"Ustawa o odnawialnych źródłach energii ma wyzwolić aktywność obywateli"

fot. shutterstock / ShutterStock
Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) ma pomóc w wyzwoleniu obywatelskiej aktywności w obszarze energii, zarządzania nią i własnej produkcji na niewielką skalę - powiedział dyrektor departamentu energii odnawialnej w ministerstwie gospodarki Janusz Pilitowski.

Przedstawiając w środę na Forum Energetyki Wiatrowej w Warszawie wnioski z konsultacji projektu ustawy o OZE, Pilitowski mówił, że poprzez zdefiniowanie w ustawie mikroinstalacji wytwórczej obywatele zyskają prostą możliwość aktywnego działania, np. produkcji energii na własne potrzeby i sprzedawania nadwyżek.

"Chcielibyśmy, aby rejestracja takiej działalności była jak najprostsza, przez zgłoszenie, nietraktowanie jej jako działalności gospodarczej, oraz stworzenie systemu wsparcia przez określenie gwarantowanych cen zakupu energii z takich źródeł" - mówił Pilitowski. Zaznaczył, że cena ta byłaby istotnie wyższa od określonej w dzisiejszym systemie wsparcia OZE. Maksymalnie uproszczony ma być również wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci.

Jednak rozwój takich instalacji jest pochodną rozwoju sieci elektroenergetycznej - zaznaczył.

Dyrektor wyjaśnił, że zamiarem resortu jest określenie w ustawie gwarantowanego poziomu przychodów ze sprzedaży energii z OZE jako sumę ceny energii i prawa majątkowego - świadectwa pochodzenia energii jako wytworzonej w OZE.

Pilitowski mówił też, że MG rozważa przywrócenie do projektu instytucji tzw. sprzedawcy z urzędu dla wszystkich OZE. Dziś w ramach systemu wsparcia sprzedawca z urzędu musi kupić po określonej cenie całą energię z OZE. W grudniu ub.roku resort zaproponował, by obowiązek ten ograniczyć do mikroinstalacji.

Ministerstwo Gospodarki ma też zaproponować zapisanie w ustawie tzw. współczynników korygujących, określających poziom wsparcia dla poszczególnych rodzajów OZE. Pilitowski powiedział, że rozważana wersja zakłada, iż obowiązywałyby one przez pięć lat, a potem byłyby ustalane rozporządzeniami. W czasie konsultacji projektu pojawiły się głosy, że regulowanie współczynników poza ustawą byłoby niekonstytucyjne.

Dyrektor zapowiedział, że w maju resort chce zorganizować spotkanie w sprawie projektu ustawy, by przedstawić, w jakim stopniu uwzględniono w nim zgłaszane uwagi. Sama ustawa może wejść w życie najwcześniej od początku 2013 r. - dodał.

Pilitowski zaznaczył też, że analizy prawne wskazują, iż obok projektowanych przez MG ustaw: Prawo Gazowe, energetyczne i dotyczące OZE oraz ustawy o korytarzach przesyłowych, które m.in. wdrażają rozwiązania unijne, potrzebne będzie oddzielne prawo - ustawa wprowadzająca te cztery ustawy.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...