Postępowanie przed sądem

Postępowanie przed SPI, zgodnie z art. 53 Statutu Trybunału Sprawiedliwości, toczy się na zasadach określonych w tytule III Statutu ETS, zaś postanowienia szczególne i uzupełnienia określa w razie potrzeby Regulamin Proceduralny SPI Wspólnot Europejskich z 2 maja 1991 r. z późniejszymi zmianami.


Procedura postępowania przed Sądem Pierwszej Instancji obejmuje zasadniczo fazę pisemną oraz fazę ustną.

 

Postępowanie pisemne

Faza pisemna trwa zazwyczaj dłużej i ma na celu zebranie oświadczeń pisemnych stron i innych uczestników (np. interwenientów), dokumentów na poparcie ich tez i przedstawianych w pismach argumentów oraz zebranie innych materiałów potrzebnych do rzetelnego rozstrzygnięcia sprawy. Na tym etapie postępowania możliwe jest przeprowadzenie wstępnego dochodzenia. Prezes SPI wyznacza na początku sprawy sędziego sprawozdawcę (art. 13 Regulaminu), którego zadaniem jest śledzenie przebiegu sprawy i występowanie w procesie w charakterze sprawozdawcy. Sąd Pierwszej Instancji, obradując w składzie plenarnym (pełnym), a w składzie Izby, jeśli uzna się, iż jest to wymagane ze wzglądu na prawną trudność lub złożoność sprawy, jest w pracach wspomagany przez rzecznika generalnego, wyznaczonego przez prezesa SPI spośród sędziów SPI.

Na zakończenie procedury pisemnej, a w danym przypadku, po przeprowadzeniu środków dowodowych, następuje część ustna postępowania, gdzie sprawa jest rozpatrywana na posiedzeniu jawnym. Na rozprawie prezes, sędziowie i rzecznik generalny mogą zadawać pytania pełnomocnikom, doradcom i prawnikom stron, natomiast same strony nie mogą brać czynnego udziału w rozprawie. Na rozprawie może dojść do przesłuchania świadków i biegłych. Sędziowie obradują na podstawie projektu obrad sporządzonego przez sędziego sprawozdawcę. Na zakończenie procedury ustnej przedstawia swą opinię rzecznik generalny, po czym Sąd Pierwszej Instancji udaje się na naradę, po której zapada rozstrzygnięcie w sprawie, a następnie wyrok jest ogłaszany publicznie.

Koszty i bezpłatna pomoc prawna

Postępowanie przed SPI jest nieodpłatne, tzn. nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych i innych opłat, ale Sąd Pierwszej Instancji może zasądzić zwrot swych kosztów jeśli strona spowodowała wydatki, których można było uniknąć.

Kosztami, z jakimi musi liczyć się skarżący, są wydatki związane z: zastępstwem procesowym (np. wynagrodzenie adwokatów), kwotami należnymi świadkom oraz z usługami pocztowymi i telekomunikacyjnymi. Co do obowiązku poniesienia kosztów przy skargach bezpośrednich ponosi je strona przegrywająca (koszty własne oraz koszty pozostałych stron, pod warunkiem że przeciwnicy wystąpili o zwrot w swoich pismach procesowych). Szczegółowe rozwiązania, dotyczące kwestii kosztów, obciążających strony i ich zwrotu, reguluje art. 87 Regulaminu SPI.

Zgodnie z art. 94 Regulaminu SPI istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy sądowej. Z wnioskiem o przyznanie takiej pomocy może wystąpić każdy uczestnik postępowania, który nie jest w stanie pokryć w części lub w całości kosztów postępowania. W celu wykazania braku odpowiednich środków należy złożyć do Sądu Pierwszej Instancji dokumenty potwierdzające ten fakt. Jeżeli wniosek o pomoc składany jest przed wniesieniem skargi, to należy w nim przedstawić przedmiot skargi w celu umożliwienia dokonania oceny jej zasadności przez Trybunał.

