój artykuł powinna zamieścić też wzmiankę o przeprosinach przy tej publikacji w internetowym archiwum - ocenił w środę Sąd Najwyższy.

SN rozpatrywał sprawę wytoczoną wydawcy dziennika "Rzeczpospolita", który po przejęciu "Życia Warszawy" przejął także internetowe archiwum tej gazety. W 2006 r. w "ŻW" ukazał się tekst, w którym dwóch braci pochodzących z północnej Afryki i mieszkających w Polsce określono m.in. jako "podejrzewanych o kontakty z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi". Bracia wytoczyli gazecie cywilny proces, który wygrali. W marcu 2009 r. sąd prawomocnym wyrokiem nakazał opublikowanie przeprosin przez gazetę i zasądził dla każdego z nich po 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Wkrótce jednak bracia wytoczyli kolejny proces cywilny, gdy okazało się, że tekst jest nadal dostępny w internetowym archiwum "ŻW" bez żadnej adnotacji o wyroku sądu. Powództwo oddaliły sądy obu instancji uznając, że dostępność artykułu na innych nośnikach niż publikacja papierowa nie stanowi nowego naruszenia dóbr osobistych. W środę SN nie podzielił tej argumentacji i po uchyleniu wyroku przekazał sprawę do ponownego rozpoznania w sądzie apelacyjnym.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz przypomniała, że zgodnie z Kodeksem cywilnym osoba, której dobra osobiste zostały naruszone określonym działaniem może domagać się zaprzestania tego działania. Dodała, że zaprzestanie to nie musi oznaczać usunięcia artykułu z archiwum.

"Całkowite usunięcie tekstu z internetu nie jest możliwe i celowe, a sąd nie powinien pełnić roli cenzora" - zaznaczyła sędzia. Wskazała jednak, że poprzez zaprzestanie można także rozumieć na przykład "umieszczenie linku, czy wzmianki informującej potencjalnego użytkownika o tym, że dostępny artykuł w prawomocnym wyroku został uznany za naruszający dobra osobiste". Sąd apelacyjny - jak wskazał SN - powinien także przeanalizować zapadły w podobnej sprawie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z marca 2009 r.

Na wyrok ETPC wskazywał przed SN także reprezentujący powodów mec. Witold Zielak. "Trybunał uznał, że wydawcy muszą kierować się wzorcem odpowiedzialnego dziennikarstwa; tymczasem mamy prawomocny wyrok, że artykuł narusza dobra osobiste, a w internecie nadal +hulaj dusza+" - mówił.

Z taką argumentacją nie zgadzał się reprezentujący pozwanego mec. Olgierd Porębski. Dowodził, że sprawa została już osądzona podczas pierwszego procesu zakończonego wyrokiem nakazującym przeprosiny. "W stanie faktycznym nic się nie zmieniło poza właścicielem archiwum" - mówił i dodał, że ewentualne roszczenia dotyczące archiwum powodowie mogli podnosić w pierwszym procesie.

Po wyroku mec. Porębski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że ponowne przekazanie sprawy do sądu apelacyjnego nie oznacza, że ostateczny wyrok będzie dla pozwanego niekorzystny. Zaznaczył, że sąd będzie musiał ocenić m.in. na ile wcześniej nie brane pod uwagę orzeczenie ETPC można odnieść do tej sprawy.

Infor.pl
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto
17 cze 2024

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

pokaż więcej
Proszę czekać...