Darowizna, a działania na szkodę spółki

fot. shutterstock / ShutterStock
Firmy zasypywane są często prośbami o udzielenie darowizn, czy to pieniężnych, czy też rzeczowych. Z prośbami takimi występują zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spotykają się one niejednokrotnie z pozytywną reakcją, jednak zarządy podejmujące takie decyzje powinny liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Może być im bowiem postawiony zarzut działania na szkodę spółki.

Istotą darowizny jest świadczenie darczyńcykosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego. Świadczenie to musimieć charakter bezpłatny.

Kto może udzielać darowizny?

Kodeks spółekhandlowych wymienia darowizny, jako czynności przekraczającezakres zwykłego zarządu w spółce akcyjnej. Dla jej skutecznościwięc niezbędne jest podjęcie uchwały przez zarząd spółki. Kwestięudzielania darowizn reguluje statut spółki określając kto je możeprzyznawać i w jakim zakresie. W statucie może być także określonamaksymalna wartość, do której może być udzielona darowizna, bądźteż łączna wartość darowizn w danym roku obrotowym spółki. Zarządspółki "rozlicza się" z udzielonych darowizn w sprawozdaniu zdziałalności zarządu na koniec każdego roku obrotowego.

Co może być przedmiotem darowizny?

Darowizna może obejmować: określoną kwotę pieniężną, rzeczyruchome, nieruchomości, prawa majątkowe oraz energię elektryczną,cieplną, gazową. Przedmiotem darowizny może być zespół rzeczy. Niemoże ona natomiast obejmować rzeczy wyłączonych z obrotu. Spośródpraw majątkowych mogą być brane pod uwagę tylko te, które mającechę zbywalności. Przedmiotem darowizny nie mogą być wszelkiegorodzaju usługi, najem, dzierżawa, zlecenie, pożyczka, przechowanieitp.

Darowizna dużym ryzykiem dla zarządu spółki

Zarząd jako organ wykonawczy spółki, ma obowiązek prowadzeniaprawidłowej gospodarczo działalności spółki, polegającej namaksymalizacji zysku. Dlatego też, w kodeksie spółek handlowychudzielanie darowizn zostało zakwalifikowane jako czynnośćprzekraczająca zakres zwykłego zarządu. Z zasady bowiem udzielaniedarowizny jest nieracjonalne z gospodarczego punku widzenia spółki.Działania nie przynoszące żadnych korzyści nie mają dla siebieuzasadnienia.

Istnieją oczywiście odstępstwa od tej reguły, bowiem czasamidarowizna udzielona odpowiednim osobom czy też podmiotom, możewpłynąć pozytywnie na wizerunek spółki lub poprawę stosunków zkontrahentami. Bardzo często wykorzystywana jest także jako formareklamy. No i czasami darowiznę można odliczyć od podatku. Zgodniez ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych od dochodu możnaodliczyć darowizny przekazane na cele określone w ustawie z dnia 24kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i owolontariacie, organizacjom wskazanym w tejże ustawie.

Jednak w przypadku rażącego przekroczenia przez zarząd swoichkompetencji, spółka może wystąpić z powództwem o naprawieniewyrządzonej szkody. Kwestię odpowiedzialności cywilnoprawnejczłonków zarządu wobec spółki reguluje kodeks spółek handlowych.Członkowie zarządu odpowiadają za szkodę wyrządzoną swoimdziałaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu.Odpowiadają oni za szkodę solidarnie, co oznacza, że spółka możedomagać się pełnego odszkodowania jednocześnie od wszystkich tychosób, jak i tylko niektórych bądź tylko jednej z nich. Należyjednak podkreślić, że spółka może skutecznie skorzystać z tegozarzutu tylko wtedy, gdy zarząd podejmując decyzję o udzieleniudarowizny naruszył przepisy prawa lub postanowienia statutu. Pomimowięc, że działanie takie jest ze szkodą dla spółki, ale mieści sięw ramach zapisów statutowych, odpowiedzialność nie powstaje.

Zarząd powinien się liczyć także z tym, iż naraża się naodpowiedzialność karną. Kodeks karny w rozdziale o przestępstwachprzeciwko obrotowi gospodarczemu zawiera przepisy dotyczące szkodymajątkowej. Zgodnie z nimi kto, będąc obowiązany na podstawie umowydo zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnościągospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnejnie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych muuprawnień, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową podlega karzepozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Znaczna szkodamajątkowa powstaje wówczas, gdy przekracza 200.000 zł. Jeżelisprawca taki działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podlegakarze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawcawyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach (od 1.000.000 zł),podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Nie podlegakarze ten, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnienaprawił w całości wyrządzoną szkodę.

Mimo istnienia ryzyka negatywnych konsekwencji udzielania darowizn,jest to jednak element stanowiący część obrotu, istniejący odzawsze i nie mający dla siebie zagrożenia.

źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...