Wydając zarządzenie o przyznaniu pomocy prawnej, SPI obliguje osobę zwolnioną do wyboru prawnika, który będzie stronę zwolnioną reprezentował. Jeżeli osoba zwolniona nie dokonuje wyboru albo wybór jest niemożliwy do zaakceptowania przez SPI, szef kancelarii SPI przesyła odpis zarządzenia i wniosku o przyznanie pomocy prawnej do właściwego organu w danym państwie. Po otrzymaniu odpowiedzi SPI, sugerując się opinią organu, wyznacza z urzędu prawnika, który będzie działał w imieniu danej strony. Jeśli przyznano pomoc prawną, kasa SPI wypłaca zaliczki niezbędne do pokrycia kosztów.

Obowiązkowa reprezentacja

W myśl art. 19 w związku z art. 53 Statutu Trybunału Sprawiedliwości reprezentacja osób fizycznych i prawnych przez radcę prawnego lub adwokata jest obowiązkowa, przy czym osoby te muszą być uprawnione do występowania przez sądami jednego z państw członków. Zasady obowiązkowej reprezentacji przez adwokata lub radcę prawnego nie stosuje się w przypadku postępowania w przedmiocie przyznania bezpłatnej pomocy sądowej. Dodatkowo uprawnionymi do występowania przed Trybunałem (reprezentowania stron) są prawnicy-nauczyciele akademiccy będący obywatelami państwa członkowskiego, jeśli prawo wewnętrzne państwa członkowskiego przyznaje im takie uprawnienia.

TRYB PRZYSPIESZONY

Zgodnie z art. 76a Regulaminu Proceduralnego skarżący może, z uwagi na szczególną pilność i okoliczności sprawy, złożyć wniosek o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym. Decyzja Sądu Pierwszej Instancji o rozpoznaniu sprawy w tym trybie skutkuje tym, że sprawa ta rozpatrywana jest w znaczącej mierze na procedurze ustnej i jest traktowana przez sam sąd w sposób priorytetowy. Ponieważ tryb przyspieszony opiera się w dużej mierze na procedurze ustnej, strona wnosząca o jego zastosowanie musi ograniczyć swoje pismo procesowe (skargę) do zwięźle sformułowanych zarzutów prawnych. Pismo takie nie powinno przekraczać, za wyjątkiem szczególnych okoliczności, 10-25 stron.

JĘZYK POSTĘPOWANIA

Zgodnie z art. 35 Regulaminu SPI językami postępowania są wszystkie języki urzędowe państw członkowskich, przy czym do jednej sprawy przypisany zostaje jeden język. Generalnie wyboru języka dokonuje autor skargi, chyba że:

l pozwanym jest państwo członkowskie albo osoba fizyczna lub prawna pochodząca z państwa członkowskiego - wówczas językiem postępowania jest język tego państwa;

l prezes Sądu Pierwszej Instancji na zgodny wniosek stron lub na wniosek strony po wysłuchaniu strony przeciwnej i rzecznika generalnego zgodzi się na wybór innego języka.

Wniesienie skargi

Skargę wnosi się bezpośrednio do Sądu Pierwszej Instancji bez pośrednictwa jakichkolwiek instytucji w Polsce w formie pisma skierowanego do sekretariatu tej instytucji.

Oryginał każdego pisma procesowego musi być podpisany przez pełnomocnika i złożony wraz z załącznikami w pięciu odpisach przeznaczonych dla Sądu Pierwszej Instancji i po jednym odpisie dla każdej ze stron postępowania. Artykuł 43 ust. 6 Regulaminu Proceduralnego SPI przewiduje, iż pisma procesowe, w tym skargi, mogą być składane drogą telefaksową lub za pomocą innego środka komunikacji używanego przez SPI, pod warunkiem jednak, że podpisany oryginał pisma procesowego wraz z towarzyszącymi załącznikami i odpisami zostanie złożony w kancelarii nie później niż w ciągu kolejnych dziesięciu dni. Innym środkiem komunikacji stosowanym obok faksu jest poczta elektroniczna. Podpisany oryginał po wniesieniu odpisu w formie zastępczej powinien być wniesiony bez żadnych poprawek lub zmian, nawet drobnych. W razie jakichkolwiek rozbieżności między podpisanym oryginałem a wcześniej złożonym odpisem, pod uwagę bierze się tylko oryginalny dokument oraz datę jego złożenia w sekretariacie sądu.

