Odwołanie od wyroku do ETS

Prawo odwołania od orzeczeń Sądu Pierwszej Instancji przyznaje Traktat Wspólnoty Europejskiej w art. 225 ust. 1, ograniczając jednak to uprawnienie do kwestii prawnych, tj. braku właściwości SPI, złamania reguł proceduralnych negatywnie wpływających na interesy autora odwołania oraz naruszenia prawa wspólnotowego.


Szczegółowe regulacje odnoszące się do kwestii wnoszenia i rozpoznawania odwołań znajdują się w Statucie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (art. 56-62) oraz Regulaminie ETS (tytuł IV - art. 110-123).

 

Termin dwóch miesięcy

Zgodnie z art. 56 Statutu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odwołanie może być wniesione do Trybunału Sprawiedliwości w terminie dwóch miesięcy od zawiadomienia odwołującego się o orzeczeniu, od którego wnoszone jest odwołanie. Odwołanie może zostać wniesione przez każdą stronę, której wnioski nie zostały uwzględnione w całości lub części, przy czym odwołanie może dotyczyć:

l ostatecznych orzeczeń SPI rozstrzygających sprawę merytorycznie;

l orzeczeń rozstrzygających sprawę merytorycznie w części;

l orzeczeń rozstrzygających zagadnienie proceduralne dotyczące braku właściwości lub niedopuszczalności wniesienia skargi przed SPI.

Postępowanie odwoławcze toczy się według ogólnych reguł procesowych ETS, podobnie jak w postępowaniu przez SPI, dzieląc je na część pisemną i ustną. Językiem postępowania odwoławczego jest język postępowania przed SPI, chyba że Trybunał na wniosek strony wniesiony w trybie art. 29 par. 2 lit. b) i c) oraz art. 29 par. 3 akapit 4 zezwoli na użycie innego języka (art. 110 ETS).

Odwołanie może być wniesione przez złożenie pisma w Kancelarii SPI lub bezpośrednio w Kancelarii ETS. Odwołanie powinno zawierać elementy określone w art. 112 ust. 1 Regulaminu ETS i Instrukcjami ETS:

WAŻNE!

Odwołaniu spełniającemu wymogi formalne nadaje się dalszy bieg poprzez doręczenie odpisów odwołania wszystkim stronom postępowania

Treść odwołania

Na początku każdego odwołania muszą znajdować się:

l nazwisko lub nazwa i adres zamieszkania lub siedziba wnoszącego odwołanie;

l nazwisko i status pełnomocnika albo adwokata lub radcy prawnego wnoszącego odwołanie;

l wskazanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji, od którego wnosi się odwołanie (rodzaj orzeczenia, skład orzekający, data i numer sprawy) oraz stron postępowania przed Sądem Pierwszej Instancji;

l wskazanie daty doręczenia wnoszącemu odwołanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji;

l oświadczenia, dotyczące wskazania adresu do doręczeń w Luksemburgu i/lub wyrażenie zgody na doręczenia za pomocą faksu lub innych technicznych środków komunikacji;

l twierdzenia o charakterze prawnym i wspierające je argumenty prawne;

l dokładne wskazanie rozstrzygnięcia wnioskowanego przez odwołującego się.

W odwołaniu wystarczy wskazać kwestionowane orzeczenie SPI i dołączony odpis przedmiotowego orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji. Zgodnie z Instrukcjami ETS wymagane też jest, aby autor odwołania sporządził krótkie podsumowanie (maksymalnie dwie strony) podstaw odwołania i wspierających je głównych argumentów prawnych. Autor odwołania związany jest zakresem postępowania przed SPI. Nie może rozszerzać ani zmieniać przedmiotu postępowania. Uprawniony jest jedynie do wnioskowania o uchylanie w całości lub w części orzeczenia SPI lub o wydanie rozstrzygnięcia zgodnie z wnioskiem składanym uprzednio przed Sąd Pierwszej Instancji (art. 113 Regulaminu ETS).

W postępowaniu odwoławczym, podobnie jak przy wnoszeniu skargi, gdy odwołanie zawiera braki lub nie dołączono do dokumentacji odpisu orzeczenia SPI, szef Kancelarii wyznacza rozsądny termin na usunięcie wady. Jeśli wady w wyznaczonym terminie nie zostaną usunięte, Trybunał, po wcześniejszym wysłuchaniu rzecznika generalnego, podejmuje decyzję o ewentualnym odrzuceniu odwołania.

Stanowisko Trybunału

Gdy Trybunał uzna, że odwołanie jest w oczywisty sposób w całości lub części niedopuszczalne lub bezzasadne, może na podstawie art. 119 Regulaminu ETS, na każdym etapie postępowania, działając na podstawie sugestii przedstawionej przez sędziego sprawozdawcę i po wysłuchaniu rzecznika generalnego, zarządzić odrzucenie odwołania. Do konkluzji takiej może też dojść w wyroku kończącym postępowanie. Jeżeli Trybunał uzna odwołanie za uzasadnione, uchyla orzeczenie SPI i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Pierwszej Instancji lub też sam wydaje ostateczne merytoryczne rozstrzygnięcie, jeśli stan sprawy na to zezwala.

Zgodnie z art. 66 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS można żądać sprostowania oczywistych pomyłek, jakie pojawiły się w wyroku, oraz na podstawie art. 102 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS wnosić do ETS o wykładnię wyroku. Wobec orzeczenia wydanego w drodze odwołania może zostać wniesione powództwo przeciwegzekucyjne (art. 97 Regulaminu ETS) oraz skarga o wznowienie postępowania (art. 98 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS).


Postępowanie przed sądem pierwszej instancji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

 
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...