Z przejść granicznych znikną bariery

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Wejście Polski do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2008 r. nie jest zagrożone. Likwidacja kontroli na granicach wewnętrznych oznaczać będzie w praktyce, że lot do Paryża nie będzie się różnił niczym od lotu krajowego.  

Rozmawiamy z Wiesławem Tarką, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Czy Polska spełni w terminie warunek przyjęcia do strefy Schengen, jakim jest wdrożenie unijnych systemów informatycznych z danymi o przekraczających granicę?

Główny cel Polski, czyli wejście do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2008 r., od strony przygotowania systemów informatycznych SIS i VIS nie jest zagrożony. Rada Unii podejmie decyzję o rozszerzeniu strefy po kontroli ewaluacyjnej pod koniec roku. Ewaluacja przebiega jednak planowo.

Jakie wymierne korzyści uzyskają polscy obywatele z wejścia do strefy?

Obecnie na granicach wewnętrznych Unii prowadzi się kontrole przepływu osób, czyli dowodów osobistych czy paszportów. Po rozszerzeniu strefy Schengen zlikwidowane zostaną wszelkie kontrole na tych granicach, zarówno dla obywateli państw sąsiadujących ze sobą, jak i dla obywateli państw trzecich.

Nie będzie też kontroli przekraczania granicy poza obszarami przejść; granice będzie można przekraczać w miejscach, gdzie przejść granicznych nie ma. Będziemy także likwidować infrastrukturę przejść, która ogranicza ruch. Mamy teraz spowalniacze, zwężenia dróg itp.

To wszystko zostanie usunięte, by ruch mógł odbywać się płynnie. Nie będzie także ograniczenia prędkości, z wyjątkiem miejsc, gdzie mniejsza prędkość wymagana jest ze względów bezpieczeństwa.

W jaki sposób te ułatwienia będą stosowane w ruchu powietrznym?

Zniesione zostaną także granice powietrzne. Od 28 marca 2008 r. dla podróżujących samolotami lot np. do Paryża nie będzie się różnił niczym od lotu krajowego. Powstanie separacja ruchu w terminalach lotniczych - na pasażerów udających się poza strefę Schengen i tych podróżujących w jej ramach.

Pasażer, który przyleci do Polski z Ukrainy, udając się dalej do Paryża, granicę Schengen przekroczy właśnie na terenie polskiego terminala. Bez dalszych kontroli będzie mógł podróżować po strefie Schengen.
Natomiast osoba, która już jest na terytorium Polski, np. przekroczy granicę polsko-ukraińską samochodem, na terminalu lotniczym będzie traktowana jak przebywająca na terenie Schengen. Nie zostanie więc poddana kontroli paszportowej, a jedynie kontroli tożsamości związanej z biletem i kontrolą bezpieczeństwa.

Jakie będą zmiany w procedurze wydawania wiz po wejściu do Schengen?

Obywatel państwa trzeciego, który utrzyma wizę Schengen, będzie uprawniony do wjazdu do innych krajów strefy. To jest duży przywilej, bo wystawiana będzie tylko jedna wiza do wszystkich krajów strefy.

Różnica będzie jednak polegać na tym, że obecnie wiza polska np. dla obywateli ukraińskich jest bezpłatna, natomiast za wizę Schengen trzeba będzie zapłacić. Dla rozwoju stosunków polsko-ukraińskich byłoby najlepiej, gdyby wiza nadal była bezpłatna. Zdołaliśmy jednak obniżyć jej cenę. W pierwszej wersji było to 60 euro. Udało się nam obniżyć tę kwotę do 35 euro.

Polska granica wschodnia jako granica zewnętrzna całej Unii nie stanie się w związku z tym zaporą do Europy?

Chcemy, by granica zewnętrzna Unii była granicą bezpieczną, ale przepuszczalną dla wszystkich, którzy chcą legalnie ją przekroczyć. Nie chcemy budować na niej muru. Na pewno nie świadczy o tym wprowadzenie odpłatnej wizy Schengen.

Umożliwi ona swobodne poruszanie się po całej strefie, a zatem da o wiele więcej niż obecne wizy. Jesteśmy zainteresowani dobrymi stosunkami ze swoimi sąsiadami, natomiast musi to być zgodne z naszymi zobowiązaniami w ramach Unii czy obszaru Schengen.

Jak będą traktowani nielegalni imigranci?

Prawo swobodnego przepływu w ramach Schengen oczywiście nie będzie przysługiwać nielegalnym imigrantom. Zakładamy, że kwestie ich przekazywania będą normować głównie postanowienia umów dwustronnych. Dlatego dążymy do posiadania dostosowanych do aktualnych potrzeb umów o readmisji, czyli przyjmowaniu osób przebywających bez zezwolenia na terytorium drugiej strony. Realizacja tej umowy z Ukrainą będzie podstawą dobrej współpracy w perspektywie EURO 2012. Na szczęście ochrona przyszłej granicy zewnętrznej Unii jest obecnie na bardzo dobrym poziomie.

Czy do korzystania z tego prawa wystarczy pozwolenie na pobyt czasowy?

Nie wystarczy. W ramach Schengen ze swobodnego przepływu będą mogły korzystać tylko te osoby, które mają w Polsce stały pobyt, to znaczy są jej rezydentami. To prawo nie będzie przysługiwać osobom z pobytem czasowym.

Kodeks graniczny Schengen pozwala przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych. Czy taką możliwość rozważamy w perspektywie EURO 2012?

Kodeks pozwala na przywrócenie kontroli np. w przypadku zagrożenia terrorystycznego czy innego poważnego zagrożenia. Jeżeli chodzi o EURO 2012, koncepcja restrukturyzacji Straży Granicznej po wejściu do Schengen zakłada przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach także w przypadku imprez masowych. Niemcy taką możliwość wykorzystali ostatnio w czasie szczytu G8.

Będzie więc zachowana na wewnętrznej granicy strefy minimalna infrastruktura, która umożliwi przywrócenie kontroli w razie potrzeby. Za wcześnie jednak, by mówić, jak tę kwestię rozwiążemy w czasie trwania EURO 2012. Natomiast należy wskazać, że w czasie ostatnich mistrzostw Polska wspomagała już ich organizatora, wysyłając do Niemiec policjantów, którzy zabezpieczali przebieg imprez. Prawdopodobnie współpraca w ramach EURO 2012 będzie równie dobra, zarówno z partnerami z Niemiec, jak i Ukrainy.


Rozmawiał Piotr Trocha

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...