W przypadku przesłania dokumentacji pocztą elektroniczną, akceptuje się wyłącznie zeskanowany odpis podpisanego oryginału. Zwykły plik elektroniczny, lub plik zawierający podpis elektroniczny, jak też wygenerowana przez komputer podobizna podpisu, nie spełniają wymogów art. 37 ust. 6 Regulaminu. Przesłane w omawiany sposób dokumenty powinny być zeskanowane w rozdzielczości 300 DPI i, w miarę możliwości, przedłożone w formacie PDF (obrazy i tekst), przy użyciu oprogramowania Acrobat lub Readiris 7 Pro.

Składając skargę, strona, zgodnie z art. 38 ust. 2 regulaminu, może wyrazić zgodę na doręczanie jej dokumentów do Sądu Pierwszej Instancji za pośrednictwem faksu lub innego technicznego środka komunikacji. Oświadczenie takie musi wskazywać numer faksu i/lub adres poczty elektronicznej, na który sekretariat może wysyłać stronie dokumenty do doręczenia. Komputer adresata musi posiadać oprogramowanie odpowiednie do otrzymywania i wyświetlania wiadomości wysyłanych przez sekretariat, które będą spełniały takie same wymogi, jak przy przesyłaniu dokumentów do SPI.

Pisma procesowe i inne dokumenty wnoszone przez strony muszą być przedłożone w taki sposób, aby możliwe było ich elektroniczne przetwarzanie przez Trybunał, a zwłaszcza skanowanie dokumentów i stosowanie techniki rozpoznawania pisma.

Przygotowanie do przetwarzania

Możliwość korzystania ze wspomnianych technik wymaga spełnienia następujących warunków:

l papier musi być biały, bez linii, formatu A4, z tekstem na jednej stronie kartki;

l kartki pism procesowych oraz, w stosownym przypadku, załączników, muszą być połączone w sposób umożliwiający łatwe ich oddzielenie (nie mogą być spięte lub połączone na stałe z użyciem kleju, zszywek, itp.);

l tekst musi być napisany powszechnie używaną czcionką (taką jak np. Times New Roman, Courier lub Arial), o rozmiarze co najmniej 12 punktów w odniesieniu do głównej części tekstu i co najmniej 10 punktów w odniesieniu do przypisów, z odstępem półtora wiersza oraz z marginesami górnym, dolnym, lewym i prawym wynoszącymi co najmniej 2,5 cm;

l kartki pisma procesowego muszą być kolejno ponumerowane w prawym górnym rogu. Ponumerowane muszą być także wszystkie kartki załączników do pisma procesowego, tak aby możliwe było sprawdzenie, czy wszystkie kartki załączników zostały należycie zeskanowane.

Na pierwszej stronie pisma procesowego muszą znajdować się następujące informacje:

l  tytuł pisma procesowego (skarga, odpowiedź na skargę, replika, duplika, wniosek o dopuszczenie do sprawy w charakterze interwenienta, wniosek interwencyjny, uwagi w przedmiocie wniosku interwencyjnego, zarzut niedopuszczalności itd.);

l numer sprawy (C /...), jeżeli został on już podany przez sekretariat;

l oznaczenie strony skarżącej i pozwanej;

l  oznaczenie strony, w imieniu której pismo procesowe jest wnoszone.

Każdy ustęp pisma procesowego musi być ponumerowany.

Wszystkie skargi muszą zawierać elementy przewidziane w art. 44 Regulaminu. Na początku każdej skargi muszą znajdować się:

l nazwisko lub nazwa i adres zamieszkania lub siedziba strony skarżącej;

l nazwisko i status pełnomocnika strony skarżącej;

l  oznaczenie strony lub stron, przeciwko której lub którym wnoszona jest skarga;

l oświadczenia określone w art. 44 ust. 2 regulaminu (wskazanie adresu do doręczeń w Luksemburgu i/lub wyrażenie zgody na doręczenia za pośrednictwem faksu lub innych technicznych środków komunikacji).

Przedstawienie zarzutów

Skarga musi zawierać na początku lub na końcu dokładne określenie wnioskowanego rozstrzygnięcia (np. orzeczenie stwierdzające nieważność wskazanego środka lub przyznające określoną kwotę odszkodowania). W przypadku skargi o unieważnienie do skargi musi być dołączona kopia zaskarżonego aktu, zawierająca jego wyraźne oznaczenie.

Do każdej skargi musi zostać załączone podsumowanie zarzutów oraz głównych argumentów na ich poparcie w celu ułatwienia redagowania komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym, określonego w art. 24 ust. 6 Regulaminu, przygotowywanego przez sekretariat. Streszczenie, o którym mowa, nie może przekraczać dwóch stron.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 Regulaminu jeśli wspomniane dokumenty nie zostaną przedstawione, wówczas szef Kancelarii wyznacza skarżącemu rozsądny termin dla usunięcia wad, a gdy te nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie, Sąd Pierwszej Instancji decyduje, czy zaistniałe braki formalne są podstawą do odrzucenia skargi czy też nie.

Po petitum w skardze musi następować krótki opis okoliczności prowadzących do powstania sporu. Argumenty prawne należy przedstawiać i łączyć z poszczególnymi zarzutami, których dotyczą. Zaleca się, aby argumenty lub grupy argumentów poprzedzać podsumowaniem odpowiedniego zarzutu. Każdy wskazany przez skarżącego dowód powinien zostać wyraźnie i dokładnie wskazany w sposób jednoznacznie identyfikujący okoliczności, których istnienie ma dowodzi

Biorąc pod uwagę interesy samych skarżących, ich przeciwników procesowych oraz mając na uwadze właściwe działanie wymiaru sprawiedliwości pisma procesowe muszą koncentrować się na zasadniczych zagadnieniach sprawy i być możliwie krótkie, co ma na celu maksymalne skrócenie postępowania. Zaleca się, aby skargi nie były dłuższe niż 20 stron. W sprawach obejmujących szczególnie skomplikowane zagadnienia prawne i stany faktyczne te maksymalne rozmiary dokumentów mogą być przekraczane.

ADRES SEKRETARIATU SPI

Sekretariat Sądu Pierwszej Instancji

Bd Konrad Adenauer

L-2925 Luxembourg

Tel./faks: (352) 43 03 21 00

e-mail: ECJ.Registry@curia.eu.int

POŚWIADCZENIE PEŁNOMOCNIKA

Wraz ze skargą lub oddzielnie pełnomocnik strony musi przedstawić poświadczenie, że jest uprawniony do występowania przed sądem państwa członkowskiego lub innego, które jest stroną Porozumienia Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a jeśli skarżącym jest osoba prywatna, należy złożyć również statut lub aktualny wyciąg z rejestru spółek lub stowarzyszeń albo inny dowód potwierdzający podmiotowość prawną skarżącego oraz dowód prawidłowego udzielenia pełnomocnictwa.

ZAŁĄCZNIKI DO SKARGI

Jako załączniki do skargi, a w późniejszej fazie postępowania do innych pism procesowych, można składać jedynie takie dokumenty, które zostały wymienione w jego treści i są niezbędne do jego udowodnienia lub zilustrowania. Wraz z pismem należy dołączyć spis załączników, który powinien zawierać takie dane, jak: numer załącznika w sposób wskazujący na pismo procesowe, w którym jest przedkładany (dla skargi będzie to oznaczenie A.1, A.2 etc., dla odpowiedzi na skargę B.1, B.2 etc) opis dokumentu (np. skarga), datę wystawienia, autora i adresata oraz liczbę stron, odesłanie do strony i akapitu pisma, w którym dokument jest wymieniony.

Jeśli pismo procesowe zawiera więcej niż 10 załączników, które z kolei są dłuższe niż 3 strony, do spisu załączników musi być dołączony apendyks (opis załączników). W apendyksie nie powinno się jednak umieszczać wzmianki o załącznikach w postaci wyroków, wypowiedzi doktryny lub przepisów prawnych, które powinny być oddzielone od pozostałych załączników. Każde odesłanie w tekście pisma do złożonego załącznika musi określać odpowiedni numer załącznika i określać pismo, przy którym załącznik został złożony.

 
Infor.pl
Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?
06 lip 2025

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi
06 lip 2025

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?
06 lip 2025

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy
05 lip 2025

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!
05 lip 2025

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników
05 lip 2025

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia
06 lip 2025

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody
06 lip 2025

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej
06 lip 2025

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy
06 lip 2025

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

pokaż więcej
Proszę czekać...